Data publikacji:

Maść końska – zastosowanie 

Maść końska powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce, ponieważ działa na wiele popularnych dolegliwości. Czy wiedzieliście, że swoim składem przypomina ona preparaty, które niegdyś stosowano w leczeniu przeciążonych pracą koni? Z czasem jej dobroczynne działanie zaczęli doceniać też ludzie. Jak działa maść końska i kto może ją stosować? Zapraszamy do artykułu.

maść końska

Maść końska chłodząca – dla kogo?

Zacznijmy od tego, że istnieją dwa rodzaje maści końskiej. Pierwsza z nich to maść chłodząca. Maść końska chłodząca posiada w składzie m.in. miętę, eukaliptus, aloes, kasztanowiec zwyczajny i świerk. Działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Dodatkowo świetnie sprawdzi się do łagodzenia migren czy bóli reumatycznych.

Maść końską chłodzącą można również używać do leczenia urazów, którym towarzyszy obrzęk, stłuczeń czy siniaków. To także remedium na popularne grypowe dolegliwości m.in. katar i gorączkę. 

Maść końska rozgrzewająca – kiedy warto jej używać?

W składzie maści końskiej rozgrzewającej znajdziecie m.in. rumianek, kamforę, kozłek lekarski, arnikę, chmiel czy krwawnik pospolity. Jak wskazuje sama nazwa, maść końska z takim składem ma rozgrzewać, czyli idealnie sprawdzi się jako preparat do rozgrzania zimnych stóp i dłoni (po prostu poprawia krążenie). Ponadto działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, np. łagodzi obrzęki i bóle reumatyczne. Zmagacie się z bólami kręgosłupa i rwą kulszową? Maść końska na rwę kulszową działa wprost idealnie. 



Przeczytaj także: Sok z brzozy - właściwości i zastosowanie

Maść końska na porost włosów – MIT czy FAKT?

Fakt. Ważne, aby do przyspieszania wzrostu włosów używać maści rozgrzewającej. Jak to działa? Maść końska pobudza krążenie, a to, jak wiadomo, przekłada się na szybszy wzrost włosów. Wystarczy, że niewielką ilość rozgrzewającej maści końskiej w żelu nałożysz na skórę głowy i wykonasz nią masaż. Później należy dokładnie umyć kosmyki. Jak często stosować taki zabieg? Co 2 lub 4 dni przed myciem głowy.

Warto również dodać, że taka wcierka z maści końskiej może dodatkowo ograniczyć przetłuszczanie się skóry głowy oraz pomóc w walce z łupieżem. 

Pozostałe zastosowania maści końskiej

Czy wiecie, że maść końska może udrożnić zatkany nos i zatoki? Wystarczy, że posmarujecie nią klatkę piersiową, a unoszące się aromaty skutecznie zadziałają na infekcje górnych dróg oddechowych – to takie domowe inhalacje. 

Maść końska ulży także osobom zmagającym się z problemem ciężkich i zmęczonych nóg. Regularnie wsmarowywana w uda i łydki, pozwala również ograniczyć ryzyko pojawienia się żylaków. 

Macie przed sobą ciężki trening? Maść końska o działaniu rozgrzewającym zmniejsza ryzyko pojawienia się zakwasów. Wystarczy, że posmarujecie nią te mięśnie, którymi będziecie najintensywniej ćwiczyć. Maść końska potrafi też odprężyć i będzie idealna na nerwobóle i spięte stresem mięśnie.

Maść końska – skutki uboczne 

Czy maść końska wywołuje jakieś skutki uboczne? Jeśli nie jesteście uczuleni na żaden znajdujący się w niej składnik, to nie macie się czego obawiać.

Warto jednak dodać, że maści końskiej nie można stosować na rany ani blisko oczu, nosa czy ust – może ona wywołać wówczas podrażnienia. Najlepiej przed użyciem maści przeprowadzić próbę uczuleniową. Jej niewielką ilość rozsmaruj na skórze i odczekaj 24h. Jeśli po tym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna, to śmiało możecie ją stosować. 

Jak widać maść końska ma tak szerokie spektrum zastosowania, że warto mieć ją w każdej domowej apteczce. A wy doceniacie na co dzień jej właściwości? Jeśli nie, to warto się do niej przekonać – w końcu jej siła płynie z natury. 


Przeczytaj także:
  1. Co na stłuczenia? Maść, żel i domowe sposoby na stłuczenia
  2. Przebarwienia na skórze: jak powstaja, jak usunąć?
  3. Rolowanie mięśni - niezbędne akcesoria
  4. Jak dbać o stawy?

Autor: Klaudia Borycka