Data modyfikacji:

Drętwienie rąk – jakie witaminy warto przyjmować?

Ta niezbyt przyjemna przypadłość zdarza się coraz częściej osobom w różnym wieku. Wpływa na nią wiele czynników, m.in. to, jaką pracę wykonujesz. Drętwienie rąk – jakie witaminy warto przyjmować? Co jeść, by zmniejszyć ryzyko nawrotów drętwienia? Podpowiadamy.
drętwienie rąk

Jakie witaminy przyjmować na drętwienie rąk?

Mrowienie, sztywnienie, cierpnięcie, szczypanie, kłucie – to najczęściej opisywane doznania związane z drętwieniem rąk. Przyczyn tego stanu jest naprawdę wiele. Najczęściej są to:
  • problemy z kręgosłupem – związane np. z uciskiem na kręgi oraz powstałe na skutek urazów po wypadkach, a także w wyniku zwyrodnienia odcinka szyjnego;
  • neuropatia – czyli uszkodzenia nerwów obwodowych, które przekazują impulsy pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a różnymi częściami ciała. Do przyczyn neuropatii zalicza się najczęściej cukrzycę, chorobę reumatyczną i alkoholową oraz nowotwory;
  • brak witamin z grupy B w organizmie – często drętwienie rąk to objaw niezdrowego stylu życia i efekt nieodpowiedniej diety, w której brakuje magnezu, potasu, wapnia oraz bardzo ważnych witamin z grupy B (B6, B12). Najlepszym lekarstwem na niedobory witamin jest oczywiście dobrze zbilansowana dieta, która pokrywa zapotrzebowanie organizmu. Pamiętaj, że witaminy z grupy B są odpowiedzialne za prawidłową pracę układu nerwowego i przekładają się na samopoczucie psychiczne – poprawiają nastrój, łagodzą napięcie i relaksują. By dostarczyć organizmowi witaminy B1, odpowiedzialnej za procesy neurofizjologiczne, jedz kasze, płatki owsiane, ryż, mięso i wędliny oraz rośliny strączkowe. Występuje ona także w ziemniakach, orzechach brazylijskich, nasionach dyni, słoneczniku i sezamie. Witamina B2 wpływa z kolei na metabolizm organizmu – znajdziesz ją w mleku, jogurtach, białych serach, kefirze, jajkach, drobiu, a także w produktach pełnoziarnistych. B6 odpowiada m.in. za dobry nastrój – szukaj jej w strączkach, mięsie i rybach. Uważaj – paradoksalnie nadmiar B6 w organizmie może prowadzić do drętwienia rąk i nóg! B12 – jej niedobór powoduje depresję, niedokrwistość i zaburzenia neurologiczne – znajdziesz ją w produktach zwierzęcych;
  • zespół cieśni nadgarstka – dolegliwość ta objawia się mrowieniem czwartego, trzeciego i drugiego palca oraz powierzchni dłoni. Utrudnione jest chwytanie, a podniesienie ręki do góry, zwłaszcza rano, powoduje wzmożenie drętwienia. Zespół cieśni nadgarstka może wynikać z przyczyn anatomicznych lub nabytych. Do tej drugiej grupy zalicza się prace, które wymagają wykonywania powtarzalnych ruchów ręką, chwytania lub zgięcia nadgarstka – na tę dolegliwość cierpią osoby pracujące przy komputerze, na halach produkcyjnych, a także osoby grające na instrumentach.

Nocne drętwienie rąk – jakie witaminy?

Drętwienie rąk często pojawia się w nocy – jego podłożem jest najczęściej długotrwały ucisk na fragmenty kręgosłupa – najczęściej chodzi o odcinek szyjny. Na nocne drętwienie rąk witaminy nie będą skuteczne, ale mogą wzmocnić organizm, który, budząc się kilkakrotnie w nocy, będzie zmęczony w ciągu dnia. Taka powtarzająca się dolegliwość wymaga konsultacji z lekarzem – internistą, ortopedą i neurologiem – każdy z nich sprawdzi swoją ścieżkę przyczyn drętwienia i dobierze odpowiednie leki.

Możesz też próbować poprawić komfort snu przez dobranie odpowiedniej poduszki ortopedycznej lub wałka pod nogi. Próbuj też zmieniać pozycję spania – czasem to wystarczy i poprawi przepływ krwi w kończynach oraz może zniwelować drętwienia. Pamiętaj też, że na nocne dolegliwości wpływ może mieć również długi czas przebywania w jednej pozycji w ciągu dnia, długotrwałe chodzenie, nadmierny wysiłek, a także stres. Pomocne mogą być też ćwiczenia neuromobilizacji, które napinają mięśnie dłoni i ręki, wzmacniając je.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska