Data publikacji:

Jak pozbyć się łupieżu?

Białe paprochy na kołnierzu, swędząca skóra głowy – oto najczęstsze objawy łupieżu. Jak pozbyć się łupieżu? Używać szamponów czy mikstur naszych babć? Polecamy szczególnie to drugie rozwiązanie – oto sprawdzone domowe sposoby na łupież.
jak pozbyć się łupieżu
Przyczyn powstawania łupieżu jest wiele, jednak do najczęstszych zaliczamy skłonność skóry do łojotoku. Jednak białe paprochy na skalpie mogą pojawić się także u osób zdrowych, a przyczynić się do tego mogą nie tylko kosmetyki, które przesuszają skórę, ale też np. nagłe zmiany w gospodarce hormonalnej, nadmierny stres czy spadek odporności organizmu. Bezpośrednią przyczyną łupieżu są grzyby, których pożywieniem jest sebum wydzielane przez skórę głowy. Dlatego preparaty, które wybieramy do pielęgnacji głowy z łupieżem, powinny przede wszystkim działać grzybobójczo.
Skuteczne szampony przeciwłupieżowe dostępne w drogeriach nie zawsze działają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Usuwają jedynie skutki łupieżu, a nie jego przyczynę. Owszem, mogą skutecznie regulować wydzielanie sebum i nawilżać skórę oraz sprawić, że skóra głowy nie będzie się łuszczyła, a na ciemnym kołnierzu nie będą widoczne białe paprochy. Gdy jednak zaprzestaniesz ich stosowania, problem powróci. Dlatego warto sięgnąć po naturalne sposoby walki z łupieżem.
Zanim jednak zaczniesz stosować konkretne domowe sposoby na łupież, zdiagnozuj problemy skórne. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje łupieżu – tłusty, czyli łojotokowy, oraz suchy. Łojotokowy łupież to cięższa odmiana tego suchego. Przydarza się skórze tłustej, z problemami. Jeśli cierpisz z powodu trądziku, to prawdopodobne jest, że masz ten rodzaj łupieżu. Prócz białych płatków na skórze pojawiają się też żółte, tłuste fragmenty naskórka, które przybierają postać strupków. Łojotokowe zmiany łupieżowe są niebezpieczne, bo mogą prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry i spowodować łysienie. Dlatego ten problem warto skonsultować z dermatologiem lub internistą.
Łupież suchy również dotyka osoby z tendencją do lżejszego łojotoku. Skóra swędzi, łuszczy się i szybko przetłuszcza. Łupież ten jest nabyty – może pojawić się z powodu niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy – po stosowaniu słabej jakości szamponów, które podrażniają skórę. Za to łupież suchy łatwo wyleczyć – łatwo obsypuje się ze skóry, a przy odpowiedniej pielęgnacji łatwo się go pozbędziesz. Oto domowe sposoby na łupież!

Jak pozbyć się łupieżu – wcieraj olejek rycynowy

Olej rycynowy słynie z wielu właściwości, np. wzmacnia włosy i nawilża skórę głowy. W przypadku łupieżu wcierka z oleju rycynowego zadziała przeciwgrzybicznie i bakteriobójczo. Olejek rycynowy zawiera kwasy omega i dużo witamin, dlatego silnie nawilży i odżywi podrażnioną skórę głowy. Wetrzyj kilka kropel olejku w skórę głowy i zostaw na noc, a rano umyj dokładnie włosy delikatnym szamponem. Powtarzaj zabieg co tydzień, a zobaczysz, że skóra będzie się mniej łuszczyć.

Domowe sposoby na łupież z siemieniem lnianym – zadziała kojąco i nawilży

Siemię lniane skutecznie zwalcza swędzenie skóry i koi ją oraz skutecznie nawilża, dlatego pomocne będzie w walce z łupieżem. Siemię lniane dodatkowo odżywi włosy i sprawi, że będą lśniące. Do garnka wsyp dwie łyżeczki siemienia i zalej dwiema szklankami wody. Zagotuj i zostaw na ogniu 10 minut. Zanim nałożysz siemię lniane na głowę, trzeba będzie oddzielić wywar od ziaren. Zrób to zaraz po ugotowaniu wywaru, ponieważ gdy mikstura stężeje, trudno będzie oddzielić ciecz od ziarenek. Przezroczystą, galaretowatą ciecz nakładaj na umyte i osuszone włosy. Wmasuj i załóż czepek, trzymaj maskę przez godzinę, a następnie spłucz.

Jogurt i sok z cytryny – domowe sposoby na łupież tłusty

Jeśli zmagasz się z łupieżem łojotokowym, pomocny może być sok z cytryny. Wetrzyj go w skórę głowy zaraz po umyciu włosów. Zostaw na 20 minut i spłucz. Stosuj po każdym myciu przez trzy tygodnie. Jeśli jednak zauważysz, że skóra swędzi mocniej niż przed kuracją, przerwij stosowanie soku z cytryny. Cytryna działa intensywnie, może też nadmiernie wysuszać skórę głowy. By ją nawilżyć, możesz zastosować maseczkę jogurtową.
Wybierz jogurt naturalny, bez dodatku cukru, który jest pożywką dla grzybów. Jogurt zadziała jak peeling enzymatyczny – przywróci skórze głowy odpowiednie pH i nawilży ją. Nałóż go na umyte, wilgotne włosy i zostaw na 30 minut. Zazwyczaj samo spłukanie nie wystarczy, bo jogurt jest tłusty, dlatego konieczne będzie umycie włosów delikatnym szamponem.

Olej kokosowy – domowe sposoby na łupież suchy i tłusty

Olejowanie włosów i skóry skalpu to zabieg, który od wieków z powodzeniem stosują np. mieszkanki Indii. Olej kokosowy nie tylko pomoże zwalczyć łupież, ale też odżywi łamliwe końcówki. Nawilża i działa grzybobójczo. Olej kokosowy skutecznie łagodzi skórę, dlatego wypróbuj koniecznie olej kokosowy, jeśli cierpisz z powodu łupieżu tłustego. Najlepiej olejowanie wykonać na noc – wówczas olej będzie miał czas i szansę wniknąć w skórę głowy. Zamiast nocnego olejowania możesz też nasmarować skórę głowy dwie godziny przed myciem.

Olejek herbaciany – oczyści skórę głowy

Grzybobójcze właściwości posiada też olejek herbaciany. Możesz go dodać do zwykłego szamponu, którego używasz. Wystarczy kilka kropel wymieszać z szamponem, nałożyć na włosy, spienić i potrzymać 10 minut. Możesz dodawać olejek do każdego mycia.

Płucz roztworem octu jabłkowego i wody

Podobnie grzybobójczo działa ocet jabłkowy. Dlatego zakończenie mycia spłukaniem głowy roztworem wody z octem działa zapobiegawczo i leczniczo. Doda też połysku włosom. Do szklanki wody dodaj dwie łyżki octu, stosuj po każdym myciu. Zapach octu szybko wywietrzeje, a włosy zyskają gładkość i staną się lśniące.
Zdjęcie: Envato Elemetns
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.