Data publikacji:

Rodzaje deskorolek. Jakie są rodzaje deskorolek?

Mała, zgrabna fiszka z plastiku czy długi, masywny longboard z drewna? A może wersja mini? Poznajmy lepiej rodzaje deskorolek, by świadomie zdecydować, którą wybrać – dla siebie lub na prezent.
rodzaje deskorolek
Deskorolka to w dzisiejszych czasach nie tylko atrybut mody nastoletniej, ale coraz częściej ma ona zastosowanie praktyczne. Jeździmy nią do szkoły, na uczelnię do pracy i na zakupy. Deskorolka jest co prawda mniej wygodna niż hulajnoga, ale i tak grono jej fanów powiększa się. Które rodzaje deskorolek będą dla ciebie najlepsze? Podpowiadamy.
Dla nastolatków deskorolka to nie tylko moda i sposób poruszania się, ale też nośnik poglądów – to dlatego deski często ozdabiane są naklejkami z młodzieżowymi symbolami, vlepkami z hasłami lub rysuje się po nich specjalnymi markerami. Na fali mody na deskę wyrosło także wiele marek ubraniowych, a chyba najsłynniejsza z nich to Vans. Marka oferuje przede wszystkim specjalne buty polecane osobom jeżdżącym na deskach.

Rodzaje deskorolek – deska gotowa czy w częściach?

Jeśli szukasz dla siebie pierwszej deskorolki, najlepiej skorzystać z oferty dostępnej w profesjonalnym sklepie dla skaterów. Jeśli mało jeszcze wiesz na temat deskorolek, to najprościej i najrozsądniej będzie zdecydować się na kompletną deskę, która będzie wyposażona we wszystkie potrzebne elementy. Warto wiedzieć, że dla profesjonalnych skaterów gotowa, złożona deskorolka to trochę wstyd – doświadczeni skaterzy sami składają sprzęt z części tak, by dopasować deskę do własnych potrzeb, umiejętności i najczęstszego sposobu jazdy.

Nie kupuj najtańszej deski!

Jedno jest pewne: nie warto kupować najtańszych deskorolek z supermarketu. Dlaczego? Tanie rodzaje deskorolek wykonane są ze słabej jakości materiałów, dlatego najprawdopodobniej szybciej się zużyją, a technika jazdy, którą można na nich osiągnąć, będzie wątpliwa. Trudniej też będzie się odpowiednio uczyć na desce – lepiej zaczynać na sprzęcie dobrej jakości, ponieważ będzie łatwiej, nauka pójdzie szybciej i przyjemniej.
Warto też przygotować się na odpowiedni wydatek: dobrej jakości nowa deska to koszt od około 300 zł. Jeśli zaczynasz jeździć lub deska będzie prezentem dla osoby początkującej, nie kupuj deski używanej. To bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku deskorolek drewnianych, ponieważ drewno szybko traci sprężystość, a na deskorolce ślady intensywnego zużycia mogą nie być widoczne.

ABC deskorolki – poznaj budowę deski

Zanim przejdziemy do opisu rodzajów deskorolek, przyjrzyjmy się, z jakich elementów zbudowana jest deska. Wiedza ta pozwoli ci w przyszłości łatwiej skompletować własną deskę i przystosować ją do własnych potrzeb.
Deska, czyli blat – w desce krótkiej, zwanej fiszką, wykonana jest z grubego, elastycznego plastiku, którego wierzch ma wypukłą strukturę, zapobiegającą ślizganiu się butów. Dłuższe deski, zwane longboardami, mają blat z drewna (najczęściej klonowego) pokrytego warstwą papieru ściernego, która pełni funkcję powłoki antypoślizgowej.

Traki (nazwa pochodzi z jęz. ang. „truck”) – dzięki nim możliwe jest przymocowanie łożysk i kółek do blatu i sterowanie deskorolką. Traki, zarówno w fiszkach, jak i deskach drewnianych, są aluminiowe i regulowane, dzięki czemu pozwalają dopasować promień skrętu do stylu jazdy.

Kółka – najczęściej są wykonane z poliuretanu, który gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża. Im kółka większe, tym szybciej można jeździć. Mniejsze kółka to mniejsza prędkość, ale za to deska jest lżejsza.
Łożyska – w fiszkach oznacza się je symbolem ABEC i numerem (np. ABEC-7). Numer określa rozmiar, ma on wpływ na prędkość kręcenia się kółeczek. Im wyższy, tym szybciej deskorolka będzie jeździć. Bardzo szybkie fiszki mają numer 10-11.

Rodzaje deskorolek dla początkujących: fiszka – szybka, lekka, zwrotna, idealna do miasta

Szukasz pierwszej deski? Zanim zdecydujesz się na zakup, określ, jak będziesz używać deski. Jeśli zamierzasz jeździć po mieście, wybierz plastikową, małą, wąską i krótką fiszkę, która doskonale sprawdza się na miejskich chodnikach i w parkach. Jej nazwa pochodzi od kształtu – przypomina rybę (z jęz. ang. „fish”). Nie jest zbyt praktyczna, jeśli planujesz jeździć w skateparkach i robić triki oraz podskoki. Fiszka ma miękkie koła, które poradzą sobie podczas jazdy po nierównym terenie. Jej zaletą jest też lekkość, dzięki czemu łatwo ją np. wrzucić do plecaka (waży około 2 kg) czy torby na ramię. Najtańsza fiszka to koszt od około 150 zł, nie warto jednak wybierać tej najtańszej. Lepszym i bezpieczniejszym wyborem będą modele w cenie od około 250 zł. Długość blatu fiszki to od 53 do 63 cm.

Rodzaje deskorolek dla tych, którzy planują jeździć szybko: longboard

Jeśli planujesz pokonywać deską duże odległości i chcesz poruszać się szybko, poszukaj longboardu. Jest to deska duża, długa (deska longboardu liczy od 71 do 82 cm) i można na niej osiągać naprawdę wysokie prędkości, nawet do 100 km/h! Jest to raczej deska sugerowana doświadczonym osobom. Longboardy są droższe niż fiszki – dobrej jakości deska to wydatek od około 250 zł.

Rodzaje deskorolek dla dzieci – deska w wersji mini

Dzieci w wieku poniżej 7 lat nie powinny jeździć na deskorolce, ponieważ nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej koordynacji mięśni. By utrzymać równowagę na desce, trzeba umieć dobrze operować siłą mięśni i mieć kontrolę nad ciałem. Możesz za to rozważyć kupno dziecięcej wersji deskorolki – jest to wersja mini. Na desce mini mogą jeździć dzieci i młodzież o wadze do 50 kg.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.