Data publikacji:

Syrop z cebuli: po jakim czasie widać efekty?

Każdy z nas chyba pamięta ten smak z dzieciństwa: słodki cukier, przez który przebija się gorycz tego warzywa. Syrop z cebuli – wlewały go w nas nasze babcie, wierząc w jego wyjątkową, leczniczą moc. Miały rację – dziś polecają go lekarze, a efekty działania syropu widać już po kilku dniach. Przypomnijmy, jak go zrobić i dawkować.
syrop z cebuli
Syrop z cebuli ma niezbyt miły zapach. Ale to nie zmienia faktu, że sięgają po niego kolejne pokolenia, gdy tylko pojawi się kaszel, katar i trudności w oddychaniu. Syrop ma za zadanie „zdusić” przeziębienie w zarodku. Pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny i oczyszczaniu dróg oddechowych. Istnieje wiele domowych mikstur, które pomagają w walce z przeziębieniem, jak np. ciepłe mleko z miodem czy woda z cytryną. Ale skuteczność syropu z cebuli wynika nie tylko z mądrości ludowej, ale potwierdzona jest również przez lekarzy, którzy zalecają przygotowywanie syropu np. dla małych dzieci. Pediatrzy polecają ten specyfik, ponieważ nie zawiera on chemicznych dodatków szkodzących dzieciom, a jedyne zastrzeżenia budzi duża ilość cukru, którą dodaje się do syropu.

Skąd pochodzi moc cebuli?

Cebula ma tak dobroczynne działanie, ponieważ bogata jest w witaminy A, E, D, a także antyoksydanty i flawonoidy. Świetnie wpływa na metabolizm, poprawia krążenie krwi i obniża poziom cholesterolu. Warzywo to zawiera spore ilości związków siarki, dlatego działa też antybakteryjnie i odgrzybiająco na organizm.
Cebula jest w naszej codziennej diecie od tysiącleci. Zasłynęła m.in. jako lek na bóle reumatyczne. Zaleca się ją przy problemach trawiennych, nadciśnieniu, nadmiernym stężeniu cholesterolu, pomaga także na wrzody i poprawia samopoczucie po nadmiernym spożyciu alkoholu. Ale najbardziej znana jest jako środek wspomagający leczenie przeziębienia. Zawiera substancje bakteriobójcze, które mogą nawet zwalczyć bakterie odporne na antybiotyki. W składzie ma minerały takie jak magnez, krzem, cynk, które mają działanie wzmacniające odporność organizmu. Cebula zawiera też dużą dawkę witaminy C.

Jak zrobić syrop z cebuli?

To bardzo proste. Nie są tu istotne proporcje składników. Są nimi oczywiście cebula i cukier. Żeby powstał sok, musisz najpierw wykonać tę wywołującą łzy czynność: pokroić cebulę. Krój drobno, na małe kawałeczki, a następnie zasyp cukrem – wystarczy kilka łyżeczek. Możesz ułożyć kilka warstw składających się z cebuli i cukru. Jeśli chcesz, by było jeszcze bardziej zdrowo, możesz zastąpić cukier miodem, a do smaku dodać odrobinę cytryny. Cebula zacznie puszczać sok po około 5 godzinach – już wtedy można korzystać z dobroczynnego działania soku i podawać go przeziębionemu dziecku czy dorosłemu.
Syrop z cebuli możesz też zrobić w sokowirówce – będzie wówczas gęstszy i gładszy. Do syropu możesz też dodać czosnek, kurkumę i imbir – przyprawy te zadziałają antyseptycznie i rozgrzewająco. Innym sposobem na czysty sok z cebuli jest przygotowanie go w wyciskarce – wówczas sok należy jedynie dosłodzić do smaku, który jest już gotowy do spożycia. Niektórzy gotują też sok z cebuli i używają wywaru. By taki syrop zrobić, należy zetrzeć na drobnych oczkach kilka cebul i gotować z miodem.

Syrop z cebuli – jak przechowywać?

Świeżo przygotowany syrop z cebuli i cukru lub miodu można trzymać w lodówce nie dłużej niż 2 tygodnie. Pamiętaj o intensywnym zapachu, dlatego niezależnie od tego, gdzie będziesz trzymać sok – w lodówce czy na kuchennym blacie – przykrywaj naczynie z syropem! W przeciwnym wypadku cały twój dom będzie pachniał cebulą. Najlepsza będzie przykrywka metalowa, która szczelnie zamknie słoik lub butelkę. Niektórzy preferują naturalnie przykrycie i używają bawełnianej lub lnianej szmatki, nie daje ona jednak gwarancji zatrzymania zapachu.

Syrop z cebuli – po jakim czasie efekty?

Pij syrop z cebuli rano i wieczorem, maksymalnie trzy razy dziennie i nie przekraczaj jednorazowej jednej o wielkości łyżeczki, ponieważ syrop w nadmiarze może mieć działanie wykrztuśne. Sok z cebuli zacznie działać bardzo szybko – już po kilku dniach. Objawy przeziębienia powinny ustąpić wcześniej, nawet drugiego lub trzeciego dnia. By terapia była skuteczna, wystarczy sok z dwóch cebul. A jeśli syropu zabraknie, to łatwo go przygotować więcej – jeśli zasypiesz cebulę cukrem wieczorem, to rano mikstura będzie gotowa. Pamiętaj też o tym, że po spożyciu syropu całe twoje ciało będzie pachniało cebulą.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.