Data modyfikacji:

Dieta jajeczna – zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

Dieta jajeczna to jedna z odchudzających diet ekspresowych – zapewnia duży spadek wagi w zaledwie kilka dni. W ostatnich latach stała się bardzo popularna, ale czy na pewno jest bezpieczna dla organizmu? Jeśli planujesz odchudzanie tą metodą, koniecznie przeczytaj. 
dieta jajeczna

Dieta jajeczna – najważniejsze zasady

Dieta jajeczna (niektórzy używają terminu „dieta jajkowa”) to, jak sama nazwa wskazuje, dieta oparta na spożywaniu przede wszystkim jaj. Chodzi oczywiście o jaja odpowiednio ugotowane – powinny być ścięte wraz z żółtkami, ale nie mogą być gotowane dłużej niż 10 minut.

Dieta jajeczna należy do diet krótkoterminowych – można ją stosować przez 5 lub 14 dni. Osoby, które decydują się na drugi wariant, zrzucają więcej zbędnych kilogramów, ale są bardziej narażone na wystąpienie różnorodnych dolegliwości. 


Dieta jajeczna – jadłospis. Jakie są rodzaje diety jajecznej?

Istnieją aż trzy rodzaje diety jajecznej:

  • Tradycyjna dieta jajeczna

Osoba będąca na tradycyjnej diecie jajecznej może spożyć dziennie 6 jajek (2 rano, 2 w południe, 2 wieczorem). Ponadto dopuszczalne jest jedzenie warzyw o bardzo niskim indeksie glikemicznym (np. sałata, szpinak, pomidor, brokuły, kapusta, ogórki, cebula, cukinia, bakłażan, marchew) oraz jednego owocu dziennie, przy czym może to być jedynie grejpfrut albo pomarańcza. Dodatkowo raz na kilka dni „dozwolone” jest spożycie małej porcji ugotowanego kurczaka lub ryby. 

  • Dieta jajeczna z grejpfrutem

W tym przypadku jadłospis jest bardziej monotonny – osoba odchudzająca się powinna trzy razy dziennie spożywać 2 jajka i połowę grejpfruta. Wolno natomiast pić herbaty owocowe (bez dodatku cukru). 

  • Ekstremalna dieta jajeczna 

To dieta najbardziej restrykcyjna. Osoba odchudzająca się może jeść tylko i wyłącznie jajka, do tego w ograniczonej liczbie (6 dziennie). Nie wolno sięgać po owocowe herbaty – dozwolona jest tylko woda. Jest to najskuteczniejsza dieta jajeczna, a jednocześnie najbardziej niebezpieczna. 


Przeczytaj także: Dieta przeciwgrzybicza - zastosowanie, wskazania, zasady


Dieta jajeczna – efekty po tygodniu

Dieta jajeczna cieszy się opinią wyjątkowo skutecznej – dzięki niej można stracić nawet około 5 kilogramów w zaledwie 5 dni. Stąd też ten sposób odchudzania często wybierany jest przez kobiety, które chcą pochwalić się ładną sylwetką na np. rodzinnej imprezie, do której pozostało niewiele czasu. 

Należy jednak mieć na uwadze, że ubytek kilogramów, który następuje na skutek spożywania głównie jajek, związany jest z utratą wody, a nie tkanki tłuszczowej. 

Dieta jajeczna – czy jest bezpieczna?

Jajka są bardzo ważnym składnikiem naszej diety – dostarczają organizmowi między innymi cennych witamin (głównie A, D, E i K), białek, minerałów taki jak selen, jod, magnez i potas, a także folianów. 

Należy jednak pamiętać, że oprócz jajek w diecie muszą znaleźć się również inne produkty. Gdy tak się nie dzieje, w organizmie może dojść do groźnych niedoborów, które prowadzą do pogorszenia się pracy układu nerwowego oraz osłabienia mięśni. Ponadto u wielu osób stosujących dietę jajeczną występuje wiele przykrych dolegliwości – to ogólne osłabienie, omdlenia, bóle głowy, bole brzucha, znaczny spadek koncentracji, senność oraz rozdrażnienie. 

Na końcu warto wspomnieć, że każda dieta wysokobiałkowa – czyli również dieta jajeczna, zwiększa ryzyko wystąpienia zakłóceń pracy nerek oraz stanowi zagrożenie dla osób cierpiących na choroby serca i mających podwyższony cholesterol. 
Podsumowując: dieta jajeczna może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a do tego cechuje się niską skutecznością – u większości osób wkrótce po jej zakończeniu występuje efekt jojo. Jeśli zatem komuś zależy na utracie tkanki tłuszczowej i zachowaniu zdrowia, powinien wybrać inny sposób odchudzania. 

Autor: Robert Wojtaś