Co jeść na diecie przeciwgrzybiczej?
Jeśli przeraża cię eliminacja cukrów, to mamy dobrą wiadomość. Bez obaw możesz sięgać po jego dwa zdrowsze zamienniki – ksylitol i stewię, które są całkowicie bezpieczne dla osób z kandydozą. Warto jednak pamiętać, że spożywanie ich w nadmiarze może działać przeczyszczająco, dlatego mimo wszystko zaleca się zachować umiar.
W diecie przeciwgrzybiczej musi znaleźć się miejsce na wspomniane wyżej kiszonki. Oprócz nich warto sięgać również po kefiry, jogurty i maślanki, koniecznie bez dodatku cukrów i z jak najkrótszych składem. Tego typu przetwory mleczne wpływają pozytywnie na mikroflorę jelitową.
Do innych produktów spożywczych, które powinny lądować na talerzu osób na diecie przeciwgrzybiczej, zaliczamy chude mięso i nietłuste ryby, pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze, brązowy ryż oraz nasiona, kiełki i orzechy. Bez obaw możesz również dodawać do posiłków oliwę z oliwek.
A co do picia? Tu zdecydowanie numerem jeden jest woda, którą należy pić bez względu na to, czy zmagasz się z kandydozą, czy nie. Oprócz niej warto pić regularnie herbaty ziołowe. W późniejszych etapach leczenia dopuszczalne są także świeżo wyciskane soki.
Należy pamiętać, że w przypadku zaawansowanej grzybicy układu pokarmowego sama dieta może nie wystarczyć. W razie potrzeby lekarz zaleci stosowanie odpowiednich leków i probiotyków.