Data modyfikacji:

Tampony na basen. Jakie wybrać i jak ich używać?

Pływanie podczas okresu? Jeśli tak, to tylko z tamponem. Ten niewielki wynalazek umożliwia kobietom nieskrępowane cieszenie się z aktywności fizycznej również „w te dni”. Czy jednak stosowanie tamponów na basenie jest bezpieczne? Jak wybrać te najlepsze, które pozwolą cieszyć się ulubionym sportem?
tampony na basen

Tampony a basen. Czy to dobry pomysł?

W sieci można znaleźć wiele mitów związanych z tamponami i basenem. Wiele kobiet zachodzi w głowę, czy można zakładać tampony na basen? Czy tampon nie „odpłynie”? Jak uniknąć infekcji na basenie?

Odpowiadamy: absolutnie nie ma się czego obawiać; jeśli tylko wybierzesz odpowiednie tampony i zastosujesz się do kilku zasad, ta forma ochrony będzie dla ciebie komfortowa i bezpieczna!

O czym warto pamiętać, decydując się na tampony na basen?

  • Tampon załóż bezpośrednio przed wejściem do wody. To ważne, aby nie był wcześniej nasiąknięty – po prostu posłuży ci dłużej.
  • Podczas wypadu nad wodę czy na basen, tampony trzeba wymieniać częściej. Do toalety powinnaś zaglądać mniej więcej co godzinę.

    Regularna wymiana tamponów zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji, na które drogi rodne w trakcie miesiączki są bardzo podatne.

  • Jeśli stawiasz na klasyczne tampony, na basen możesz zabrać większe, niż stosujesz na co dzień. Dzięki temu zmniejszysz szansę przeciekania oraz zabrudzenia wody.

    Jeśli chcesz, możesz kupić również specjalne tampony na basen, które są doskonale przystosowane do spędzania czasu w wodzie.

  • Zadbaj o prawidłową aplikację tamponu. Aby mieć pewność, że jest założony w odpowiednim miejscu, usiądź i sprawdź, czy nie czujesz uwierania lub bólu. Odpowiednio zaaplikowany tampon powinien być dla ciebie niewyczuwalny.

Jakie tampony na basen wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie tampony do basenu sprawdzą się najlepiej, możesz wybrać spośród kilku rodzajów ochrony, w tym klasycznych tamponów, które wybierasz na co dzień oraz ich ulepszonych wariantów.

Klasyczne tampony o lepszej chłonności

Jeśli jesteś przyzwyczajona do stosowania zwykłych tamponów i nie chcesz eksperymentować, polecamy tampony O.B. na basen. Najlepszy wybór to po prostu tampony o lepszej chłonności, które zagwarantują ci ochronę i komfort przez dłuższy czas.

Warto jednak pamiętać, że zwykłe tampony mają sznureczek, który podczas aktywności może być widoczny. Jeśli decydujesz się na to rozwiązanie możesz wsunąć go odrobinę głębiej.

Warto pomyśleć również o bardziej zabudowanym stroju na basen, np. w postaci szortów.

Specjalne tampony na basen

Czy są specjalne tampony na basen? Oczywiście, że tak! Ich wygląd może nieco zaskakiwać; zapewniamy jednak, że będziesz zadowolona z ich działania. Specjalne tampony na basen mają postać małych gąbeczek pozbawionych sznureczków.

Dzięki temu są całkowicie dyskretne! Dodatkowo są to tampony antybakteryjne na basen – wykonane z antyseptycznych materiałów. Doskonale sprawdzą się zarówno na kąpieliskach, jak również podczas plażowania.

Ogromną zaletą specjalistycznych tamponów do pływania jest ich chłonność – jeden tampon zapewni ci ochronę nawet do 8 godzin. Nie musisz więc z zegarkiem w ręku organizować przerw w pływaniu.

Tampony na basen są także nawilżane specjalnym żelem, którego pH zbliżone jest do tego panującego w pochwie. Dzięki temu ich aplikacja jest bardzo prosta.

Specjalne tampony na basen polecamy stosować kobietom bardziej doświadczonym. Brak sznureczka może stresować dziewczyny, które dopiero rozpoczęły miesiączkowanie. Po skończeniu pływania tampon należy wyjąć za pomocą palców.

Tampony z probiotykiem na basen

Publiczne baseny to miejsca, w których łatwo można nabawić się kłopotliwych infekcji intymnych. Paradoksalnie chlor, który ma dezynfekować wodę, podrażnia naturalną florę bakteryjną pochwy, czyniąc ją bardziej wrażliwą na działanie bakterii i grzybów.

Jeśli szukasz tamponów, które zapewnią ci ochronę, ale i zapobiegną infekcjom, warto zdecydować się na tampony z kwasem mlekowym na basen. Dodatek żywych kultur bakterii, które naturalnie tworzą florę bakteryjną pochwy, zminimalizuje ryzyko zakażeń.

Komu szczególnie polecamy tampony probiotyczne? To świetne rozwiązanie dla kobiet, które są bardzo podatne na infekcje intymne, a które nie chcą rezygnować z pływania w czasie miesiączki.

Tampony z probiotykiem warto stosować również po zakończeniu leczenia infekcji, jak również wtedy, gdy przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne (ich działanie może zwiększać skłonność do intymnych zakażeń!).

Tampony na basen w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, o podpaskach i tamponach na pewno już dawno zapomniałaś. Tymczasem, wybierając się na publiczne kąpieliska, nadal powinnaś je stosować. Tampony, zwłaszcza te z kwasem mlekowym, zmniejszą ryzyko infekcji grzybiczej, na które w czasie ciąży jesteś bardziej narażona.

Dobre tampony na basen – gdzie kupić?

Znalezienie specjalnych tamponów na basen w sklepie stacjonarnym może być trudne. Zdecydowanie łatwiej będzie kupić je w sieci – dodatkowo, w sklepach internetowych możesz natrafić na atrakcyjne promocje.

Przed zakupem warto zapoznać się ze zdaniem innych kobiet stosujących tampony na basen – opinie internautek podpowiedzą ci, który z wariantów sprawdzi się najlepiej podczas aktywności w wodzie.

W trakcie miesiączki nie musisz rezygnować z aktywności, jaką jest pływanie. Gdy tylko zdecydujesz, które tampony na basen sprawdzą się u ciebie najlepiej, również w czasie „trudnych dni” będziesz mogła cieszyć się szaleństwami na kąpielisku czy na basenie.

Autorka: Joanna Stanuch