Data modyfikacji:

Jak uniknąć infekcji na basenie?

Autor: Joanna Stanuch

Uwielbiasz chodzić na basen, jednak korzystanie z publicznych pływalni już nieraz skończyło się dla ciebie infekcją? Choć czynników zakaźnych nie jesteśmy w stanie wyeliminować – w końcu z basenów korzystają całe tłumy – istnieje kilka metod na to, aby w trakcie wodnych aktywności niczego „nie złapać”.

Infekcje intymne– jak ich unikać?

Wiele z nas ma skłonność do częstych infekcji pochwy, z kolei kąpieliska, z których w okresie letnim na co dzień korzystają setki osób są wręcz idealnym miejscem do rozwoju wielu bakterii. Jeśli i ty zauważasz, że twoja odporność pod tym względem nie jest najwyższa, możesz zapobiec infekcjom intymnym na kilka sposobów:

 • Przed pływaniem załóż tampon – będzie stanowił on barierę dla drobnoustrojów, dzięki czemu ryzyko infekcji znacznie się zmniejszy.
 • Zawsze zabieraj ze sobą własny ręcznik, na którym będziesz mogła się położyć. Przyda się także po to, aby nakryć basenowy leżak (w innym wypadku absolutnie z niego nie korzystaj!). Rzecz jasna, do wytarcia ciała stosuj osobny ręcznik.
 • Unikaj siadania na krawędzi basenu.
 • Po kąpieli możesz zastosować prewencyjnie maść o działaniu przeciwgrzybczym, np. Clotrimazolum.
 • Clotrimazolum 1% krem - od 1,78 zł

  Jak uniknąć grzybicy stóp na basenie?

  Infekcja skóry stóp to kolejny z częstych problemów, którym kończą się wizyty na basenie. Wśród grona osób przemieszczających się boso nietrudno o kogoś, kto akurat przechodzi (nawet nieświadomie) infekcję skórną, dlatego i przed nią powinniśmy się zabezpieczyć.

 • Gdy nie pływasz, zawsze zakładaj klapki – niezależnie, czy do swojego leżaka masz zaledwie kilka kroków, czy dłuższą drogę.
 • Klapki miej na stopach także pod prysznicem.
 • Zadbaj o uszy

  Nasze uszy nie lubią wizyt na basenie – przewód słuchowy jest wyjątkowo delikatny, a chlorowana woda może go drażnić. Wilgoć, jaka zostaje wewnątrz ucha po kąpieli to także idealne środowisko do rozwoju groźnych bakterii.

 • Gdy odczuwasz efekt „zatkanego ucha”, w żadnym wypadku nie czyść go patyczkiem. Pociągnij za nie delikatnie, poruszaj na boki, podskocz kilka razy na jednej nodze – choć brzmi to komicznie, ten niemal kreskówkowy sposób jest bardzo skuteczny!
 • Z mokrymi uszami staraj się unikać wiatru – kontakt z nim w tym wypadku to prosta droga do przeziębienia.
 • Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  Taśmy do ćwiczeń

  Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

  2020-03-16
  Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
  Produkty z niskim indeksem glikemicznym

  Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

  2020-02-21
  Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.
  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  2020-01-20
  Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
  5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

  Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

  2019-12-28
  Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
  żeń-szeń właściwości

  Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

  2019-09-09
  Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.