Data modyfikacji:

Trening w czasie miesiączki – kiedy lepiej dać sobie spokój?

Autor: Sylwia Stwora

Na co dzień jesteś aktywną kobietą, ale wraz z nadejściem „trudnych dni” dotychczas włączałaś przycisk stop i rezygnowałaś z wszelkiego wysiłku fizycznego, bo bałaś się, że nasili on krwawienie oraz zwiększy ból? Wcale nie musi tak być. Podpowiadamy, w jakiej formie i kiedy trening w czasie miesiączki może okazać się doskonałym lekarstwem na menstruacyjne dolegliwości.

Jedynym przeciwwskazaniem dla podejmowania ćwiczeń w trakcie miesiączki są intensywne dolegliwości, które wręcz Cię paraliżują czy wymagają interwencji lekarza. Mowa tu m.in. omdleniach, wymiotach, bardzo obfitym krwawieniu czy konieczności wykonania zastrzyku rozkurczowego. Natomiast jeśli menstruację przechodzisz bez większych przebojów, możesz wypróbować wpływ aktywności fizycznej na organizm podczas „tych dni”. Gdy przebiega ona praktycznie bezboleśnie, nie powinnaś szukać usprawiedliwień.

Wbrew pozorom, ćwiczenia mogą pomóc Ci unormować procesy zachodzące w Twoim ciele w czasie comiesięcznego krwawienia oraz całego cyklu i stać się dobrym sposobem na osiągnięcie komfortu psychiczno-fizycznego (także przy PMS). Skupiając się na ćwiczeniach, będziesz mogła oderwać myśli od skurczy czy codziennych spraw, a także rozluźnić się i zredukować stres wywołany sytuacją w pracy lub domu. Dodatkowo, uwolnisz wydzielanie endorfin, odpowiedzialnych za dobry nastrój.

Przez pierwsze 2-3 dni miesiączki unikaj forsowania brzucha oraz ćwiczeń wymagających od Ciebie przyjmowania pozycji, w której nogi i pośladki będą znajdowały się wyżej niż tułów. Również skomplikowane figury gimnastyczne i akrobatyczne mogą powodować dyskomfort. Zrezygnuj z zajęć o wysokiej intensywności, po których w normalne dni jesteś wykończona. Lepiej postaw na jogę, pilates czy ćwiczenia rozciągające z użyciem piłki rehabilitacyjnej, zwanej też szwajcarską. Zamiast treningu biegowego możesz wybrać marszobieg, czyli przeplatać okresy biegowe z marszem w umiarkowanym tempie. Wykonując sporty wytrzymałościowe i siłowe, zmniejsz obciążenie lub opór. Gdy czujesz się bardzo ociężała, obolała i zmęczona, doskonale sprawdzą się spokojne spacery, które dodatkowo pozwolą Ci się dotlenić. Na początku okresu skup się na większej pracy ramion, pleców i nóg.

To, czy ostatecznie zdecydujesz się na trening w trakcie miesiączki powinno zależeć od Twojego samopoczucia i dyspozycji danego dnia. Wsłuchaj się w sygnały wysyłane przez ciało oraz reaguj na bieżąco. Jeśli uznasz, że nic nie stoi na przeszkodzie, idź poćwiczyć. Jednak gdybyś w trakcie wysiłku poczuła nudności, narastający ból czy inne niepokojące dolegliwości, przerwij zajęcia.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie