Data modyfikacji:

Trening w czasie miesiączki – kiedy lepiej dać sobie spokój?

Autor: Sylwia Stwora

Na co dzień jesteś aktywną kobietą, ale wraz z nadejściem „trudnych dni” dotychczas włączałaś przycisk stop i rezygnowałaś z wszelkiego wysiłku fizycznego, bo bałaś się, że nasili on krwawienie oraz zwiększy ból? Wcale nie musi tak być. Podpowiadamy, w jakiej formie i kiedy trening w czasie miesiączki może okazać się doskonałym lekarstwem na menstruacyjne dolegliwości.

Jedynym przeciwwskazaniem dla podejmowania ćwiczeń w trakcie miesiączki są intensywne dolegliwości, które wręcz Cię paraliżują czy wymagają interwencji lekarza. Mowa tu m.in. omdleniach, wymiotach, bardzo obfitym krwawieniu czy konieczności wykonania zastrzyku rozkurczowego. Natomiast jeśli menstruację przechodzisz bez większych przebojów, możesz wypróbować wpływ aktywności fizycznej na organizm podczas „tych dni”. Gdy przebiega ona praktycznie bezboleśnie, nie powinnaś szukać usprawiedliwień.

Wbrew pozorom, ćwiczenia mogą pomóc Ci unormować procesy zachodzące w Twoim ciele w czasie comiesięcznego krwawienia oraz całego cyklu i stać się dobrym sposobem na osiągnięcie komfortu psychiczno-fizycznego (także przy PMS). Skupiając się na ćwiczeniach, będziesz mogła oderwać myśli od skurczy czy codziennych spraw, a także rozluźnić się i zredukować stres wywołany sytuacją w pracy lub domu. Dodatkowo, uwolnisz wydzielanie endorfin, odpowiedzialnych za dobry nastrój.

Przez pierwsze 2-3 dni miesiączki unikaj forsowania brzucha oraz ćwiczeń wymagających od Ciebie przyjmowania pozycji, w której nogi i pośladki będą znajdowały się wyżej niż tułów. Również skomplikowane figury gimnastyczne i akrobatyczne mogą powodować dyskomfort. Zrezygnuj z zajęć o wysokiej intensywności, po których w normalne dni jesteś wykończona. Lepiej postaw na jogę, pilates czy ćwiczenia rozciągające z użyciem piłki rehabilitacyjnej, zwanej też szwajcarską. Zamiast treningu biegowego możesz wybrać marszobieg, czyli przeplatać okresy biegowe z marszem w umiarkowanym tempie. Wykonując sporty wytrzymałościowe i siłowe, zmniejsz obciążenie lub opór. Gdy czujesz się bardzo ociężała, obolała i zmęczona, doskonale sprawdzą się spokojne spacery, które dodatkowo pozwolą Ci się dotlenić. Na początku okresu skup się na większej pracy ramion, pleców i nóg.

To, czy ostatecznie zdecydujesz się na trening w trakcie miesiączki powinno zależeć od Twojego samopoczucia i dyspozycji danego dnia. Wsłuchaj się w sygnały wysyłane przez ciało oraz reaguj na bieżąco. Jeśli uznasz, że nic nie stoi na przeszkodzie, idź poćwiczyć. Jednak gdybyś w trakcie wysiłku poczuła nudności, narastający ból czy inne niepokojące dolegliwości, przerwij zajęcia.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.
Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
biustonosze sportowe dla dużego biustu

Biustonosze sportowe do dużego biustu

2020-05-24
Jak dobrać stanik sportowy do dużego biustu? Ranking najlepszych biustonoszy sportowych w dużych rozmiarów.
jak się ubrać do groty solnej?

Jak się ubrać do groty solnej? Co to jest i jak działa?

2020-05-07
Grota solna to pomieszczenie stworzone z solnych bloków. Wewnątrz panuje mikroklimat bliski temu, który możesz spotkać nad morzem. Jakie działanie mają wizyty w grocie solnej i jak się do nich przygotować w prawidłowy sposób? Sprawdź też, jak się ubrać do groty solnej.
rowery do ćwiczeń

Najlepsze rowery do ćwiczeń w domu. Który rower treningowy wybrać?

2020-04-13
Rower stacjonarny ma jednak dużo więcej korzyści. Jak wybrać najlepszy rower do ćwiczeń w domu? Przed wami kilka wskazówek.
Taśmy do ćwiczeń

Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

2020-03-16
Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!