Data publikacji:

Kim jest osoba wysoko wrażliwa?

WWO to inaczej Wysoko Wrażliwa Osobowość. Nazwa ta jest jednak nieco myląca, ponieważ WWO nie jest cechą charakteru ani temperamentu – osoba wysoko wrażliwa ma inną budowę mózgu. To bezpośrednio przekłada się na jej życie codzienne i przeżywanie emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Kim zatem jest osoba wysoko wrażliwa? Na czym dokładniej polega WWO? Zapraszamy do poniższego artykułu po garść informacji. W naszym poradniku podpowiadamy także, jak rozpoznać wysoką wrażliwość oraz jak ją „oswoić”.
osoba wysoko wrażliwa

Osoba wysoko wrażliwa – czym jest WWO i na czym polega?

Tak jak już wspominaliśmy, WWO to Wysoko Wrażliwa Osobowość. Osoba wysoko wrażliwa ma układ nerwowy, który mocniej przetwarza bodźce i silniej na nie reaguje. Takie osoby po prostu wszystko odczuwają „bardziej” – zarówno doświadczenia pozytywne, jak i negatywne. Wysoko wrażliwa osoba będzie więc bardziej empatyczna, silniej odczuwa stres i znacznie wrażliwiej reaguje na smutny film czy dzieło sztuki. Oczywiście to duże uproszczenie, ale ma ono za zadanie pokazać, jak może funkcjonować osoba wysoko wrażliwa.
WWO nie jest żadnym zaburzeniem. Tego nie można wyleczyć w gabinecie psychoterapeuty. To coś, z czym należy normalnie żyć – trzeba jedynie stworzyć sobie optymalne warunki rozwoju, aby docenić zalety płynące z bycia osobą nadwrażliwą.

Osoba wysoko wrażliwa – z jakimi zmaga się problemami?

Osoba wysoko wrażliwa na co dzień zmaga się z pewnymi problemami – wynika to ze specyficznego odbioru rzeczywistości, która otacza daną osobę. Organizm WWO jest w ciągłej gotowości, ponieważ jego zadaniem jest nas chronić przed ewentualnym zagrożeniem i trafnie ocenić ryzyko. To dobry mechanizm, jednak jego bezustanne działanie może być przytłaczające i wywoływać pewne problemy. Jakie? Listę tych najczęściej występujących znajdziesz poniżej.
  • Przebodźcowanie
Złe samopoczucie w tłocznym miejscu? Chęć ucieczki z miejsca, w którym jest za głośno? A może poczucie niepokoju i napięcia po intensywnym dniu? Przebodźcowanie to codzienność WWO – oczywiście tylko wtedy, kiedy osoba wysoko wrażliwa nadmiernie wystawia się na różne bodźce i nie wie, jak funkcjonować ze swoją wysoką wrażliwością.
  • Ciągłe analizowanie i tworzenie czarnych scenariuszy
To coś, nad czym wysoko wrażliwy umysł nie może zapanować. Już po przebudzeniu zaczynają się analizy. Osoba WWO analizuje wydarzenia z dnia i w swojej głowie rozgrywa kilka scenariuszy i różne wersje zakończeń konkretnego problemu, np. po rozmowie z szefem myśli o tym, co mogła zrobić lepiej. Analizy te często dotyczą też przyszłości i wówczas mają za zadanie chronić WWO przed zagrożeniem.

Przykład: patrząc na szybko jadącego rowerzystę, WWO oczami wyobraźni widzi, co może się stać, np. zderzenie z innym przechodniem czy autem. Później analizuje, co można zrobić lepiej, aby takiej sytuacji uniknąć. Analizy dotyczą nie tylko wydarzeń negatywnych, ale też pozytywnych, np. osoba wysoko wrażliwa puściła kupon w loterii i analizuje, co zrobi z wygraną. W głowie WWO w ciągu dnia rozgrywają się dziesiątki różnych scen – większość z nich prawdopodobnie nigdy nie będzie miała miejsca, ale WWO zawczasu chce się na nie przygotować.
Czy to jest problematyczne? Bywa, kiedy w ciągu dnia dochodzą inne obowiązki. Wówczas osobie WWO trudniej jest się skupić, a na koniec dnia będzie bardziej wyczerpana. Może nawet dojść do przebodźcowania.
  • Problemy z asertywnością
Osoby WWO boją się odmawiać, ponieważ nie chcą zrobić nikomu krzywdy ani sprawić przykrości. Sam fakt, że ktoś miałby przez nich więcej obowiązków, musiałby nad czymś dłużej pracować, wywołuje u WWO poczucie winy. WWO stawiają więc dobro innych ponad swoje własne – i nie dotyczy to wyłącznie bliskich, ale wszystkich, z kim mają kontakt, np. współpracowników.

Wysoko wrażliwi często robią i godzą się na coś, na co wcale nie mają ochoty lub co źle na nich wpływa. Czasem wynika to z troski o inną osobę, a czasem ze strachu – WWO boją się braku akceptacji ze strony otoczenia oraz tego, że będą musiały tłumaczyć swoją odmowę, a przytoczone przez nich argumenty wydadzą się innym mało istotne. To WWO zostają więc po godzinach, robią za innych zadania grupowe, dają innym ściągać w szkole czy idą na imprezę, na którą wcale nie mieli ochoty się wybrać.
  • Koszmary senne
  • Brak umiejętności pracy pod presją czasu
  • Obawa przed zmianami
  • Wrażliwość na hałasy, zapachy
Osoby WWO nie mogą się skupić, kiedy w tle słyszą różne dźwięki. Jest to szczególnie zauważalne podczas pracy – WWO, aby pracować efektywnie, musi mieć absolutną ciszę.
  • Problem z decyzyjnością
Dotyczy to nawet błahych spraw, takich jak wybór filmu na wieczór.
  • Łzy
Czy to problem? Niekoniecznie, ale wiele dorosłych osób wstydzi się płakać. WWO płacze często i nie jest to powodem do wstydu. To coś w rodzaju oczyszczenia, dlatego nie warto tłumić płaczu, nawet jeśli pojawia się w mało komfortowej sytuacji, np. podczas pracy. U WWO emocje muszą być wolne – inaczej prowadzi to do napięć i nerwic.

Osoba wysoko wrażliwa – garść porad, które pomogą ci uporać się z codziennością oraz emocjami

  • Rutyna dnia
Najlepiej, jeśli każdy dzień WWO wygląda tak samo. Pobudka, posiłki i praca o regularnych porach to coś, co sprawia, że WWO czuje się bezpieczniej. Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, to pamiętaj, że rutyna dnia nie wypracuje się sama – to ty musisz o nią zadbać, aby poczuć się bezpiecznie. Grunt to konsekwencja.
  • Planuj, rozpisuj
Dzień, tydzień, miesiąc. Trzymaj się swojego planu. Rozpisuj nawet drobne czynności, takie jak pozmywanie naczyń czy kupienie czegoś w sklepie. Wówczas unikniesz uczucia przytłoczenia niezałatwionymi sprawami.
  • Relaksuj się
  • Znajdź czas tylko dla siebie
Przynajmniej 30 minut w ciągu dnia. Czas tylko dla siebie to czas wyłącznie sam na sam – bez partnera, przyjaciół czy rodziny. Może to być obejrzenie ulubionego serialu, przeczytanie książki czy zrobienie domowego spa.
  • Stosuj afirmacje
Nie wiesz, czy jesteś WWO? Zrób test! Życie osoby wysoko wrażliwej ma mnóstwo zalet. Takie osoby są bardziej kreatywne, celnie odczytują emocje innych, podejmują trafniejsze decyzje (m.in. dzięki ciągłym analizom), lepiej przewidują skutki podjętych działań, są bardziej empatyczne, pomocne oraz wrażliwe na krzywdę.

Pamiętaj, że będąc WWO, odczuwasz pozytywne emocje bardziej – to właśnie tobie największą radość sprawi miły gest ze strony ukochanej osoby czy udany weekend. Osoby WWO mogą być naprawdę szczęśliwe – grunt to zadbać o codzienne nawyki, wsłuchać się w siebie i zaakceptować swoją wrażliwość.

Przytłacza was codzienność? Borykacie się z pogorszeniem stanu fizycznego i wynika to z nadmiernego stresu? Skorzystajcie z pomocy psychologa – to żaden wstyd, a badania potwierdzają, że psychoterapia jest skuteczniejsza u WWO.
Autorka: Klaudia Borycka