Data publikacji:

Łuszcząca się skóra na twarzy. Jak pozbyć się problemu?

Gładka i nawilżona skóra zawsze prezentuje się zdrowo i młodo. Co jednak zrobić, kiedy cera zaczyna się łuszczyć, staje się szorstka i sucha? Przedstawiamy najlepsze sposoby na łuszczącą się skórę na twarzy. Bez konieczności drogiej wizyty u kosmetyczki.

łuszcząca się skóra na twarzy

Jak dbać o skórę ze skłonnością do łuszczenia?

  1. Łuszcząca się skóra twarzy. Co jest przyczyną?
  2. Skóra się łuszczy? Problem tkwi w sebum
  3. Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

Sprawdź również, jak poradzić sobie z łuszczycą głowy.

Łuszcząca się skóra twarzy. Co jest przyczyną?

Nie jest tajemnicą, że sekretem zdrowej i młodej skóry jest jej odpowiednie nawilżenie. Stosowanie właściwych kosmetyków, zdrowa dieta i tryb życia to czynniki, dzięki którym poziom wody w naskórku zostanie utrzymany na właściwym poziomie. Czasem jednak wystarczą niewielkie błędy, aby sprawić, że skóra stanie się szorstka i łuszcząca, co znacznie dodaje jej lat.

Stosowanie źle dobranych kosmetyków, dieta uboga w witaminy i minerały, niedostatek wypijanych płynów i używki to czynniki, które najczęściej stoją za problemem łuszczącej się skóry twarzy. Do innych powodów problemu można zaliczyć predyspozycje genetyczne, niektóre choroby i stosowanie leków.

Skóra się łuszczy? Problem tkwi w sebum

Łuszcząca się skóra twarzy to kłopot, z którym borykają się nie tylko posiadaczki cery suchej, ale także tłustej i mieszanej. Powód? Zbyt agresywne przesuszanie skóry za pomocą kosmetyków z alkoholem.

Należy pamiętać, że cera tłusta również wymaga naturalnego nawilżenia. Stale pozbawiając ją sebum poprzez zbyt mocne oczyszczanie sprawiasz, że staje się ona zaczerwieniona, wrażliwa, podrażniona. Wówczas może pojawić się problem łuszczenia naskórka.

Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

Jeśli zauważysz, że twoja skóra intensywnie się łuszczy, a towarzyszy temu pieczenie i świąd, w pierwszej kolejności warto wykluczyć przyczyny zdrowotne (choroby, wpływ leków). Jeśli podejrzewasz, że przyczyną złego stanu twojej skóry jest nieprawidłowa pielęgnacja, stosuj się do poniższych zasad.

1. Łuszcząca się skóra twarzy – zrób porządek w kosmetyczce

W pierwszej kolejności odstaw kosmetyki, które w składzie zawierają alkohol i inne substancje wysuszające, takie jak parabeny i SLS. Choć bezpośrednio po zastosowaniu takie produkty dają uczucie czystej i świeżej cery, w dłuższej perspektywie wysuszają i podrażniają skórę. Jak oczyszczać łuszczącą się skórę? Płyn micelarny zamień na olejek lub mleczko, a żel do mycia twarzy na kosmetyk o formule kremowej.

2. Ostrożnie z kosmetykami dla cery tłustej

Jeśli masz cerę tłustą z tendencją do łuszczenia, na jakiś czas zrezygnuj z używania produktów zmniejszających poziom sebum – nawet, jeśli są dobrej jakości. Pozwól skórze na odbudowę płaszcza hydrolipidowego, a kosmetyki z cynkiem czy siarką stosuj jedynie na miejscowe zmiany.

3. Krem na łuszczącą się skórę twarzy

Do codziennej pielęgnacji stosuj krem na łuszczącą się skórę twarzy, bogaty w nawilżające składniki, np. kwas hialuronowy, koenzym Q10, allantoinę. W redukcji podrażnień sprawdzą się kosmetyki z dodatkiem panthenolu i roślinnych olejków. Jeśli dokucza ci łuszcząca się skóra w kącikach ust, zainwestuj w maść z witaminą A i dobry balsam z lanoliną.

4. Zadbaj o dietę i nawodnienie

Nawet najlepsze kosmetyki nie zdadzą egzaminu, jeśli zaniedbasz sposób, w jaki się odżywiasz. Zrezygnuj z produktów smażonych, bogatych w cukier i sól, a także przetworzonych. Jedz świeże warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, dobrej jakości mięso i nabiał. Pij minimum 2,5 l wody dziennie, aby nawilżyć skórę od wewnątrz.

5. Unikaj szkodliwych czynników

Jeśli to możliwe, unikaj klimatyzowanych pomieszczeń i mrozu. Nie przesadzaj z opalaniem na słońcu lub w solarium – wrażliwa cera bardzo go nie lubi.

Autorka: Joanna Stanuch