Łuszczyca głowy to choroba objawiająca się suchymi, czerwonymi grudkami, swędzeniem skóry oraz odpadającym naskórkiem, przypominającym srebrzyste łuski. Jakie są inne objawy i przyczyny tego schorzenia? Jak leczyć łuszczycę głowy, jakie kosmetyki stosować? Dowiesz się w artykule!
Łuszczyca głowy to choroba objawiająca się świądem, charakterystycznymi grudkami oraz bardzo intensywnym złuszczaniem naskórka. Często jest mylona z łupieżem, co znacznie utrudnia leczenie. Czasem występuje jedynie na włosach, zazwyczaj jednak jest częścią uogólnionej choroby skóry na całym ciele.
Przeczytaj także: Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj 5 sposobów na stres
Jak wygląda łuszczyca skóry głowy? Do jej objawów zaliczyć można:
Choć łuszczyca głowy jest schorzeniem uporczywym i trudnym w leczeniu, dzięki odpowiedniej diagnozie i pielęgnacji z pewnością sobie z nią poradzisz.
Skąd się bierze łuszczyca? Tak naprawdę do końca nie wiadomo. Z pewnością do powstania choroby przyczyniają się geny oraz zaburzenia układu odpornościowego. Powodują one przyspieszone podziały komórek naskórka. Skóra złuszcza się co ok. 4 dni, podczas gdy u zdrowego człowieka proces ten trwa 26-28 dni. Jak widać, różnica jest ogromna.
Poza tym istnieje wiele czynników, które mogą wywołać lub zaostrzać objawy skórne. Należą do nich:
Leczenie łuszczycy głowy musi być przede wszystkim systematyczne. Niestety nie znaleziono jeszcze cudownego antidotum na tę chorobę, dlatego należy po prostu eliminować jej objawy.
Zazwyczaj najpierw stosuje się preparaty złuszczające skórę, które mają na celu usunięcie rybiej łuski (np. z kwasem salicylowym lub mocznikiem). Później zażywa się leki na łuszczycę głowy, które zatrzymują procesy zapalne. Są to np. pochodne witaminy D oraz glikokortykosteroidy. W przypadku ciężkiej, uogólnionej łuszczycy do leczenia włącza się silniejsze lekarstwa – cyklosporynę czy też retinoidy. Świąd natomiast złagodzą popularne leki antyalergiczne.
Łuszczycę głowy można próbować złagodzić również mniej inwazyjnymi i naturalnymi metodami. Należą do nich np. psychoterapia, kąpiele solankowe oraz słoneczne.
Leki na łuszczycę głowy są w stanie złagodzić silne objawy choroby. Jednak najważniejszym elementem powinna być systematyczna higiena i pielęgnacja z użyciem odpowiednich kosmetyków.
Podstawą leczenia i zapobiegania objawom jest stosowanie dobrego szamponu na łuszczycę głowy. Przede wszystkim musi on być pozbawiony parabenów, konserwantów, barwników i sztucznych aromatów.
Ważne, aby szampon na łuszczycę głowy zawierał substancje keratolityczne, tzn. rozpuszczające suchy naskórek i przeciwdziałające łuszczeniu. Mogą to być naturalne oleje oraz delikatne kwasy. Procesy zapalne natomiast złagodzi ekstrakt z dziegciu brzozowego.
Jakie jeszcze kosmetyki wspomagają leczenie łuszczycy głowy? Warto postawić na kremy lub płyny o działaniu keratolitycznym. Nie zapomnij również o regularnym nawilżaniu skóry. Wybieraj natłuszczające kremy i maści o delikatnym składzie – pozbawione konserwantów, barwników i substancji zapachowych.
Możesz także stosować emulsje zapobiegające wysuszaniu się skóry. Pomogą preparaty z pantenolem oraz gliceryną. Aplikuje się je na umyte włosy i trzyma przez kilka minut, tak aby składniki aktywne jak najlepiej wniknęły w skórę.
Warto spróbować również kosmetyków z grupy emolientów. Dogłębnie nawilżają one skórę, przeciwdziałając nadmiernemu wysuszaniu. Ponadto czesz delikatnie włosy, używając szczotki z naturalnego włosia. Nie obciążaj ich kosmetykami do stylizacji, lakierami i piankami.
Zanim poznasz domowe sposoby na łuszczycę głowy, dowiedz się, jakich zasad należy przestrzegać podczas codziennej pielęgnacji.
Przede wszystkim nigdy nie drap skóry. Nie zatrzyma to świądu, a jedynie nasili łuszczenie. Ponadto możesz w ten sposób przyczynić się do wypadania włosów i powstawania stanów zapalnych.
Delikatnie rozczesuj włosy, a także chroń głowę przed słońcem. Myj kosmyki bardzo delikatnie, nie szarpiąc ich przy tym i nie wyrywając. Ponadto dobrze się wysypiaj.
W leczeniu łuszczycy głowy bardzo istotna jest odpowiednia dieta. Unikaj alkoholu i papierosów, a także fast foodów. Sięgaj za to po delikatne warzywa i oleje zawierające kwasy omega-3 i omega-6.
Co ciekawe, niektórzy specjaliści sądzą, że w leczeniu łuszczycy pomocne jest słońce. Pamiętaj jednak, aby zawsze używać kremu z filtrem podczas opalania i nosić czapkę. Oparzenia słoneczne tylko zaostrzą objawy choroby.
Jakie zioła pomogą w leczeniu łuszczycy głowy? Warto sięgnąć po preparaty z dodatkiem skrzypu polnego, dziegciu oraz akacji. Sprawdź również, czy nie masz niedoborów jakichś witamin lub składników mineralnych – np. żelaza, cynku, wapnia czy magnezu, a potem w razie potrzeby rozpocznij suplementację.
Do domowych sposobów na łuszczycę zaliczyć można również stosowanie naturalnych olejów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na olej z czarnuszki oraz olej konopny. Warto pić je lub dodawać do potraw, aby wspomóc leczenie choroby od wewnątrz, na poziomie komórkowym. Natomiast olej konopny na łuszczycę można stosować również zewnętrznie – smarując nim zmienione chorobowo miejsca lub dodając do szamponu.
Pamiętaj jednak, aby wszystkie wymienione powyżej sposoby konsultować z lekarzem. W końcu zdrowie ma się tylko jedno.
Autorka: Olga Wacholc