Data modyfikacji:

Czy kosmetyki ze śluzem ślimaka działają?

Kosmetyki ze śluzem ślimaka już nikogo nie dziwią. Choć początkowo tego typu produkty kojarzone były tylko z azjatycką ekstrawagancją, dziś sięga po nie cały świat, zachwalając ich działanie. Co skrywają produkty ze ślimaczym śluzem? Czy naprawdę są tak skuteczne, jak się o nich mówi?

Sekret śluzu ślimaka

Właściwości śluzu ślimaka zostały odkryte już dawno  - stoją za tym hodowcy tych małych mięczaków, którzy zauważyli, że po kontakcie ze ślimaczą mazią, skóra staje się miła w dotyku i miękka. To stanowiło punkt wyjściowy dla szeregu badań nad śluzem ślimaka, a w końcu – wprowadzenia go do przemysłu kosmetycznego.

Szybko okazało się, że w śluzie ślimaka można znaleźć składniki zbawienne dla cery: kolagen, elastynę, kwas glikolowy i allantoinę. Śluz jest również bogaty w witaminy i minerały, w tym cenne przeciwutleniacze, działające przeciwstarzeniowo. 

Wszystkie te składniki w ciele ślimaka sprowadzają się do jednej, najważniejszej funkcji – ochrony delikatnych tkanek ale i regeneracji ciała, które wskutek poruszania się po szorstkich powierzchniach często ulega uszkodzeniu. Dodatkowo, ślimak musi „chronić się” przed drobnoustrojami, dlatego w składzie śluzu pokrywającego jego ciało znalazły się komponenty działające bakteriobójczo.

Jak śluz ślimaka działa na skórę?

Kosmetyki ze śluzem ślimaka polecane są przede wszystkim cerom problematycznym. Oto, jakie korzyści wyciągniesz z ich stosowania:

  • Cera szybciej się regeneruje, dzięki zastrzykowi witamin, minerałów, ale i kojącej allantoiny. Śluz ślimaka leczy stany zapalne skóry.
  •  Zawarty w ślimaczym śluzie kwas glikolowy, ma działanie złuszczające i rozjaśniające. Pozwoli na poprawę kolorytu skóry oraz pozbycie się zbędnego, martwego naskórka.
  •  Kosmetyki ze ślimaczym śluzem doskonale sprawdzają się w zwalczaniu trądziku, dzięki działaniu aseptycznemu.
  •  Śluz ślimaka działa odmładzająco: dostarcza cerze antyutleniaczy, które hamują procesy starzeniowe. Dodatkowo, wspomaga syntezę włókien kolagenowych, czyniąc skórę jędrną i niwelując drobne zmarszczki.
  •  Śluz ślimaka może zmniejszać widoczność nawet starych blizn. Delikatnie złuszcza naskórek, ale i pobudza go do odnowy, wspomagając produkcję kolagenu.
  • Jak pozyskuje się śluz ślimaka?

    Łatwo natknąć się na opinie mówiące, że pozyskiwanie śluzu od ślimaków jest nieetyczne, a nawet bywa źródłem ich cierpień. Nic bardziej mylnego – śluz pobierany jest od ślimaków hodowanych w dobrych warunkach, karmionych roślinami. Aby śluz zachował wszystkie, cenne właściwości, musi zostać pobrany delikatnie, bez zadawania mięczakom bólu. W innym wypadku, do ślimaczego śluzu dostają się toksyny, które sprawiają, że staje się praktycznie bezużyteczny.

    Jakie kosmetyki ze śluzem ślimaka kupić?

    Śluz ślimaka stosowany jest najczęściej do produkcji kremów, żeli oraz serum. Oto produkty, na które szczególnie warto zwrócić uwagę:

    1. Orientana, krem do twarzy ze śluzem ślimaka

    W tym produkcie znajdziesz nie tylko ślimaczy śluz, ale i inne, dobroczynne składniki, jak np. olej migdałowy, olej abisyński i ekstrakty roślinne. Krem wygładza i rozjaśnia cerę, kojąc jednocześnie podrażnienia. Najlepiej zainwestować w zestaw z odżywczym kremem pod oczy.

    2. Skin79, Golden Snail  - płatki pod oczy

    Skin79 to koreańska marka kosmetyków, ceniona niemal na całym świecie. Oferuje żelowe płatki pod oczy ze śluzem ślimaka i złotem, które działają rozświetlająco i odżywczo. Produkt zadowoli przede wszystkim osoby, które borykają się z podkrążonymi oczami.

    3. Mizon, Snail Repair -  serum ze śluzem ślimaka

    Jeśli serum to obowiązkowy punkt twojej pielęgnacji, wypróbuj te o działaniu odmładzającym. Koreańska marka Mizon proponuje produkt złożony aż w 80% z czystego, ślimaczego śluzu. Serum redukuje przebarwienia i blizny, wygładza skórę i zmniejsza widoczność porów.

    4. Orientana, maska ze śluzem ślimaka

    Śluz ślimaka można wpleść w pielęgnację skóry okazjonalnie, stosując odżywczą maskę. Działa nawilżająco i ujędrniająco. Jako, że jest to maska w płachcie, jej aplikacja jest bardzo komfortowa.

    5. Dermo Pharma, krem do stóp ze śluzem ślimaka

    Śluz ślimaka ma działanie silnie nawilżające, ale i złuszczające – dzięki zawartości kwasu glikolowego. Te właściwości sprawiają, że doskonale sprawdzi się aplikowany na skórę stóp. Efekt? Gładkie, miękkie stopy, bez narastającego naskórka.

    6. Krauterhof, żel ze śluzem ślimaka

    Lekka formuła żelu pozwala na stosowanie go na dowolne partie ciała. Sprawdzi się w zwalczaniu rozstępów i blizn, rogowacenia okołomieszkowego oraz różnych podrażnień. Bez obaw można stosować go również na skórę twarzy.

    Kosmetyki ze śluzem ślimaka – opinie

    Opinie na temat kosmetyków ze śluzem ślimaka mówią same za siebie – to nie mit oparty o niekonwencjonalny składnik kosmetyku. Produkty te dają natychmiastowy efekt nawilżenia i ukojenia cery, zmniejszają przebarwienia i inne niedoskonałości. 
    Jako posiadaczka cery problematycznej, sięgnęłam po serum ze śluzem ślimaka w celu ukojenia stanów zapalnych oraz zniwelowania przebarwień na skórze. Już po pierwszym tygodniu codziennego stosowania serum zauważyłam, że cera jest bardziej świetlista, a przebarwienia zmniejszyły się. Działanie śluzu ślimaka sprawdziłam również stosując jeden z odżywczych kremów na noc – po przebudzeniu, skóra jest wypoczęta i cudownie miękka.

    Kosmetyki ze śluzem ślimaka produkowane są ekologicznie i etycznie, a na dodatek – doskonale działają na niemal każdy rodzaj skóry. Przekonaj się sama o zaletach tego nietypowego składnika i wypróbuj jeden ze „ślimaczych” produktów.