Data modyfikacji:

Jakie są domowe sposoby na różę na nodze?

Róża należy do chorób zakaźnych skóry, która może pojawić się w każdym wieku. Jednak bardzo często występuje u niemowląt, a także u dzieci poniżej dziewiątego roku życia oraz u osób powyżej sześćdziesięciu lat. Róża jest chorobą, która rozwija się bardzo szybko i dlatego konieczne staje się zastosowanie odpowiedniego leczenia. Kiedy dochodzi do zachorowania na różę, co ją wywołuje oraz jakie są domowe sposoby jej leczenia? 

domowe sposoby na różę na nodze

Czym jest róża i jakie są jej objawy?

Róża jest chorobą zakaźną skóry oraz tkanki podskórnej. Do jej rozwoju dochodzi w wyniku zakażenia bakteryjnego. W związku z tym rozwijający się stan zapalny ma nagły początek, a do tego dynamiczny przebieg. Pojawiające się zmiany skórne są tkliwe, bolesne oraz bardzo zaczerwienione. Częstym miejscem występowania róży są kończyny dolne, ale może również pojawić się na twarzy, dłoniach oraz na stopach.

Bakterie, które praktycznie zawsze wywołują różę, to paciorkowce ß-hemolizującymi grupy A. Choroba ta rozwija się wtedy, gdy bakterie przechodzą przez naturalną barierę ochronną, którą jest skóra. Do zakażenia najczęściej dochodzi przy uszkodzeniach skóry w wyniku otarć, stłuczeń, oparzeń, zabiegów operacyjnych, użądleń owadów, owrzodzeń, ale też w przypadku zmian, które pojawiają się przy chorobie grzybiczej. Poza tym bakterie te mogą się również dostać razem z krwią.

Charakterystyczne objawy róży to:

zmiana skórna, która ma postać rumieniowej, napiętej oraz żywoczerwonej plamy i do tego jest ostro odgraniczona od otaczającej ją zdrowej tkanki. Ponadto ma nieregularny obrys, a jej powierzchnia jest lśniąca. Jeśli jest to róża wędrująca, która szerzy się drogą naczyń chłonnych, to wtedy od plamy odchodzą jeszcze wypustki. Do tego na powierzchni mogą pojawić się pęcherze albo zmiany krwotoczne, a w takich ciężkich przypadkach dochodzi do rozwoju martwicy oraz zgorzeli. Najczęściej występują na twarzy oraz na kończynach dolnych. Jeśli są to zmiany niepowikłane, to zaczynają one ustępować dzięki odpowiedniemu leczeniu i do tego nie zostawiają żadnych blizn;

  • gorączka – ma nagły początek i najczęściej pojawia się wraz ze zmianami na skórze. Może dochodzić nawet do 41 stopni Celsjusza, a w jej przebiegu występują również dreszcze;
  • ból – przy zmianie skórnej odczuwalny staje się ból oraz pieczenie.

Domowe sposoby na różę na nodze

Poza antybiotykoterapią przy róży stosuje się również objawowe leczenie bólu oraz gorączki. W tym celu można zastosować:

  • zimne okłady;
  • nawodnienie – jeśli jest to możliwe, to należy pić duże ilości wody;
  • elewację chorej kończyny – chodzi tutaj o trzymanie w górze nogi, co ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego oraz bólu;
  • solankowe środki opatrunkowe – takie opatrunki można zastosować na obszary, na których widoczne jest owrzodzenie, a także martwica. Poza tym należy pamiętać o ich zmienianiu co 2 do 12 godzin, a to jest uzależnione od ciężkości zakażenia.
Można tutaj również zastosować naturalne środki poprzez leczenie:
  • olejkiem migdałowym – jest to olejek tłoczony na zimno, który jest najbardziej skutecznym sposobem na wyeliminowanie czerwonych plam, które pojawiają się w przebiegu róży. Już po kilku zastosowaniach olejku migdałowego może dojść do pełnej regeneracji skóry, jakby nigdy nie pojawiły się na niej żadne plamy i nie będzie też po nich żadnego śladu;
  • piołunem – obszar skóry, który został objęty różą, należy oczyścić herbatą z piołunem, a można to robić dwa razy dziennie. Następnie trzeba przyjąć leki, które zostały przepisane przez lekarza;zieloną sałatą – sałatę przed nałożeniem na obszar skóry objęty infekcją należy lekko sparzyć,
  • malwą – tutaj można przygotować wywar. W tym celu gotuje się liście oraz korzenie malwy.

Jeszcze innym domowym sposobem na różę jest odpowiednia dieta. W diecie tej powinna znaleźć się duża liczba owoców, czyli około 20% dziennego spożycia. Poza tym konieczne jest całkowite wykluczenie smażonych potraw oraz mięsa, a zamiast tego warto sięgać po ryby oraz jajka. Taką dietę należy stosować przez sześć miesięcy i raz na jakiś czas można pozwolić sobie na małe zmiany podczas jej trwania.

Jeśli terapia z wykorzystaniem antybiotyków będzie prawidłowo stosowana, to może ona całkowicie wyleczyć osobę chorą. Aby wspomóc leczenie oraz łagodzenie objawów, można zastosować domowe sposoby na różę, a także robić miejscowe okłady z soli fizjologicznej albo z 3% roztworu kwasu bornego. Poza tym można jeszcze zastosować maść ichtiolową, maść z heparyną, a przy bardzo dużych zmianach warto sięgnąć nawet po maść z glikokortykosterydami.

Profilaktyka i zapobieganie róży

Przy tej chorobie bardzo ważne znaczenie ma odpowiednia profilaktyka i tutaj konieczne jest leczenie chorób, które mogą wywołać różę. Profilaktyka oraz zapobieganie róży obejmują:

  • leczenie różnych infekcji paciorkowcowych, np. górnych dróg oddechowych (angina), a także gronkowcowych, np. zakażenia układu moczowego, oddechowego oraz czyraki;
  • zapobieganie, a także leczenie przewlekłej niewydolności żylnej oraz zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych;
  • regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu, glukozy oraz mierzenie ciśnienia tętniczego krwi;
  • leczenie grzybicy stóp;
  • zapobieganie powstawaniu różnych owrzodzeń kończyn dolnych;
  • unikanie powstawania urazów mechanicznych, takich jak: otarcia, zadrapania oraz przecięcia skóry;
  • zaprzestanie palenia papierosów.

Róża to choroba bakteryjna skóry oraz tkanki podskórnej, której nie wolno bagatelizować. Może mieć ona poważny przebieg, który jest związany z rozprzestrzenianiem się infekcji w głąb otaczających tkanek. Choroba ta powinna być od razu leczona, gdyż powoduje powstawanie objawów, które szybko się szerzą. Dlatego konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza, aby można było rozpocząć właściwe leczenie.

Autor: Ilona Dąbrowska