Data publikacji:

Grzybica paznokci, a ocet – działanie, stosowanie i przeciwskazania.

Grzybica paznokci to krępujące schorzenie. Jednak można je leczyć produktem spożywczym, który z pewnością znajduje się w twojej kuchni. W walce z grzybicą paznokci niezastąpiony okazuje się ocet. Chcesz wiedzieć, jak działa? W tym artykule dowiesz się wszystkiego o zwalczaniu grzybicy octem.
grzybica a ocet

Grzybica paznokci a ocet:

  1. Grzybica paznokci i ocet jabłkowy – czy działa?
  2. Grzybica paznokci i ocet spirytusowy – jak stosować?
  3. Grzybica paznokci i ocet – efekty
  4. Grzybica paznokci a ocet i soda – przeciwwskazania

Grzybica paznokci i ocet jabłkowy – czy działa?

Grzybica paznokci to długotrwałe i krępujące schorzenie. Jednym ze sposobów na leczenie grzybicy jest użycie octu. Idea moczenia stóp w occie jest prosta: ocet jest kwaśny, dzięki czemu posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Dokładniej rzecz biorąc, ocet to rozcieńczona forma kwasu octowego. Oczywiście jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia – używamy go przecież do celów spożywczych. W rezultacie ocet można uznać za środek przeciwgrzybiczy. Oznacza to, że spowalnia rozwój niektórych grzybów i może je całkowicie zabijać.
Regularne stosowanie octu sprawi również, że twoje ciało będzie mniej podatne na infekcję grzybiczą. Wynika to z faktu, że ocet wpływa na poziom pH skóry. To z kolei sprawia, że przyrost grzybów i infekcja grzybowa jest znacznie mniej prawdopodobna.

Warto jednak zauważyć, że nie ma naukowych dowodów na to, że moczenie w occie jest skuteczne w leczeniu grzybicy paznokci.

Grzybica paznokci i ocet spirytusowy – jak stosować?

Chcesz wypróbować ocet na grzybicę paznokci, ale nie wiesz, jak to zrobić? Poniżej przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku.

Krok 1. Upewnij się, że posiadasz butelkę octu. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj octu wybierzesz – większość ludzi używa ocet jabłkowy lub spirytusowy. Ważne jest pH octu, które powinno plasować się między 2 a 3.

Krok 2. Napełnij miskę jedną częścią octu i dwoma częściami ciepłej wody. Najlepiej jeśli użyjesz odfiltrowanej wody z kranu lub przegotowanej, ciepłej wody. Jeśli zapach octu jest dla ciebie zbyt silny, możesz dodać do mikstury kilka kropel olejku eterycznego – lawendowego lub eukaliptusowego.

Krok 3. Mocz stopę lub stopy przez 15-30 minut dziennie. Ważne, żeby nie moczyć stóp dłużej niż 30 minut.

Krok 4. Upewnij się, że po namoczeniu dokładnie osuszyłeś stopę. Grzyb rozwija się w wilgotnym środowisku, więc pozostawienie wilgotnych stóp będzie sprzyjać rozwojowi grzybów – zwłaszcza jeśli w następnej kolejności zakładasz skarpetki lub buty.

Krok 5. Powtarzaj codziennie, aż zobaczysz, że infekcja zniknęła.

Przeczytaj również: Odwodnienie organizmu – objawy

Grzybica paznokci i ocet – efekty

W internecie znajdziesz wiele przykładów na skuteczność octu na grzybicę paznokci. Efektem, który zauważysz niemal od razu, będzie uspokojenie zmian na stopach. Regularne stosowanie mikstury sprawi, że infekcja nie będzie się zaogniać i rozprzestrzeniać – wręcz przeciwnie, zacznie maleć. Regularnie stosowanie wody z octem dobroczynnie wpłynie nie tylko na paznokcie, ale także kondycję całych stóp. Twoje stopy staną się miękkie i wypielęgnowane.

Grzybica paznokci a ocet i soda – przeciwwskazania

Jeśli masz wrażliwą skórę, może się okazać, że ocet powoduje podrażnienia. W takim przypadku skróć czas moczenia stóp do 10-15 minut. Możesz też rozcieńczyć mieszankę z większą ilością wody. W przypadku pojawienia się podrażnień mocz stopy kilka razy w tygodniu.

Jeśli po regularnym moczeniu stóp nie zauważysz żadnej poprawy, możesz spróbować moczyć je dwa razy dziennie. Jeśli natomiast borykasz się z poważną infekcją grzybiczą, skonsultuj się z odpowiednim lekarzem.
Autorka: Patrycja Hendzel