Data modyfikacji:

Ksylitol a cukier - porównanie

Coraz głośniej mówi się o szkodliwości białego cukru. Czy to oznacza, że musisz raz na zawsze zapomnieć o słodkich wypiekach? Zdecydowanie nie! Na rynku jest dostępnych wielu zastępców stołowego produktu. W tym artykule znajdziesz różnice między ksylitolem a cukrem. Czy rzeczywiście jest zdrowszy, jaką ma kaloryczność i który z nich lepiej stosować? Podpowiadamy!

ksylitol a cukier

Przeczytaj również: Czy jajka są zdrowe? Jajka a zdrowie

Ksylitol a cukier – podstawowe różnice

Jakie są podstawowe różnice między ksylitolem a cukrem? Oto lista najważniejszych z nich:
  • ksylitol jest wytwarzany z kory brzozy, podczas gdy cukier biały powstaje z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej,
  • ksylitol jest odrobinę słodszy niż cukier,
  • ksylitol ma aż czternastokrotnie niższy indeks glikemiczny (oznacza to, że jest bezpieczniejszy dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej),
  • w przeciwieństwie do cukru, ksylitol nie wykazuje negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie (o ile jest spożywany w odpowiednich ilościach).
A jakie w takim razie są podobieństwa między ksylitolem a cukrem? Oba słodziki wyglądają niemal identycznie, czyli są dostępne w formie białych kryształków, oraz mogą być stosowane podczas gotowania. I na tym ich cechy wspólne się kończą.

Co jest zdrowsze – ksylitol czy cukier?

Można śmiało stwierdzić, że wybierając między ksylitolem a cukrem, należy zawsze sięgać po pierwszy słodzik. Dlaczego? Aby ci to wyjaśnić, warto najpierw przybliżyć zagrożenia związane z regularnym spożywaniem białego cukru. Przede wszystkim jest on źródłem pustych kalorii, i to w połączeniu z naprawdę wysokim indeksem glikemicznym.

Co więcej, cukier jest uważany za jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za nadwagę i otyłość oraz może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jelit i podrażnienia śluzówki żołądka. Dodatkowo nadmierne spożywanie tego słodzika jest również przyczyną zaparć, rozwoju próchnicy oraz… powstania uzależnienia! Tak, biały cukier uzależnia, dlatego tak trudno się z nim pożegnać.

A jak to wygląda w przypadku ksylitolu? Bez wątpienia jest on zdrowszym słodzikiem, ponieważ nie tylko jest wolny od właściwości toksycznych, ale także nie powoduje niebezpiecznych skoków glukozy we krwi. Po spożyciu nie ulega fermentacji czy trawieniu w układzie pokarmowym – stąd właśnie jego niska kaloryczność.

Mówiąc o różnicach między ksylitolem a cukrem białym, warto również podkreślić, że ten pierwszy, pozyskiwany z kory brzozy, jest nie tylko mniej szkodliwy, ale także może nieść za sobą wiele korzyści zdrowotnych.

Zaliczamy do nich między innymi:

  • ograniczenie wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu, dzięki czemu ksylitol może być stosowany przez osoby z cukrzycą czy insulinoopornością,
  • pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów,
  • zwiększenie przyswajalności wapnia z pokarmu,
  • ochronę przed próchnicą,
  • walkę z drożdżakami i bakteriami, a tym samym wsparcie układu immunologicznego.

Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ksylitolem! Rekomendowana porcja wynosi około 30 gramów na dzień. Stosowanie słodzika w nadmiernych ilościach może powodować biegunkę, gazy, wzdęcia i bóle brzucha.

Ksylitol a cukier – kalorie, czyli jaką kaloryczność mają oba słodziki?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między ksylitolem a cukrem pod względem kaloryczności. Jak się okazuje, w przypadku pierwszego słodzika pozyskiwanego z kory brzozy, jest ona prawie dwukrotnie mniejsza niż w jego białym, stołowym odpowiedniku. 1 gram ksylitolu to 2,4 kcal, podczas gdy zwykły cukier dostarcza ciału około 4 kcal.

Ksylitol a cukier – proporcje

Różnice między ksylitolem a cukrem przekonały cię, że to pierwszy z produktów warto mieć zawsze pod ręką? Świetnie! Co w takim razie z zastąpieniem stołowego słodzika w wypiekach? Proporcje w tym przypadku wynoszą 1:1. Oznacza to, że wystarczy zamienić cukier na ksylitol, i to bez konieczności przeliczania. Dzięki temu gotowanie staje się jeszcze łatwiejsze i zdrowsze.