Data modyfikacji:

Mleko sojowe. Kalorie i właściwości oraz jak zrobić

Szukasz dobrej i niedrogiej alternatywy dla krowiego mleka? Postaw na mleko sojowe! Ten zdrowy i niskokaloryczny napój doskonale nadaje się nie tylko dla wegan, lecz także osób z nietolerancją laktozy. Jakie właściwości ma mleko sojowe? Jak zrobić je samodzielnie? Sprawdź nasz artykuł i przepis na domowe mleko sojowe!
mleko sojowe

Mleko sojowe – właściwości i kalorie

Mleko sojowe, zwane również napojem sojowym, to substytut mleka krowiego, który sprawdzi się nie tylko w diecie wegan. Jak można się domyślić, mleko jest zrobione z nasion soi lub mąki sojowej. Ma białą lub lekko żółtawą barwę i charakterystyczny aromat.

Czy mleko sojowe jest zdrowe? Zdecydowanie tak! Zawiera sporo białka, podobną ilość węglowodanów i mniej tłuszczy, niż mleko krowie. Niesłodzone napoje sojowe są również mniej kaloryczne – w 100 g mają zaledwie ok. 30-40 kcal.


Przeczytaj także: Prozdrowotne kiszonki - przepisy i zalety produktów kiszonych

Mleko sojowe zawiera również cenne izoflawony o działaniu przeciwnowotworowym. Ponadto dowiedziono, że spożywanie soi zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz obniża poziom złego cholesterolu. Warto pamiętać jednak, że naturalne mleko sojowe nie zawiera wapnia. Dlatego też osoby na diecie wegańskiej powinny wybierać napoje wzbogacone o ten składnik.

Być może obiło ci się o uszy, że mężczyźni nie powinni spożywać soi, gdyż obniża ona poziom testosteronu i prowadzi do wzrostu piersi lub feminizacji sylwetki. Choć soja rzeczywiście zawiera fitoestrogeny, które są roślinnym odpowiednikiem żeńskich hormonów płciowych, nie ma się czego obawiać. Aby soja wywarła istotny wpływ na układ hormonalny, trzeba by spożywać jej naprawdę ogromne ilości.

Mleko sojowe – skład

Skład mleka sojowego jest bardzo prosty. Napój zawiera w podstawowej wersji jedynie wodę i ziarna soi lub mąkę sojową. Może być wzbogacony tłuszczem roślinnym oraz witaminami (A, D, wapń). Często do napojów sojowych dodaje się również cukier lub inną substancję słodzącą w celu poprawienia walorów smakowych. Czasem tańsze mleka sojowe mogą zawierać zagęszczacze i aromaty.

Mleko sojowe – dla kogo?

Mleko sojowe to idealny zamiennik mleka dla wegan, osób cierpiących na nietolerancję laktozy lub po prostu wszystkich innych, którzy chcą odstawić mleko odzwierzęce ze względów zdrowotnych lub smakowych.

Mleko sojowe do kawy świetnie zastępuje mleko krowie. Ponadto można używać go do wypieków, sosów, budyniów, deserów lub po prostu pić prosto ze szklanki.

Jak zrobić mleko sojowe? Przepis

Składniki do zrobienia mleka sojowego:

  • 400 g suchych ziaren soi (ok. 2 szklanki)
  • ok. 2-3 l wody + więcej do moczenia ziaren
  • cukier, miód, stewia lub inny słodzik

Sposób przygotowania mleka sojowego:

Soję zalej gorącą wodą i odstaw na noc do namoczenia. Następnego dnia rano odsącz ją na sicie i dokładnie przepłucz.

Zmiel soję w blenderze wraz z 3 szklankami wody – możesz robić to partiami. W garnku zagotuj 2 litry czystej wody i dodaj do niej zblendowaną miksturę sojową. Zagotuj ponownie, mieszając. Po kilku minutach wyłącz palnik i zostaw na 5 minut.
Następnie znów zagotuj, trzymaj na gazie przez 15 minut i wyłącz palnik. Zostaw do przestudzenia.

Duże sitko umieść nad garnkiem i wyłóż czystą gazą. Sojową miksturę przelewaj partiami przez sito, dociskając mocno. Gdy skończysz, otrzymasz dwa produkty. Na sicie zostaje sucha okara, z której możesz przyrządzić sojowe kotlety, kluski czy pasztety. W garnku natomiast znajduje się mleko sojowe. Jeśli chcesz, możesz je nieco bardziej rozcieńczyć wodą. Wystarczy, że dodasz do niego nieco miodu lub innego słodzika do smaku i gotowe!
Mleko sojowe możesz również przyrządzić w multicookerze. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta, a z pewnością ci się uda.

Chcesz przygotować mleko sojowe waniliowe, czekoladowe lub cynamonowe? Dodaj do gotowego napoju ulubione dodatki lub przyprawy. Smacznego!