Data modyfikacji:

Jak wygląda leczenie koronawirusa? 

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19 jest odpowiedzialny za występowanie u chorych różnorodnych objawów, między innymi takich jak: duszność, uporczywy kaszel, gorączka. Wciąż trwają badania nad lekiem przeciwko SARS-CoV-2. Jak obecnie wygląda leczenie koronawirusa?

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy to cała grupa jednoniciowych RNA wirusów zarówno zwierzęcych jak i ludzkich, powszechnie występujących na świecie, które identyfikowane były już w drugiej połowie XX wieku. Ważną informacją dla osób poszukujących odpowiedzi co to są koronawirusy, jest fakt, że posiadają one w swojej budowie płaszcz lipidowy (tłuszczowy), który w prosty sposób można zdestabilizować detergentami z dodatkiem alkoholu (minimum 70%) oraz po prostu mydłem


Koronawirusy wyróżniają się także częstym występowaniem mutacji w ich materiale genetycznym. Dzięki temu umożliwiają sobie nabycie nowych właściwości podczas transmisji wśród chorych, stając się na przykład bardziej patogenne niż dotychczas. Mutacje stanowią duże zagrożenie, a jednocześnie trudności diagnostyczne szczególnie w przypadku trwającej pandemii wywołanej jednym z przedstawicieli grupy koronawirusów - SARS-CoV-2.

Leczenie koronawirusa

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie wszyscy pacjenci z dodatnim testem potwierdzającym obecność koronawirusa w organizmie wymagają leczenia oraz hospitalizacji. Infekcja około 80% chorych ma charakter bezobjawowy lub skąpoobjawowy, wówczas zwykle wystarcza kontrola lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, odpoczynek, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz paracetamol w celu zbicia ewentualnej gorączki. 

Pozostali pacjenci wymagający hospitalizacji (pełnoobjawowi, z niewydolnością oddechową oraz z ostrą niewydolnością oddechową) korzystają z leczenia obejmującego łagodzenie objawów oraz ewentualnych powikłań na przykład bakteryjnych, ponieważ jak dotąd nie ma konkretnego leku przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. 

Rekomendacje terapeutyczne w leczeniu koronawirusa obejmują: 

  • lek remdesivir (wykazuje negatywne działanie na wirusy z jednoniciowym RNA), rekomendowany dla osób w stadium namnażania wirusa, czyli maksymalnie 7 dni od wystąpienia objawów
  • surowicę ozdrowieńców zawierającą przeciwciała, które wspomagają układ immunologiczny pacjenta w walce z koronawirusem, 
  • leki przeciwgorączkowe oraz hamujące uporczywy kaszel
  • ze względu na liczne doniesienia dotyczące intensywnej nadreaktywności układu odpornościowego, pacjentom z niewydolnością oddechową podaje się deksametazon - lek o silnym przeciwzapalnym działaniu,
  • profilaktycznie, przeciwzakrzepowo heparynę
  • tlenoterapię lub w ostrym przebiegu oksygenację membranową (ECMO)
  • w przypadku koinfekcji bakteryjnej - antybiotykoterapię 

Leczenie koronawirusa - jakie leki mogą zaszkodzić?

Jak podkreśla Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przyjmowanie leków przeciwgrypowych i antybiotyków w leczeniu koronawirusa (bez powikłań) nie przyniesie skutków terapeutycznych. Według rekomendacji bezwzględnie zakazane jest stosowanie na własną rękę glikokortykosteroidów, które na wczesnym etapie choroby mogą wspomagać namnażanie wirusa, co przyczynia się do zdecydowanie gorszego przebiegu choroby COVID-19.

Dodatni test na nowego koronawirusa nie jest powodem do paniki, jednak należy pamiętać o obowiązujących zasadach i kwarantannie. Przyjmowanie leków na własną rękę bez konsultacji z lekarzem POZ może wręcz zaszkodzić choremu, dlatego nawet w przypadku gdy choroba charakteryzuje się przebiegiem skąpoobjawowym, leczenie objawów koronawirusa powinno odbywać się w porozumieniu ze specjalistami.

Autor: OM