Data modyfikacji:

Koronawirus a grypa – czym się różnią?

Jesień i zima to czas, gdy notuje się więcej zachorowań na grypę i wirusowe zapalenie nosogardła (przeziębienie). Niestety, w tym sezonie przyjdzie nam się zmierzyć z ryzykiem zachorowania na nową chorobę, która pojawiła się pod koniec zeszłego roku – COVID-19. Jakie są objawy przeziębienia, grypy i COVID-19? Jak odróżnić przeziębienie od COVID-19? Czy można pomylić grypę z koronawirusem? Sprawdź.
koronawirus a grypa

Co to jest przeziębienie?

Choroba przeziębieniowa, czyli wirusowe zapalenie nosogardła jest potocznie nazywana przeziębieniem. Schorzenie jest wywoływane głównie przez rinowirusy, ale może też być spowodowane zarażeniem koronawirusami (ale nie SARS-CoV-2), wirusem paragrypy, wirusem RSV, adenowirusami, enterowirusami i metapneumowirusami.

Objawy przeziębienia, czyli wirusowego zapalenia nosogardła dotyczą przede wszystkim układu oddechowego. Pierwsze objawy przeziębienia to uczucie zmęczenia, kichanie i ból głowy. Z czasem pojawia się uporczywy katar, który może mieć charakter surowiczy (rzadka wydzielina) lub śluzowy (gęsta wydzielina). Barwa wydzieliny z nosa może być przezroczysta, zielonkawa, żółtawa, a także podbarwiona smużką krwi pochodzącą z popękanych naczynek. Chory przeważnie odczuwa bolesność w okolicy gardła i może mieć podwyższoną temperaturę ciała.

Zobacz również: Przeziębienie i grypa
Objawy przeziębienia są zazwyczaj łagodne i nie zagrażają zdrowiu, ani życiu.
Zazwyczaj całkowicie ustępują w ciągu 7-10 dni, ale niestety nie zawsze. U około 10% chorych kaszel utrzymuje się ponad 25 dni.

Co to jest grypa?

Grypę wywołuje wirus grypy typu A lub typu B (rzadziej). Objawy grypy pojawiają się na ogół nagle. Charakterystyczne objawy to gorączka, dreszcze, osłabienie i apatia, bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie. Po kilku dniach, objawy ogólne stają się nieco bardziej łagodne lub całkowicie ustępują, ale pojawiają się za to objawy ze strony układu oddechowego – katar, kaszel i ból gardła.

Przebieg grypy jest na ogół bardziej poważny, w porównaniu do przebiegu przeziębienia. Gorączka może utrzymywać się przez kilka dni, a nawet gdy temperatura ciała powróci do normy, objawy ze strony górnych dróg oddechowych mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
Grypa ma na ogół łagodny przebieg, ale zdarzają się też przypadki, że chory wymaga hospitalizacji ze względu na duszność i niedotlenienie organizmu. Powikłania grypy zdarzają się stosunkowo rzadko. Dotyczą zazwyczaj zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia zatok, opon mózgowych czy zapalenia oskrzeli i płuc.

COVID-19 – co to jest?

To choroba wywoływana przez koronawirusa, a dokładnie przez SARS-CoV-2. Pierwszy przypadki odnotowano pod koniec 2019, stąd wziął się drugi człon nazwy schorzenia. Najczęstsze objawy COVID-19 to kaszel, gorączka i ogólne zmęczenie, choć chorzy skarżą się także na:
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • ból gardła,
  • utrata węchu i smaku,
  • wysypka na skórze,
  • biegunka,
  • zapalenie spojówek,
  • przebarwienia na skórze palców rąk i stóp.

Grypa a koronawirus – objawy:

To koronawirus czy grypa? Jak odróżnić te dwie choroby? Jakie są objawy koronawirusa a jakie grypy? Takie pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które mają objawy ze strony układu oddechowego (kaszel, kichanie i katar) lub mają objawy ogólne (osłabienie organizmu, bóle głowy czy mięśni, gorączka i obniżony apetyt).

Niestety, na podstawie samych objawów trudno jest określić, czy to koronawirus czy grypa. Oba schorzenia mogą przebiegać bezobjawowo, ale mogą też dawać takie same objawy, dlatego nie da się ich odróżnić na podstawie samych objawów.

Pewną wskazówką będzie na pewno informacja, czy chory miał kontakt z osobą zarażoną na COVID-19. Jeśli tak, to istnieje prawdopodobieństwo, że się zaraził, ale mógł równie dobrze zarazić się grypą gdzieś indziej.

Konieczne jest przeprowadzenie testu laboratoryjnego, który polega na wykryciu materiału genetycznego wirusa w wymazie z nosogardzieli (metoda RT-PCR) lub wykryciu przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Materiałem jest wówczas nie wymaz, a krew. Na wyniki czeka się od kilku minut do kilku dni, w zależności od wybranej metody i aparatury, jaką dysponuje laboratorium.