Data modyfikacji:

Kolka - przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Kolką nazywamy ostry ból spowodowany skurczem ścian takich narządów, jak jelita, moczowody czy pęcherz moczowy. Kolka może złapać każdą z nas, dlatego warto wiedzieć jak się przed nią bronić i jak skutecznie uśmierzyć ból.

Sprawdź, jakie są rodzaje kolek, jak je leczyć i jak im zapobiegać. Poznaj przyczyny powstawania kolek. Przeczytaj.

leżąca dziewczyna

Skąd się bierze kolka?

Przyczyny kolki zależą od jej rodzaju. Jedyną niegroźną kolką jest ta związana z wysiłkiem fizycznym. Kolka jelitowa może, ale nie zawsze musi wymagać interwencji medycznej.

Kolka po jedzeniu jest spowodowana nadmiernym rozdęciem się jelit, co ma miejsce, gdy oprócz jedzenia, połkniesz też powietrze. Taka sytuacja ma często miejsce, gdy jesz w pośpiechu lub jesteś pod wpływem silnego stresu.

Kolka nerkowa i wątrobowa są związane z obecnością kamienia lub kamieni. Ich ocieranie się o pęcherzyk żółciowy lub drogi moczowe jest przyczyną ostrego bólu, który nazywa się kolką.

To poważne schorzenia, które mogą wymagać specjalistycznego podejścia i kompleksowego leczenia. Nie wystarczy bowiem usunąć samych objawów kolkowych.

Należy uderzyć w przyczynę powstawania kamieni, czyli inne schorzenia układowe, zaburzenia hormonalne lub nieprawidłową dietę.

Rodzaje kolki:

Kolka po wysiłku

Ból umiejscawia się najczęściej pod lewym żebrem. Powstaje na skutek naciągnięcia się krezki, na której zawieszone są jelita. Dochodzi do skurczu jelit cienkich. Krew z jelit trafia do śledziony, która się powiększa.

Torebka śledzionowa staje się napięta, a to jest bezpośrednią przyczyną bolesności podczas ruchu. Kolka występuje najczęściej u początkujących biegaczy, którzy przed wyjściem z domu zjedli obfite śniadanie.

Kolka po wysiłku - jak leczyć?

Kolka podczas biegania jest niegroźna i nie wymaga leczenia. Wystarczy wykonać kilka głębszych wdechów i wydechów, poczekać kilka minut i dolegliwości mijają.

Kolka po wysiłku - jak zapobiegać?

Im częściej będziesz biegać, tym rzadziej będziesz narażona na wystąpienie kolki. Staraj się nie jeść minimum godzinę przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.

Kolka po jedzeniu (kolka jelitowa)

Powstaje w wyniku skurczu mięśni gładkich, które budują ścianę jelit. Przyczyną jest połknięcie powietrza podczas jedzenia, co ma miejsce, gdy np. jesz w pośpiechu.

Dochodzi wówczas do rozdęcia się jelit, co jest przyczyną kłującego bólu. Inną możliwą przyczyną wystąpienia schorzenia są wzdęcia, które stymulują jelita do kurczenia się i nasilają kolkowe dolegliwości lub zaleganie w jelitach kamieni kałowych.

Kolka po jedzeniu - jak leczyć?

Rozepnij pasek od spodni i poluzuj spódniczkę czy spodnie. Powinnaś poczuć ulgę, gdy położysz się na płasko na łóżku lub na podłodze z ciepłym termoforem na brzuchu.

Możesz też napić się szklanki ciepłej wody lub naparu z kopru włoskiego. Jeśli to nie pomaga, zażyj lek przeciwbólowy i środek rozkurczowy dostępny w aptekach bez recepty.

Kolka nerkowa

To specyficzny typ kolki. Jest związany z kamicą dróg moczowych, czyli obecnością kamienia lub wielu kamieni wewnątrz nerek, w moczowodach lub w pęcherzu moczowym. Bolesność jest szczególnie silnie odczuwana, gdy kamienie się przemieszczają.

Lokalizuje się w odcinku lędźwiowym i promieniuje aż do spojenia łonowego. Inne objawy kolki nerkowej to parcie na mocz i pieczenie podczas oddawanie moczu.

Kamienie powstają na skutek stosowania nieodpowiedniej, bogatej w sole wapnia i witaminę D3 diety, ale nie tylko. Przyczyną mogą też być choroby układu moczowego lub układu kostnego oraz zaburzenia endokrynologiczne.

Kolka nerkowa - jak leczyć?

Leczenie na własną rękę jest niemożliwe, gdy kamienie już są w układzie moczowym. Konieczna jest wizyta u specjalisty - urologa lub nefrologa. Istnieje wiele metod leczenia kamicy.

Jeśli kamień ma małą średnicę, istnieje szansa, że go „urodzisz” lub uda się go rozpuścić za pomocą specjalnych leków. Metody inwazyjne polegają na chirurgicznym usunięciu kamieni lub użyciu lasera, który rozbija twardą masę na mniejsze kamienie.

Możesz też wspomagać się, zażywając preparaty chroniące przed kamicą układu moczowego i pić wodę dla nerkowców, ale nie spodziewaj się, że efekty będą spektakularne. Kamica to poważna choroba, która nieleczona, może być bardzo bolesna.

Leki przeciwbólowe pomogą w przypadku ataku kolki nerkowej, ale, niestety, nie usuną przyczyny problemu, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty, który opracuje plan leczenia.

Kolka nerkowa - jak zapobiegać?

Unikaj preparatów bogatych w sole wapnia, z których budują się kamienie. Takie produkty, jak szczaw czy rabarbar, staraj się spożywać sporadycznie, np. raz na dwa tygodnie.

Pij codziennie co najmniej dwa litry wody mineralnej ubogiej w wapń i sód i nie bój się pić naparów ze skrzypu polnego czy liści brzozy.

Kolka wątrobowa (kolka żółciowa)

Kolka wątrobowa jest objawem kamicy pęcherza żółciowego lub jego ostrego zapalenia. Kłujący ból pojawia się najczęściej nagle, po zjedzeniu czegoś tłustego.

Pęcherzyk dostaje wówczas sygnał, by wydzielić żółć, która pomaga w trawieniu. W tym momencie kamienie zaczynają się przemieszczać, co jest źródłem bolesności.

Kolka wątrobowa - jak leczyć?

Powinnaś poczuć ulgę, gdy się położysz lub weźmiesz ciepłą kąpiel. Przydatny będzie też ciepły kompres w okolicy brzucha. Jeśli ból nie ustępuje, zażyj leki przeciwbólowe i rozkurczowe dostępne w aptece bez recepty.

Pamiętaj, że to jedynie sposoby, które uśmierzą ból, ale nie wyleczą jego przyczyny.

Udaj się do lekarza rodzinnego na wizytę i opowiedz o swoich problemach. Internista skieruje cię do specjalisty, który pomoże pozbyć się kolek wątrobowych raz na zawsze, trafiając w przyczynę bólu.

Kolka wątrobowa - jak zapobiegać?

Unikaj tłustych i smażonych potraw. Staraj się jeść minimum pięć warzyw w ciągu dnia, nie zapomnij też o suplementacji diety błonnikiem.