Data publikacji:

Kamica nerkowa – objawy, przyczyny i leczenie. Jak poradzić sobie z kolką nerkową?

Kamica nerkowa to wyjątkowo bolesna choroba – ogólnie można ją porównać do bólów porodowych. Nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Każdy, kto samodzielnie musiał pozbyć się złogów, doskonale wie, że ból jest nie do zniesienia. Chociaż współczesna medycyna może ułatwić schodzenie kamieni nerkowych, to w praktyce lekarze nie mają litości dla pacjentów z mniejszymi złogami i każą im „rodzić” kamienie nerkowe. Takowe mają różne kształty, często są ostre jak igiełki. Dowiedz się, z jakimi objawami wiąże się kolka nerkowa, i co robić, by nie tworzyły się kamienie w nerkach!
kamica nerkowa

Skąd się bierze kamica nerkowa?

Kamienie w nerkach najczęściej pojawiają się z powodu zaniedbań natury dietetycznej (często mówi się o diecie zbyt bogatej w mięso i nadmierne spożywanie soli, ale nie są to jedyne czynniki związane z nieprawidłowym żywieniem). Kamica nerkowa może występować jako choroba współistniejąca (choroba Leśniowskiego-Crohna i częste stany zapalne dróg moczowych). Kamienie nerkowe mogą powstawać w układzie moczowym, który ma wadliwą budowę. Bardzo częstą przyczyną jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów w ciągu doby (a także nadmierne spożywanie wysoko zmineralizowanej wody). Jeśli w rodzinie były przypadki tego schorzenia, można przypuszczać, że ma się tendencję do kamicy nerkowej. Kamienie w nerkach mogą pojawić się przy stosowaniu zbyt dużych dawek witaminy C i D, dlatego tak ważne jest, by nie przekraczać dziennej dawki zalecanej przez producenta, lekarza lub farmaceutę. Złogi w nerkach są częstą przypadłością osób, które prowadzą siedzący tryb życia, przez co mają zbyt mało ruchu.
Kamica nerkowa jest dość częstą dolegliwością zamożnych społeczeństw (ogólnie można mówić, że dotyka około 6% osób zamieszkujący obszar danego kraju). Pod względem statystycznym można zauważyć, że najczęściej atakuje mężczyzn pomiędzy 30. a 40. rokiem życia (10–12%). W przypadku kobiet kamica nerkowa może pojawić się różnym wieku (od 30. do 60. roku życia, przy czym szczyt zachorowań przypada w okolicach 50. urodzin). 
Kamica nerkowa nie jest chorobą, która na zawsze zniknie po ataku kolki nerkowej i pozbyciu się złogów z układu moczowego. Ma tendencje nawrotowe, dlatego warto podjąć działania profilaktyczne i zmienić preferencje co do diety czy ruchu. Nawrót choroby to kwestia kilku lat (nie jest powiedziane, że dotyczy to 100% pacjentów, ale w ciągu 10 lat może to dotyczyć aż 50% chorych).

Kamica nerkowa – objawy

W zasadzie choroba może przez długi okres przebiegać w sposób zupełnie bezobjawowy. Ewentualne dolegliwości bólowe początkowo mogą nie wzbudzać niepokoju. Kamienie w nerkach można wykryć podczas badań profilaktycznych (na przykład za pomocą USG jamy brzusznej). Ogólne badanie moczu może wskazać na tendencje do tworzenia się piasku nerkowego, co jest pierwszym sygnałem do tego, że warto zainteresować się działaniem profilaktycznym, które zapobiegnie tworzeniu się uciążliwych i bolesnych złogów. Nie należy ignorować sygnału dotyczącego piasku nerkowego. 
Kamica nerkowa potrafi zaatakować w najmniej spodziewanym momencie, co może zrujnować plany zawodowe i osobiste. W przypadku gdy pojawi się kolka nerkowa, która jest głównym objawem kamicy nerkowej, człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Po takim ataku można dochodzić do zdrowia nawet i przez kilka tygodni (ale to nie jest regułą). W każdym razie, zdecydowana większość pacjentów bardzo cierpi podczas „rodzenia” kamieni nerkowych. Dla wielu osób potworny ból jest szokiem. Gdy atak się zaczyna, część osób może pierwsze objawy mylnie przypisywać chorobom kręgosłupa i odkłada wizytę u lekarza.

Kolka nerkowa – objawy z piekła rodem

Nie ma co ukrywać, kolka nerkowa niesie ze sobą tak wielki ból, że trudno jest go opisać. Pacjenci mogą nawet krzyczeć z bólu. Część z nich nie ma siły ruszyć się z łóżka, by dojść do łazienki. Może wystąpić problem z samodzielnym zakładaniem butów. Atak kolki nerkowej może trwać nawet kilka dni (chociaż efekty kolki mogą dużo dłużej dawać się we znaki). Człowiek po takim ataku jest tak osłabiony, że wydaje mu się, że cudem uszedł z życiem. 
Panowie dużo gorzej znoszą takie ataki, gdyż kamień nerkowy musi pokonać dłuższą drogę. Pacjenta mogą irytować zalecenia lekarskie typu picie piwa, ale piwo akurat wykazuje silne działanie moczopędne, przez co można szybciej pozbyć się problemu z kamieniem. Lekarz może zalecić też więcej ruchu (chodzenie), przy czym podczas ataku fizycznie nie zawsze jest to możliwe.
Dla urologów kamień nerkowy zasługujący na ich uwagę musi być duży. Jeśli uznają, że kamień jest mały, oznacza to, że człowiek musi się z kamieniem męczyć sam. Skoro musi sam „urodzić” kamień nerkowy, to warto mieć w domowej apteczce środek o nazwie Rowatinex, który jest dosłownie zbawieniem dla pacjentów cierpiących na kamicę nerkową. Do tej pory nie stworzono nic lepszego na niewielkie kamienie nerkowe, które napotykają na opór i odmowę udzielenia fachowej pomocy ze strony urologów.
 Lekarze specjalizujący się w chorobach układu moczowego mogą pomóc cierpiącym pacjentom poprzez wykonanie nieinwazyjnych zabiegów polegających na przykład na kruszeniu kamieni nerkowych. Jeśli nie zarekomendują zabiegu, pacjentom odesłanym do domu z kwitkiem pozostaje Fitolizyna.
Kolka nerkowa daje obawy takie jak promieniujący ból (okolice lędźwiowe, brzuch, pachwiny). Mogą pojawić się intensywne wymioty, zatrzymanie moczu (przy jednoczesnym parciu na pęcherz moczowy) lub częstomocz, gorączka, brak apetytu, atak niepokoju lub paniki, brak możliwości swobodnego poruszania się i zmiany pozycji podczas leżenia w łóżku. W dochodzeniu do siebie po chorobie może okazać się pomocny Urosept (w formie tabletek i naparu z ziół).
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.