Data modyfikacji:

Jak skutecznie schudnąć na wiosnę?

Posiadanie szczupłej sylwetki to jedno z najpopularniejszych postanowień, którego efekty chcemy zobaczyć jak najszybciej. Zbliżająca się wiosna często staje się dodatkową motywacją. W końcu, to właśnie na wiosnę zrzucamy grube warstwy ubrań i możemy pochwalić się nową figurą. Jak skutecznie schudnąć? Poznaj nasze rady!

Dieta czy ćwiczenia?

Większość osób, które pragną szybko schudnąć, zastanawia się, co bardziej im w tym pomoże – dieta czy ćwiczenia. Oczywiście, na to pytanie nie ma właściwej odpowiedzi. Zarówno, wysiłek fizyczny jak i to, co jemy ma istotny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, dlatego do procesu odchudzania warto podejść holistycznie.

Przyspiesz metabolizm

Skuteczne odchudzanie warto zacząć od poprawienia swojego metabolizmu, który jest największym wrogiem szczupłej sylwetki. Choć niektórzy twierdzą, że zależy on w dużej mierze od naszych genów, to istnieje wiele sposobów na jego poprawę. Przede wszystkim, postaw na systematyczność. Spożywanie regularnych posiłków sprawia, że organizm nie musi przechowywać „zapasów” na później. Szybszą przemianę materii zapewnia również picie dużej ilości wody mineralnej, a także filiżanka czarnej kawy lub zielonej herbaty do śniadania. 

Pamiętaj o podstawach

Masz w sobie dużo motywacji i chcesz rozpocząć treningi? Świetnie, ale pamiętaj, żeby w pośpiechu nie zapomnieć o najważniejszych i podstawowych rzeczach, które są kluczem do sukcesu w drodze do idealnej sylwetki. Po pierwsze – dobierz skuteczne ćwiczenia. Wiele gotowych propozycji treningów znajdziesz w książkach napisanych przez specjalistów. Po drugie – zadbaj o wygodny strój, przepuszczający powietrze i odpowiednie obuwie, które zabezpieczy twoje stopy przed kontuzjami, a także o matę i akcesoria do ćwiczeń takie jak hantle czy obciążniki. 

Postaw sobie cele

Wiesz, dlaczego tak wielu ludzi ma problem z osiągnięciem zadowalających efektów treningowych? Odpowiedź jest banalnie prosta. Rozpoczynając ćwiczenia, nie stawiają przed sobą żadnych celów.  Tymczasem, to podstawa sukcesu w każdej dziedzinie. Przed przystąpieniem do treningów, określ, co jest dla ciebie najważniejsze. Jeśli zależy ci na zrzuceniu wagi, odpowiedz sobie, ile kilogramów chcesz się pozbyć w ciągu miesiąca, trzech i sześciu.

Monitoruj swoje postępy. Pamiętaj jednak, żeby nie narzucać sobie presji osiągnięcia nierealnych celów np. zrzucenie 5 kg w miesiąc – może to przynieść odwrotny skutek i pozbawić cię motywacji, kiedy nie zrealizujesz swojego postanowienia. W monitorowaniu efektów możesz posłużyć się notesem i na bieżąco zapisywać tam swoje postępy.

Jaką dietę wybrać?

Kiedy zastanawiasz się, jak skutecznie schudnąć, dieta jest tym, na czym skupiają się twoje myśli. I dobrze! W wyborze tej właściwie nie kieruj się jednak obietnicą błyskawicznych efektów. Często, drakońskie zasady monodiet mogą spowodować duże szkody w twoim organizmie. Zamiast poddawać się niezdrowym praktykom, spróbuj ograniczyć wielkość swoich posiłków i pić dużo wody. Organizm w ten sposób będzie systematycznie wydalał jej nadmiar.

Postaraj się nie spożywać produktów zatrzymujących wodę np. kawy i napojów gazowanych. W odchudzaniu liczy się także dobry plan, dlatego ważne jest zaplanowanie swoich posiłków z wyprzedzeniem. W szukaniu odpowiednich potraw warto wspomóc się książkami kucharskimi zawierającymi przepisy na zbilansowane i zdrowe potrawy.

Waga żywieniowa

Zachowanie idealnych proporcji posiłków czasem bywa naprawdę trudne. Szczególnie jeśli robimy to „na oko”. Prosta waga kuchenna może to zmienić. Pewnie pomyślisz, że odważanie każdego składnika swojego obiadu jest uciążliwym zajęciem, ale po kilku dniach gotowania z wagą nie będziesz chcieć robić tego w inny sposób. Tym bardziej, jak zauważysz ubywające kilogramy na wadze łazienkowej. Pamiętaj, aby ważyć produkty przed ich obróbką termiczną. To szczególnie ważne w przypadku mięsa, które na skutek ciepła traci wodę i przez to obniża swoją wagę.

Suplementy na odchudzanie

Stosowanie herbat i ziół wspomagających odchudzanie, ma sens tylko wtedy, kiedy pełnią one rolę wspomagaczy. Co to oznacza? Bez odpowiedniej diety i ćwiczeń nie możesz liczyć na cuda. Preparaty ziołowe i suplementy diety, przynoszą efekty tylko wtedy, kiedy będą dodatkiem do zdrowego odżywiania i regularnych treningów. Uważaj też na ich skład - dobieraj je mądrze i nie przesadzaj z ilością.

Jak nie podjadać?

Wieczorne podjadanie to jedno z największych zagrożeń dla naszej diety i smukłej sylwetki. Jak sobie radzić z ochotą na złamanie swoich postanowień i przekąszenie czegoś przed snem? Po pierwsze, pozbądź się wszystkich smakołyków ze swoich oczu. Najlepiej też, zaplanować sobie każdego wieczora jakąś aktywność, która odciągnie naszą uwagę od jedzenia.

Prawda, jest taka, że wieczorem najczęściej jemy z nudów. Wybierz takie zajęcie, które nie sprzyja podjadaniu np. gorącą kąpiel z zapachowymi olejkami, czytanie, czy rozmowę telefoniczną z przyjaciółką. Oglądanie telewizji raczej nie jest dobrym wyborem, bo liczne reklamy produktów spożywczych mogą wzbudzać apetyt. Jeśli jednak, planujesz wieczór przed telewizorem, przygotuj sobie dobrą herbatę lub oglądając, maluj paznokcie lub połóż sobie maseczkę. 

Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Po rozpoczęciu treningów czujesz, że możesz wszystko? To fajne uczucie, ale uważaj na pułapki. Nieważne, czy są to grupowe zajęcia fitness, czy ćwiczenie równocześnie z trenerką na DVD, zwróć uwagę na poprawność wykonywania swoich ćwiczeń. Często przyglądając się instruktorowi, zapominamy spojrzeć na siebie. Mamy wrażenie, że sam fakt obserwacji i naśladowania ruchów wystarczy. Tymczasem, często zdarza się tak, że widząc siebie z boku, możesz zauważyć jak bardzo twoje ruchy różnią się od ruchów trenera. Podczas ćwiczeń musisz się skupić i starać się wykonać dane ćwiczenie w 100% poprawnie. 
Podczas treningu najmniejszy szczegół ma znaczenie, a skuteczne rzeźbienie mięśni, jest możliwe tylko wtedy, kiedy wykonujemy dokładnie każdy ruch. Nie zapominaj też o odpowiednim rozciąganiu, które jest doskonałą rozgrzewką dla twoich mięśni. Rozgrzane mięśnie, ścięgna i stawy są bardziej odporne na kontuzje.

Dodatkowo, systematyczne rozciąganie pozwala na zwiększenie zakresu wykonywanych ruchów. Elastyczność ciała jest bardzo ważna dla funkcjonowania całego organizmu. Podstawy stretchingu to coś naturalnego dla każdego człowieka. Proste ćwiczenia rozciągające wykonujemy niemal instynktownie np. kiedy przeciągamy się zaraz po przebudzeniu. Aby efektywnie się rozciągać, warto wyposażyć się w specjalne taśmy do stretchingu.

Polub aktywność fizyczną

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które podczas ćwiczeń szybko się nudzą, pozwól sobie na eksperymenty. Wcale nie musisz od razu zapisywać się na zajęcia fitness 
o dziwnych nazwach, które ci nic nie mówią. Możesz użyć najbardziej podstawowych przyrządów, aby rutynowy trening zamienił się w fascynującą przygodę. Hantle, skakanka, hula hop z wypustkami – opcji jest wiele. Przypomnij sobie czasy dzieciństwa, kiedy potrafiliśmy udawać, że pudełko po butach jest domkiem dla lalek. Połóż hula-hoop na ziemi i przeskakuj przez nie, wyobrażając sobie, że w środku koła znajduje się np. ognisko. Śmieszne? Może trochę, ale na pewno pozbawione nudy.

Nie poddawaj się

Skuteczne odchudzanie wymaga konsekwencji, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli nie widzisz od razu efektów swoich wysiłków. Pamiętaj, że na pytanie: jak skutecznie schudnąć, ćwiczenia i dieta z pewnością pozwolą odpowiedzieć, ale tylko wtedy kiedy staną się twoimi nawykami. Determinacja i dobre nastawienie podczas realizacji swojego celu z pewnością sprawią, że na wiosnę będziesz cieszyć się smuklejszą sylwetką. 
Autor: Oliwia Stradowska