Data publikacji:

Jak przyspieszyć metabolizm w naturalny sposób? Poradnik i polecane produkty

Metabolizm to inaczej przemiana materii, która obejmuje ogół procesów i reakcji zachodzących w organizmie. Jeśli spowalnia, to znaczy, że spalamy mniej kalorii niż powinniśmy. Wtedy ta niespalona energia odkłada się jako tkanka tłuszczowa. W poniższym artykule wyjaśniamy, co wpływa na spowolnienie przemiany materii, oraz podpowiadamy, jak przyspieszyć metabolizm prostymi sposobami, by ponownie cieszyć się dobrym samopoczuciem i prawidłową masą ciała.
Minimalistic photo of healthy breakfast with foods to speed up metabolism.

Przyczyny spowolnionego metabolizmu

Co sprawia, że nasz metabolizm spowalnia? Ma na to wpływ nie tylko wiek – im jesteśmy starsi, tym przemiana materii staje się wolniejsza. Największy wpływ na tempo metabolizmu mają nasze codzienne wybory – nie tylko te żywieniowe. Do najbardziej oczywistych przyczyn wolniejszej przemiany materii zaliczymy oczywiście niewłaściwą, niedopasowaną do nas dietę oraz brak aktywności fizycznej.
Naszemu zdrowiu nie będą służyć zarówno te niskokaloryczne głodówki, jak i diety, gdzie dominują produkty wysoko przetworzone. Warto mieć świadomość, że osoby, które zdrowe odżywianie utożsamiają z jedzeniem samych bardzo nisko kalorycznych dań, również spowalniają metabolizm, bo pomiędzy niewielką ilością kalorii a odżywczością posiłków nie można postawić znaku równości.
Jakie czynniki mają największy wpływ na tempo metabolizmu? Zaliczymy do nich między innymi:
 • sposób odżywiania;
 • aktywność fizyczną – również tę spontaniczną;
 • przechodzone choroby i schorzenia;
 • płeć i wiek.
 • Metabolizm – jak przyspieszyć przemianę materii? Dieta to podstawa 

  Osoby, które zauważyły u siebie spowolnioną przemianę materii, zastanawiają się, jak szybko przyspieszyć metabolizm. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pośpiech nie jest tutaj wskazany. Warto zastanowić się nad długofalowymi zmianami w stylu życia, dzięki którym nie tylko unormujemy masę ciała, ale też zyskamy znacznie lepsze samopoczucie. O czym dobrze zatem pamiętać, gdy chcemy zdrowo i skutecznie przyspieszyć metabolizm? Na początku przyjrzyjmy się swojej diecie.
  Przede wszystkim jeśli zależy nam na dobrej przemianie materii, zapomnijmy o restrykcyjnych dietach, głodówkach czy detoksach, które dostarczają znikome ilości kalorii. Ich niskie spożycie sprzyja szybkiej utracie wagi, ale też efektowi jo-jo i przyczynia się do spowolnienia metabolizmu. Co wybrać zamiast tego?
  Najpierw zatroszczmy się o higienę jedzenia. Dbajmy, by jeść regularnie 3–4 czy nawet 5 posiłków dziennie. To, ile dokładnie porcji będziemy spożywać, jest sprawą indywidualną. Ważne, by nie ignorować sygnałów głodu i sytości, czyli nie głodzić się ani nie przejadać.
  W diecie na przyspieszenie metabolizmu nie może zabraknąć również źródeł białka, które znacząco podkręca przemianę materii. Białko chroni przed rozkładem tkanki mięśniowej, korzystnie wpływa na uczucie sytości, a dieta bogata w ten mikroskładnik pomaga spalić nawet o około 100 kcal dziennie. Wartościowe źródła białka znajdziemy między innymi w chudym nabiale, jajach, białym, chudym mięsie czy strączkach.
  Oprócz tego dieta sprzyjająca przyspieszeniu metabolizmu powinna być bogata w węglowodany złożone (m.in. pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, kasze), zdrowe tłuszcze z ryb, oliwy z oliwek czy pestek oraz błonnik – z warzyw i owoców. Dobrym sposobem na przyspieszenie metabolizmu będzie także dodawanie do posiłków ostrych przypraw takich jak chili czy imbir, które są bogate w kapsaicynę.

  Aktywność fizyczna – niezawodne wsparcie metabolizmu

  Nie ma lepszego sposobu na przyspieszenie metabolizmu niż aktywność fizyczna. Ruch zwiększa spoczynkowy wydatek energetyczny, pomaga nie tylko w obniżeniu masy ciała, lecz również tkanki tłuszczowej w organizmie. Warto postawić na ćwiczenia dopasowane do naszych możliwości – ruch ma stać się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
  Intensywny trening cardio połączony z restrykcyjną dietą na pewno nie będzie dobrym wyborem, jeśli zależy nam na przyspieszeniu metabolizmu. Poszukajmy zatem aktywności fizycznej, która sprawia najwięcej radości – niech to będzie przykładowo jazda na rolkach, rowerze, joga czy pływanie. Ważne, by ruch stał się regularną rutyną – dobrze byłoby lekką aktywność fizyczną uprawiać codziennie przez około 30 minut.
  Jak przyspieszyć metabolizm dzięki ruchowi? Pomogą tutaj również spontaniczne formy aktywności fizycznej. Jeśli mamy możliwość, wybierzmy spacer zamiast jazdy wszędzie samochodem. Dzięki temu nie tylko poprawimy naszą kondycję i zadbamy o dotlenienie, lecz również nasza przemiana materii wskoczy na szybsze obroty.

  Jak przyspieszyć metabolizm? Nawadniaj się!

  Prawidłowe nawodnienie może zwiększyć tempo metabolizmu nawet o 30%, więc szklanka w zasięgu ręki powinna być dla nas podstawą. Wypicie około 2 litrów wody pomoże nam w zwiększeniu wydatku energetycznego nawet o 100 kcal. Jeśli mamy problem z piciem czystej wody, urozmaićmy ją dodatkiem cytryny, imbiru, innych owoców czy świeżych ziół. Dodatkowo pomocna w przyspieszeniu metabolizmu będzie również zielona herbata oraz kawa. Kofeina w nich zawarta stymuluje układ nerwowy. Dodatkowo zielona herbata bogata jest w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki w organizmie.

  Dieta i aktywność to nie wszystko

  Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm? Zadbajmy również o swój dobrostan psychiczny – nadmierny stres i nerwowość nie wpływają korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu również pod kątem przemiany materii. Postarajmy się wprowadzić do naszej codziennej rutyny relaks – wyłączmy telefon, poczytajmy książkę czy… pójdźmy na spacer. Nie zapominajmy również o ważnej roli snu, który reguluje funkcjonowanie hormonów odpowiedzialnych za ośrodek głodu i sytości. Przyspieszenie metabolizmu każdy z nas ma w zasięgu ręki – wskazówki wspierające dobry metabolizm warto wdrażać w życie już teraz!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Anna Mlonka