Data publikacji:

L-arginina: jaka jest najlepsza?

L-arginina jest aminokwasem, czyli należy do organicznych związków chemicznych, które wspierają funkcjonowanie organizmu, m.in. układ krwionośny czy płciowy. Szukasz dobrego suplementu z
l-argininą? Jaka najlepsza l-arginina jest dostępna na rynku? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Male showing a dietary supplement for sportsmen

L-arginina – jaka najlepsza? Czym jest l-arginina i na co pomaga?

Tak jak już wspominaliśmy, l-arginina to aminokwas, który jest organicznym związkiem chemicznym. Aminokwasy, czyli w tym także l-arginina, to kluczowy materiał budulcowy ciała człowieka. Z
l-argininy korzysta układ odpornościowy, pokarmowy, krwionośny, mięśniowy, a także płciowy. L-arginina bierze też czynny udział w produkcji białek, prolyny, mocznika, kreatyny oraz poliamin. Poza tym jest potrzebna w syntezie i uwalnianiu hormonu wzrostu. To dzięki niej nasz organizm może usuwać toksyczne substancje, np. amoniak.
L-arginina ma także kluczowy wpływ na układ krwionośny. Rozszerza naczynia krwionośne, reguluje ciśnienie krwi, wspiera gojenie się ran czy pełni rolę neurotransmitera w układzie nerwowym. L-arginina jest również niezbędna u mężczyzn – to właśnie ona jako prekursor tlenku azotu przyczynia się do poprawy potencji.
Warto też wiedzieć, że l-arginina wpływa na budowę masy mięśniowej i obniża zawartość tkanki tłuszczowej.
Dlaczego piszemy o tych wszystkich aspektach działania l-argininy? Ponieważ tylko dzięki temu będziesz wiedzieć, komu tak naprawdę potrzebne jest suplementowanie l-argininy.
Przede wszystkim jest ona nieoceniona u osób, które budują swoją sylwetkę – budują masę mięśniową, są na diecie i chcą stracić zbędne kilogramy. L-arginina może wspierać efekty treningowe i przyspieszać regenerację. Ponadto l-arginina powinna być również suplementowana przez mężczyzn, którzy zauważyli u siebie problemy z potencją, np. z osiągnięciem erekcji. Większych ilości l-argininy będą również potrzebować osoby dotknięte miażdżycą, a także chorujące na nadciśnienie czy cukrzycę.
Ile l-argininy można przyjmować dziennie? Najbardziej polecane są dawki 500–1000 mg l-argininy 2–3 razy w ciągu dnia. Początkowo polecamy zaczynać od mniejszych dawek. Ewentualnie zachęcamy do konsultacji z lekarzem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań zaleci odpowiednią dawkę suplementu.
Szukasz dobrego suplementu z l-argininą? Zerknij poniżej do naszego rankingu.

Jaka l-arginina jest najlepsza? Ranking polecanych suplementów

Poniżej przygotowaliśmy ranking najlepszych suplementów diety z l-argininą. Zerknij, które z nich są polecane przez osoby testujące, i nie kupuj w ciemno!

Swanson L-arginina 500 mg

L-arginina w dawce 500 mg od marki Swanson zyskała dziesiątki pozytywnych opinii zadowolonych użytkowników. Testujący oceniają ją pozytywnie przede wszystkim za wydajność, dobry stosunek ceny do jakości, przyjemny smak, a także widoczne efekty, które niektórzy dostrzegają już nawet po niecałym miesiącu stosowania. Warto dodać, że jest to preparat w kapsułkach, a w składzie tej l-argininy nie znajdziesz cukru ani aspartamu. Jaka jest zalecana dawka? Producent zaleca, aby przyjmować 1 kapsułkę nie częściej niż 2 razy w ciągu doby.

Swanson L-arginina Forte 850 mg

Kolejna l-arginina od marki Swanson, ale tym razem w większej dawce 850 mg. Ten suplement, tak jak jego poprzednik, również zyskał dziesiątki pozytywnych opinii. Za co doceniają go testujący? Przede wszystkim za wydajność, szybko widoczne efekty działania, skuteczność i za łatwe do połknięcia kapsułki. Testujący widzą zwłaszcza pozytywne działanie w zakresie regulowania ciśnienia krwi i poprawy jej krzepliwości, a także poprawy problemów z potencją. Jeśli więc zastanawiasz się, jaka l-arginina będzie dobra na potencję, to polecamy postawić właśnie na ten produkt. Warto dodać, że produkt nie ma dodatku cukru. Jaka jest zalecana dawka do spożycia? Według producenta jest to 1 kapsułka w ciągu dnia.

Ostrovit 100% L-arginina

L-arginina od marki Ostrovit to suplement w postaci proszku. Jest ona polecana głównie osobom trenującym, które chcą zwiększyć swoją wydajność podczas treningów i przyspieszyć po nich regenerację. Suplement nie ma cukru, aspartamu, laktozy, a także glutenu. W smaku jest cytrynowo-pomarańczowy. Producent zaznacza jednak, że smak suplementu może być gorzki, ale że jest to całkowicie naturalne. Jak przyjmować tę l-argininę? Zaleca się 1–2 miarki przyjąć przed treningiem, rozpuszczając proszek w wodzie lub soku. Można też przyjąć go bezpośrednio, a następnie popić szklanką wody. Jak testujący oceniają ten produkt? Przede wszystkim cenią go za czysty i prosty skład, skuteczne działanie i to, że suplement nie podnosi ciśnienia.

SOLGAR L-arginina 1000 mg 

L-arginina w tabletkach z dużą dawką 1000 mg w jednej tabletce. Suplement jest wegański, nie zawiera glutenu, cukru ani laktozy. Ponadto został wyprodukowany bez użycia sztucznych substancji konserwujących, zapachowych czy barwiących. Jak należy przyjmować ten suplement? Producent zaleca przyjmowanie 1 tabletki raz dziennie. Testujący pozytywnie oceniają suplement przede wszystkim za wydajność, skuteczność, a także przyjemny smak. Niestety na minus oceniają cenę produktu – blisko 100 zł za 90-dniową kurację.

Inne polecany suplementy z l-argininą:

Big Zone L-arginina
Now Foods L-arginina 1000 mg
Olimp Argi Power L-arginina
Now L-arginina 500 mg
L-arginina to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Naturalnie można przyjmować ją z jedzeniem, np. spożywając soję, wołowinę, mięso indyka, czekoladę, orzechy laskowe czy kaszę gryczaną. Niemniej jednak czasem pojawiają się jej braki, a te mogą objawiać się problemami z potencją czy układem krwionośnym. Wtedy suplementacja może okazać się niezbędna. Mamy więc nadzieję, że nasz powyższy ranking dobrych suplementów z l-argininą ułatwi ci wybór idealnego suplementu.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.