Data modyfikacji:

Najlepsza maść na łuszczycę: jaką wybrać?

Łuszczyca to choroba skóry, która odbiera pewność siebie i komfort codziennego życia. Wie o tym każdy, kto boryka się z tym kłopotliwym schorzeniem. Na szczęście dziś możliwości leczenia jest wiele, a jedną z nich jest maść na łuszczycę. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy preparat oraz jakie maści na łuszczycę bez recepty warto wypróbować.
maść na łuszczycę

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to jedna z chorób skóry, w której przebiegu dochodzi do jej intensywnego łuszczenia. Zmiany zlokalizowane są najczęściej w okolicach łokci, kolan i skóry i owłosionej, jednak w niektórych przypadkach mogą pojawiać się nawet na całym ciele.
Dolegliwość ta polega na niczym innym, jak nieprawidłowym, zbyt szybkim złuszczaniu się skóry. U zdrowej osoby cykl złuszczania trwa około 26 dni, podczas gdy u chorych na łuszczycę wynosi on zaledwie kilka dni. Z tego względu zmiany skórne są nie tylko uporczywe, ale także bolesne – często pojawiają się miejscowe stany zapalne i zaczerwienienia, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Łuszczyca – przyczyny i objawy

Główną przyczyną łuszczycy jest genetyka – choroba lub skłonności do niej są uznawane za wrodzone. Objawy mogą wystąpić już we wczesnym dzieciństwie. Warto jednak pamiętać, że pomimo genetycznych predyspozycji do łuszczycy, nie u każdej osoby mogą wystąpić jej symptomy. Objawy mogą być wywoływane licznymi czynnikami, takimi jak:
  • częste oparzenia, uszkodzenia skóry,
  • stosowanie używek,
  • przewlekły stres,
  • choroby hormonalne,
  • infekcje grzybiczne, wirusowe, bakteryjne.
  • Objawy łuszczycy są bardzo charakterystyczne; są nimi przede wszystkim suche, rozległe „placki” skóry, które pojawiają się na różnych częściach ciała. Najczęściej są to kolana i łokcie, jednak choroba daje o sobie znać także na owłosionej skórze głowy. U niektórych osób łuszczyca występuje na skórze całego ciała. Łuski występujące w chorobie mają tendencję do krwawień.
    Łuszczyca jest chorobą, która znacznie pogarsza samoocenę osoby, która na nią cierpi. Dolegliwość sprawia także trudności w codziennym życiu; skóra chorego jest wrażliwa, często swędzi i piecze. Na szczęście istnieje wiele metod łagodzenia objawów łuszczycy, co pozwala na prowadzenie komfortowego życia pomimo nieuleczalności choroby.

    Leczenie łuszczycy

    Łuszczyca to choroba niezakaźna i ogólnoustrojowa, której nie można całkowicie wyeliminować. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów schorzenia.

    Leki na łuszczycę

    Podstawowym sposobem zwalczania łuszczycowych dolegliwości jest stosowanie leków, które regulują proces rogowacenia skóry. Są to przede wszystkim etanrcept, adalimumab, golimumab. Preparaty te wydłużają proces łuszczenia się skóry, dzięki czemu jest on zdecydowanie mniej dotkliwy.

    Maści na łuszczycę

    Poza stosowaniem leków doustnych chory powinien stosować odpowiednio dobrane specyfiki miejscowe, takie jak maści i kremy. Ich celem jest przede wszystkim nawilżanie suchej skóry i łagodzenie stanów zapalnych.

    Najlepsza maść na łuszczycę, czyli jaka?

    Najlepsza maść na łuszczycę powinna działać na kilku różnych polach, pielęgnując skórę i polepszając komfort życia chorego. Preparat ten powinien pełnić trzy funkcje.

    Nawilżanie

    Dobra maść na łuszczycę powinna zawierać przede wszystkim humektanty, a więc substancje o działaniu nawilżającym. Do składników takich należą przede wszystkim ceramidy i panthenol. Pożądanym składnikiem w maści jest również gliceryna, która zatrzymuje wodę w naskórku.

    Ochrona

    Zwróć uwagę, czy maść na łuszczycę zawiera emolienty – substancje o działaniu natłuszczającym. Pokrywają one skórę filmem ochronnym, dzięki czemu ubytek wody jest znacznie mniejszy. Ponadto dzięki emolientom skóra staje się elastyczna i miękka. Emolientów możesz poszukiwać wśród naturalnych składników, takich jak oleje roślinne oraz masła. Dobrym rozwiązaniem okażą się także substancje pochodzenia zwierzęcego – woski oraz lanolina.

    Działanie przeciwzapalne

    Ostatnią ważną rolą maści na łuszczycę jest działanie antyseptyczne. Choroba wywołuje powstawanie bolesnych ran, które należy zachowywać w bezwzględnej higienie. Naturalne kwasy (np. salicylowy) działają przeciwzapalnie i przyspieszają leczenie skóry. Bardzo dobre rezultaty daje także wyciąg z konopi siewnych.

    Jaka maść na łuszczycę bez recepty?

    Pamiętaj, że preparaty na łuszczycę powinien przepisywać lekarz: jeśli cierpisz na tę chorobę, skonsultuj się ze specjalistą celem nabycia maści na łuszczycę na receptę oraz odpowiednich leków doustnych. Ponadto jednak warto sięgać po ogólnodostępne produkty, które mogą pomóc ci w regeneracji skóry.
    Jaką maść na łuszczycę bez recepty warto wypróbować? Na początek warto zaznaczyć, że nie musisz ograniczać się tylko do maści – stosuj także emulsje i kremy, które niejednokrotnie gwarantują równie dobre efekty. Dermokosmetyków poszukuj wśród produktów dedykowanych skórze suchej i atopowej.

    Cutis, maść konopna 20%

    Doskonale oceniana maść z 20% wyciągu konopnego szybko łagodzi stany zapalne i regeneruje skórę łuszczycową. Działa także przeciwbólowo.

    Ederis, krem na łuszczycę

    Emolientowy krem Ederis doskonale natłuszcza skórę, dzięki czemu wspomaga jej odbudowę. Koi stany zapalne i pozostawia naskórek miękkim i nawilżonym.

    Aflofarm Nivelium, szampon na łuszczycę

    Jeśli masz problem z łuszczycą skóry głowy, sięgnij po nawilżający szampon Aflofarm Nivelium, bogaty w olej z rokitnika oraz panthenol.

    Healpsorin, maść na łuszczycę

    Ta specjalistyczna maść na łuszczycę bez recepty zawiera składniki, które niwelują świąd i pieczenie, regenerują naskórek i przywracają skórze zdrowy wygląd.

    Pharmaceris P Psoritar Intensive, krem na łuszczycę

    Krem przeznaczony do stosowania na skórę twarzy o działaniu ochronnym i regenerującym. Zawiera ichtiol oraz ekstrakt z dziegcia jałowcowego.
    Zdjęcie: Evanto
    Autor: Joanna Plech