Data modyfikacji:

Jaka stacja uzdatniania wody będzie najlepsza? Ranking produktów

Czysta i pozbawiona kamienia woda w kranie jest niezwykle ważna, nie tylko dla naszego zdrowia, ale również wpływa pozytywnie na żywotność instalacji hydraulicznej, a także smak gotowanych potraw lub napojów. Z problemem tym zmagają się zwłaszcza właściciele domów czerpiący wodę z własnego ujęcia. W jej oczyszczeniu pomagają specjalistyczne stacje uzdatniania wody. Poniżej przedstawiamy ranking polecanych modeli tego sprzętu.
Crystal clear water with ice

Jak działa stacja uzdatniania wody?

Stacje uzdatniania wody ze względu na rozmiary montuje się przede wszystkim w domach jednorodzinnych lub budynkach gospodarczych. Urządzenia przypominają bojlery do wody i ustawia się je tuż przy wejściu wody z kanalizacji lub studni, oznacza to więc, że najczęściej będzie to piwnica. Do poprawnego działania urządzenia wymagają też stałego dostępu do energii elektrycznej, a także kanalizacji, do której spuszczają popłuczyny powstałe podczas procesu uzdatniania.
Właścicielom mieszkań w domach wielorodzinnych lub blokach zaleca się sięgnięcie po kompaktowe zestawy filtracyjne, zazwyczaj montowane punktowo, np. w kuchennej szafce. 
Wewnątrz stacji uzdatniania wody znajduje się specjalny zestaw filtrów, które etapami oczyszczają wodę z zanieczyszczeń, równocześnie ją zmiękczając – pozbywają się w ten sposób rozpuszczonego w niej kamienia. 
Woda wpływająca do stacji jest w pierwszej kolejności poddawana filtracji mechanicznej, która wyłapuje wszelkiego rodzaju ciała stałe, takie jak muł czy piasek. Etap ten ma szczególne znacznie w przypadku, gdy korzystamy z własnego ujęcia. Kolejnym etapem jest zmiękczanie, polegające na usunięciu z wody jonów wapnia i magnezu wpływających na wysoką twardość płynu. Do tego celu stacja używa mieszanki specjalnych soli, które trzeba z czasem wymieniać. Następnie z wody usuwany jest chlor – ten etap ma z kolei znacznie, gdy pobieramy wodę z kanalizacji. Chlor, choć nieszkodliwy, wpływa negatywnie na smak wody. 
Stacje uzdatniania wody mogą także przeprowadzać kompletną dezynfekcję wody, używając do tego celu środków chemicznych, a nawet promieniowania ultrafioletowego. W ten sposób urządzenie zabija niebezpieczne bakterie i wirusy. Dodatkowo sprzęt może również pozbyć się innych szkodliwych substancji chemicznych i metali ciężkich, których śladowe ilości mogą znajdować się w wodzie. Te funkcje powinny zainteresować przede wszystkim właścicieli studni.

Stacja uzdatniania wody – ranking polecanych produktów

Viessmann Aquastilla Duo 

Stacja uzdatniająca wodę z aktywnymi filtrami przeznaczona dla gospodarstw domowych, w których mieszka maksymalnie pięć osób. Urządzenia skupia się na zmiękczaniu wody oraz usuwaniu z niej szkodliwych substancji. Sprzętem sterujemy dzięki panelowi kontrolnemu. Pojemność zbiornika (objętość złoża) modelu to 20 litrów.

Aquahome 20 SMART

Smukła stacja uzdatniająca przeznaczona dla czteroosobowych gospodarstw domowych. Pojemność zbiornika wynosi 20 litrów, wewnątrz urządzenia mieści się też w sumie 50 kilogramów soli. Modelem możemy sterować z poziomu panelu kontrolnego albo aplikacji mobilnej, dzięki której możemy otrzymywać powiadomienia alarmowe. Dzięki niskiej wysokości instalujemy go na podłodze bezpośrednio pod kotłem. 

Aquaphor A800 

Domowa stacja uzdatniania wody, zmiękczająca ją oraz usuwająca inne zanieczyszczenia, takie jak żelazo lub mangan. Producent chwali się tym, że zużywa ona o 30 procent mniej soli niż porównywalne urządzenia konkurencji. Pojemność zbiornika wynosi 23 litry.

Viessmann Aquastilla 12

Kompaktowa stacja uzdatniająca zaprojektowana z myślą o niewielkich gospodarstwach domowych. Urządzenie zmiękcza i oczyszcza wodę, eliminując z niej metale ciężkie, substancje chemiczne oraz algi, grzyby i bakterie. Pojemność zbiornika wynosi tutaj zaledwie 12 litrów. Wszystkimi funkcjami urządzenia zarządzamy z poziomu elektronicznego panelu sterowania. 

Viessmann Aquacarbon

Stacja uzdatniania wody stworzona z myślą o jej zmiękczaniu oraz filtracji. Do usuwania chloru oraz innych zanieczyszczeń sprzęt wykorzystuje specjalny wkład z granulowanym węglem aktywnym. Konstrukcja sprzętu zapobiega znacznym spadkom ciśnienia w domowej instalacji wodnej. 

Epuro Trinity Box 

Stacja uzdatniająca przeznaczona dla czteroosobowych gospodarstw domowych czerpiących wodą z sieci wodociągowej. Pojemność zbiornika wynosi 15 litrów, wewnątrz mieści się w sumie 25 kilogramów soli. Do zalet sprzętu zaliczyć należy również duży i wyraźny wyświetlacz ułatwiający zarządzanie wszystkimi funkcjami.

Blue Water 25

Stacja uzdatniania przeznaczona przede wszystkim do zmiękczania wody wodociągowej, która posiada łatwy w obsłudze panel kontrolny. Producent chwali się wysoką wydajnością urządzenia oraz niskimi kosztami eksploatacji modeli. 

EcoWater Comfort 500 

Stacja uzdatniającą amerykańskiej firmy EcoWater przeznaczona dla czteroosobowych gospodarstw domowych. Objętość złoża to 24,9 litra, sprzęt w trakcie jednego cyklu regeneracyjnego zużywa od 1,2 do 3,8 kilograma soli.
Zdjęcie: Envato Elements