Data modyfikacji:

Waga kuchenna: ranking produktów

Waga kuchenna to praktyczny, często wręcz niezbędny dodatek do wyposażenia, jeśli regularnie pieczesz lub gotujesz zgodnie z przepisami z internetu czy książki kucharskiej. Jaki model wybrać – elektroniczny czy mechaniczny? Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu i jak prawidłowo korzystać z tego typu sprzętu? Sprawdzamy, jaka jest najlepsza waga kuchenna, i prezentujemy ranking polecanych modeli, które kupisz w dobrej cenie.
waga kuchenna

Jaką wagę kuchenną z rankingu wybrać – elektroniczną czy mechaniczną?

Na samym początku zdecyduj, czy chcesz zafundować sobie wagę elektroniczną, czy mechaniczną. Choć służą do tego samego, to różnią się sposobem działania, dokładnością pomiaru i często też ceną.

Elektroniczna waga kuchenna

Najpopularniejsza propozycja w tej kategorii na rynku, która jest łatwa w obsłudze i precyzyjna. Elektroniczna waga kuchenna jest zazwyczaj zasilana bateriami, a jej dokładność pomiaru wynosi nawet do 1 g. Dzięki temu możesz mieć pewność, że bez problemu odmierzysz idealną ilość składników.
Elektroniczna waga kuchenna, którą znajdziesz w rankingu na końcu tego artykułu, to także funkcjonalność. W zależności od wybranego modelu urządzenie może mieć dodatkowe udogodnienia, takie jak funkcja tary. Całość dopełnia wyświetlacz LED, który ułatwia odczytanie pomiaru, a także mała konstrukcja, która bez problemu zmieści się w szufladzie czy szafce kuchennej.
Mówiąc o elektronicznej wadze kuchennej, warto wspomnieć o jej kilku rodzajach. Na rynku znajdziesz modele z misą, które są polecane do ważenia sypkich produktów, a także te z miarką. Ciekawą propozycją są też urządzenia do zadań specjalnych, które polecamy w szczególności osobom na diecie – to elektroniczne wagi kuchenne dietetyczne, które zostały dodatkowo wyposażone w funkcję liczenia kalorii.

Mechaniczna waga kuchenna 

To starsza odsłona kuchennego akcesorium, którą mimo wszystko można nadal spotkać z wielu domach. Jak sama nazwa wskazuje, pomiar odbywa się w sposób mechaniczny, a tym samym urządzenie nie ma wyświetlacza czy specjalnych czujników. Zamiast tego wagę odczytuje się przy użyciu podziałki.
Warto jednak pamiętać, że mechaniczna waga kuchenna nie zapewnia tak dokładnego pomiaru, co jej elektroniczny odpowiednik. Właśnie dlatego, jeśli masz taką możliwość, to traktuj ją raczej jako dekorację wnętrza, a do codziennego użytku wybierz jedną z polecanych elektronicznych wag kuchennych z naszego rankingu.

Jakie parametry sprawdzić przed zakupem wagi kuchennej z rankingu?

Gdy określisz już odpowiedni rodzaj wagi kuchennej, to czas sprawdzić inne parametry. Jednym z nich jest maksymalne obciążenie. W tym przypadku rozpiętość jest całkiem spora – możesz zafundować sobie model nadający się do ważenia produktów do 1 kg albo ten do zadań specjalnych, czyli dobrze radzący sobie z ciężkimi, nawet kilkunastokilogramowymi artykułami spożywczymi.
Warto też sprawdzić wykonanie wagi kuchennej. Akcesorium powinno być trwałe i łatwe w czyszczeniu, aby zachować maksymalną higienę podczas przygotowywania składników. Właśnie dlatego polecamy ci modele wykonane ze szkła albo ze stali nierdzewnej, które są odporne na uszkodzenia i zarysowania oraz bezpieczne w kontakcie z żywnością. Dodatkowo nie pochłaniają zapachów i nie odbarwiają się.
O ile mechaniczne wagi kuchenne są dość proste w budowie i służą wyłącznie do ważenia produktów, tak ich elektroniczne odpowiedniki mogą pochwalić się całkiem imponującą funkcjonalnością. Przede wszystkim każdy z nich jest wyposażony w wyświetlacz – LED albo LCD, który służy do wskazywania wyniku pomiaru. 
Warto zainteresować się wagami kuchennymi z rankingu wyposażonymi w tarowanie i funkcję automatycznego wyłączania. Pomocny może okazać się również wskaźnik zużycia baterii, dzięki któremu będziesz wiedzieć, kiedy je wymienić, a także coraz popularniejsza w nowoczesnych sprzętach kuchennych funkcja pomiaru objętości płynów. Do innych praktycznych udogodnień zaliczamy antypoślizgowe nóżki, różne jednostki wagowe, możliwość stopniowego dodawania składników oraz funkcję pamięci.

Tania waga kuchenna – ile kosztują produkty z rankingu?

Czy można kupić tanią wagę kuchenną? Nasz ranking potwierdza, że jest to jak najbardziej możliwe. Praktyczny dodatek wcale nie musi kosztować fortuny – kupisz go już za kilkanaście złotych. Jeżeli jednak stawiasz na jakość premium i funkcjonalność, to na rynku znajdziesz też modele za kilka tysięcy złotych. Zazwyczaj są one jednak przeznaczone do użytku profesjonalnego. W domowych warunkach z powodzeniem sprawdzą się tańsze propozycje, których zakup nie obciąży w znacznym stopniu twojego budżetu.

Jak używać wagi kuchennej?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszą wagę kuchenną z rankingu. A jak z niej korzystać? Przede wszystkim za każdym razem stawiaj ją na płaskiej powierzchni. Staraj się też unikać kontaktu wagi z wodą oraz gorącymi lub mrożony produktami, które mogą uszkodzić jej powierzchnię, a w przypadku elektronicznej wagi kuchennej – jej mechanizm. 
W trakcie ważenia postaraj się umieszczać produkty na samym środku, dbając o to, aby ciężar był równomiernie rozłożony. Jeśli korzystasz z miski, talerza lub innego naczynia, koniecznie skorzystaj z funkcji tarowania. Dzięki niej sprawdzisz wyłącznie wagę produktu spożywczego bez opakowania.

Najlepsza waga kuchenna – ranking

Jaka jest najlepsza waga kuchenna? Ranking polecanych produktów rozwiewa wszelkie wątpliwości. Sprawdź nasze zestawienie funkcjonalnych oraz łatwych w obsłudze sprzętów i wybierz jeden z nich do swojego domu.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.