Data publikacji:

Najlepsza maść na półpaśca: polecane produkty bez recepty

Półpasiec należy do grupy chorób wirusowych. Jego przyczyną jest zakażenie VZV, czyli Varicella-zoster. W jego leczeniu najczęściej wykorzystuje się leki przeciwbólowe oraz maści stosowane punktowo. I to właśnie na nich skupimy się w dzisiejszym artykule. Jaka jest najlepsza maść na półpaśca oraz co warto wiedzieć o tej chorobie? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania. 
kremowanie ciała

Co warto wiedzieć o półpaścu?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to, jaka jest najlepsza maść na półpaśca, warto poznać bliżej tę chorobę wirusową. Czy wiesz, że wywołuje go wirus odpowiedzialny za zachorowania na ospę wietrzną? Właśnie dlatego półpasiec występuje wyłącznie u osób, które chorowały wcześniej na ospę.
Jak to możliwe? Podobnie jak w przypadku wielu innych wirusów, tak i VZV do końca życia pozostaje w ludzkim organizmie i ulega aktywacji w momencie spadku odporności. Stąd też często obserwuje się półpaśca u seniorów czy osób w trakcie leczenia immunosupresyjnego.
Do objawów półpaśca zaliczamy przede wszystkim te zwiastunowe, występujące jeszcze przed pojawieniem się wysypki. Mowa o dolegliwościach bólowych, w których miejscu następnie pojawiają się zmiany skórne. Wyglądają jak małe plamki rumieniowe, które zamieniają się w grudki, a później w pęcherzyki. Są one wypełnione płynem (najczęściej w odcieniu jasnożółtym albo przezroczystym). Zazwyczaj zmiany goją się w ciągu dwóch tygodni.
Jeżeli chodzi o leczenie, to najlepsza maść na półpaśca powinna zawierać substancje czynne o działaniu przeciwwirusowym. W popularnych lekach, które kupisz w aptece bez recepty, znajdują się takie składniki aktywne jak acyklowir, tlenek cynku, lewomentol oraz benzokaina, które wykazują dodatkowo właściwości znieczulające czy ściągające.

Leczenie półpaśca – co warto wiedzieć?

Tak jak pisaliśmy już we wstępie artykułu, leczenie półpaśca jest zazwyczaj wielokierunkowe. Podstawą jest łagodzenie dolegliwości bólowych, które mogą przybierać różną moc. W przypadku tych umiarkowanych bez problemu poradzą sobie leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. W szczególności poleca się paracetamol. Jeżeli jednak ból w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie, specjalista może przepisać lek opioidowy.
Z kolei do stosowania miejscowego poleca się maść na półpaśca. Może być ta bez recepty, dostępna w praktycznie każdej aptece. Jaką wybrać? W dalszej części artykułu opisujemy konkretne produkty, które mogą zostać polecone albo przez lekarza, albo przez farmaceutę.

Najlepsza maść na półpaśca – propozycje produktów

Jaka maść na półpaśca jest najlepsza? W aptekach znajdziesz wiele produktów dostępnych bez recepty. Jeżeli zdecydujesz się na jeden z nich, to przed pierwszym zastosowaniem koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta znajdującymi się na ulotce dołączonej do wybranej maści na półpaśca bez recepty.

Pudroderm

To nie tyle maść na półpaśca, co specjalna zawiesina przeznaczona do stosowania na skórę. Jej głównym zadaniem jest działanie przeciwświądowe. Produkt leczniczy wykazuje również inne właściwości – osłaniające, znieczulające i ściągająco. To wszystko dzięki zawartości tlenku cynku, lewomentolu oraz benzokainy.
Pudrodrem może być stosowany zarówno na półpaśca, jak i na ospę wietrzną, obrzęk czy nawet ukąszenia komarów. Pamiętaj, aby nie używać go, jeśli masz uczulenie na którykolwiek ze składników. Produkt leczniczy jest odpowiedni dla dzieci powyżej 2. roku życia i powinien być stosowany wyłącznie przez określony czas, a nie długotrwale.

Variderm

Kolejną propozycją jest Variderm. To lek, który ma konsystencję gęstej pasty. Podobnie jak poprzedni preparat, tak i on wykazuje właściwości przeciwświądowe, ściągające i znieczulające (miejscowo). Oprócz tego działa przeciwzapalnie i wysuszająco. W składzie znajdziesz benzokainę, mentol, tlenek cynku. Ich zawartość w 1 g produktu wynosi kolejno: 10 mg, 10 mg i 300 mg.
Po nałożeniu na zmiany skórne Variderm zmniejsza dolegliwości bólowe i wysusza je, aby przyspieszyć gojenie. Należy mieć na uwadze, że chociaż lek może być stosowany przez kobiety w ciąży, to wymaga to wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Aciclovir Ziaja

Jeśli szukasz budżetowej maści na półpaśca bez recepty, to warto zainteresować się formułą marki Ziaja. Aciclovir to lek nadający się również do leczenia opryszczki. Co znajdziesz w składzie? Preparat bazuje na acyklowirze (50 g na 1 g kremu). Oprócz tego zawiera również wodę oczyszczoną i parafinę. Główna substancja czynna ma właściwości przeciwwirusowe.
Zgodnie z zaleceniami producenta Aciclovir powinien być stosowany przez maksymalnie 10 dni. Jeżeli do tego czasu nie nastąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem.

Dobra maść na półpaśca to nie wszystko. O czym jeszcze pamiętać?

Stosowanie leków przepisanych przez lekarza czy smarowanie zmian skórnych jedną z wyżej wymienionych maści na półpaśca to jednak nie wszystko. O czym jeszcze warto pamiętać? Podstawą jest zadbanie o jeszcze większą higienę. Myj często ręce, regularnie zmieniać ubrania i pościel oraz postaraj się nie dotykać zmian, nawet jeśli swędzą. Dzięki temu unikniesz blizn i rozsiewania wirusa na pozostałe części ciała.
Rekomenduje się również unikać ciasnych ubrań, które przylegają do zmienionej chorobowo skóry. Zamiast nich o wiele lepiej sprawdzi się luźniejsza odzież, koniecznie wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.