Data publikacji:

Odkryj korzyści elektrolitów dla dorosłych w codziennej diecie! Jakie produkty wybierać?

Niedobory elektrolitów uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Na ich niewłaściwy poziom mogą wskazywać objawy takie jak zmęczenie czy zawroty głowy, ale nie tylko. Co może sugerować niedobory? Kiedy sięgnąć po suplementy takie jak elektrolity dla dorosłych? O tym piszemy w poniższym artykule!
Yellow dumbbells, fitness mat and orange electrolyte drink

Elektrolity i ich rola w organizmie

Niemal każdy słyszał o elektrolitach i intuicyjnie wie, że należy je uzupełniać – chociażby przy biegunce. Dlaczego brak elektrolitów może być tak groźny dla zdrowia? Elektrolity to wodne rozstroje jonów. Jony są z kolei atomami o ujemnym lub dodatnim ładunku elektrycznym. Oznacza to, że elektrolity posiadają ładunek elektryczny i przenoszą impulsy elektryczne przez nasze ciało. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie równowagi wodnej organizmu. Dzięki elektrolitom funkcjonowanie wielu układów przebiega prawidłowo, więc ich niedobory skutkują zaburzeniami chociażby pracy serca czy mózgu.
Jony sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz jony chlorkowate i fosforanowe znajdują się w centrum uwagi, gdy mówimy o ważnych elektrolitach dla dorosłych oraz dzieci. Aby zmierzyć ich poziom, wykonuje się jonogram. To badanie zlecone jest najczęściej wtedy, gdy podejrzewa się nieprawidłowości w równowadze wodno-elektrolitowej.

Najważniejsze elektrolity dla dorosłych – za co odpowiadają?

Każdy z elektrolitów ma konkretny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Niedobór jednego z nich może już dawać objawy, których nie należy ignorować. Potas odpowiada między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego, warunkuje przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśni.
Wapń to z kolei główny budulec kości oraz zębów, wspiera także prawidłowe krzepnięcie krwi. Magnez współdziałający z potasem i wapniem także bierze udział między innymi w prawidłowym skurczu mięśni, odpowiada również chociażby za prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi.
Na co dzień elektrolity dostarczamy sobie wraz z płynami i spożywanymi pokarmami. To właśnie dlatego tak ważne jest, by dbać o dobre nawodnienie (pijąc przykładowo wodę mineralną) i dietę bogatą w warzywa, owoce czy nasiona. Naturalnymi źródłami wybranych elektrolitów są między innymi sok pomidorowy, kakao, nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz woda kokosowa.
Czasami jednak dochodzi do sytuacji kiedy poziom minerałów trzeba uzupełnić, sięgając po suplementy takie jak elektrolity dla dorosłych w saszetkach lub tabletkach.

Przyczyny niedoboru elektrolitów

Przyczyny niedoboru elektrolitów są różne, natomiast to stan skrajnie niebezpieczny dla zdrowia i życia. W szczególności dotyczy to dzieci, osób starszych czy chorych. Każdy powinien jednak dbać o prawidłowy poziom elektrolitów, by nie dopuścić do odwodnienia. Co sprzyja niedoborowi elektrolitów?
Wśród naturalnych przyczyn wymienić należy między innymi nadmiar soli w diecie, nadmierną potliwość spowodowaną intensywnym wysiłkiem fizycznym, zbyt małą ilość płynów w diecie, nadmierne spożycie alkoholu dzień wcześniej. Wtedy poziom elektrolitów można uzupełnić w prosty sposób, sięgając chociażby po wodę wysoko zmineralizowaną i produkty bogate w minerały. Biegunka, stosowanie leków moczopędnych, choroby nerek, nadciśnienie, cukrzyca, wysoka gorączka to z kolei patologiczne przyczyny niedoboru elektrolitów.

Objawy niedoboru elektrolitów – kiedy je uzupełniać?

Kiedy należy sięgnąć po elektrolity dla dorosłych w formie suplementów diety? Warto poznać objawy, które wskazują, że gospodarka wodno-elektrolitowa uległa zaburzeniu. Pierwszym niepokojącym objawem może być silne uczucie pragnienie, a także suchość ust. Idealnie byłoby w ogóle do tego nie dopuszczać, dlatego najprostszym rozwiązaniem jest zawsze butelka lub szklanka z wodą w zasięgu dłoni.
Niedobór elektrolitów w organizmie najczęściej objawia się zawrotami głowy, zmęczeniem, gorszym samopoczuciem, skurczem i drżeniem mięśni, osłabieniem, nieprawidłowym ciśnieniem krwi, nudnościami, zaburzeniami rytmu wypróżnień, obrzękami. Nie należy bagatelizować żadnych z tych objawów. Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór elektrolitów, sięgnijmy czym prędzej po suplement i udajmy się do lekarza, który najprawdopodobniej zaleci wykonanie jonogramu.

Elektrolity dla dorosłych – zawartość suplementów diety

Co zawierają elektrolity dla dorosłych? Nawadniające suplementy diety dostępne do kupienia w aptece mają najczęściej formę tabletek musujących lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie. W ich składzie znajduje się glukoza oraz komplet elektrolitów, dzięki czemu szybko można podnieść ich poziom. 
Zarówno tabletki, jak i elektrolity w saszetkach dla dorosłych można wybrać w wielu atrakcyjnych smakach od truskawkowego aż po bananowy. Najlepiej rozpuścić je w chłodnej wody i przyjmować regularnie. 
A co zrobić, jeśli trzeba podać elektrolity dla dorosłych przy biegunce i wymiotach, a chory wciąż ma problem z przyjęciem płynów? Wtedy należy od razu udać się do lekarza, ponieważ może być konieczne dożylne podanie płynu wieloelektrolitowego.

Elektrolity dla dorosłych – na wzmocnienie przy treningu i na kaca

Podczas wysiłku fizycznego należy pamiętać o utrzymaniu prawidłowego poziomu elektrolitów, ponieważ w procesie pocenia tracimy wodę wraz z ważnymi jonami. Jeśli wykonujemy intensywne treningi wytrzymałościowe, musimy mieć pod ręką wodę mineralną, ale dobrze jest się wspierać też elektrolitami czy też izotonikami.
Kiedy jeszcze przydadzą się elektrolity dla dorosłych? Dzień po nadmiernym spożyciu alkoholu, ponieważ wtedy też dochodzi do utraty wody. Dodatkowo glukoza zawarta w elektrolitach pomoże w szybszej regeneracji organizmu.
Warto pamiętać jednak, że nadmiar elektrolitów w organizmie też jest szkodliwy. Kiedy gospodarka wodno-elektrolitowa nie jest zaburzona, nie trzeba sięgać po dodatkowe preparaty w formie suplementów diety. Punktem wyjścia powinna być dla nas zawsze dieta oraz dobre nawodnienie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka