Data modyfikacji:

Kreatyna: ranking polecanych produktów

O kreatynie słyszał każdy, kto przelotnie lub na poważnie interesował się lub uprawiał różnego rodzaju sporty siłowe. Najprościej ujmując, jest to jeden z najpopularniejszych suplementów zażywanych przez miłośników wysiłku fizycznego na całym świecie. W artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego środka, a także listę polecanych produktów.
kreatyna ranking
Kiedy mówimy „kreatyna”, mamy na myśli konkretny naturalny organiczny związek chemiczny o nazwie kwas metyloguanidynooctowy, który normalnie jest wytwarzany przez zwierzęta w procesie przemiany materii. Składa się on z trzech aminokwasów o nazwie arginina, glicyna i metionina. Kreatynę znaleźć można w mięśniach i ścięgnach, została ona formalnie zidentyfikowana już w 1832 roku, ale przez ponad 150 lat interesowała jedynie lekarzy i biologów. 
Swoją „karierę” kreatyna rozpoczęła dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy opublikowano badania wskazujące na to, że jej przyjmowanie jest naturalnym sposobem na poprawienie wyników sportowych i przyrost masy mięśniowej. Na skutek tych rewelacji związek względnie szybko zaczął być sprzedawany w formie odżywek oraz suplementów.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna wspiera proces syntezy białek, przyspieszając tempo wzrostu mięśni, a także ogólnej masy ciała, może też poprawiać szybkość i wytrzymałość zażywającej ją osoby, pomagając zwłaszcza podczas wysiłku typowo siłowego. Kreatyna ma również udowodnione działanie regeneracyjne, bowiem poprawia proces odbudowy mięśni po intensywnym wysiłku Tak ogólne działanie sprawia, że jest popularna wśród miłośników bardzo wielu dziedzin sportowych, od kulturystki po lekkoatletkę. 
Warto jednak zaznaczyć, że pozytywnego działania substancji doświadczają wyłącznie osoby, które zażywają ją w kontrolowany i bardzo regularny sposób.

Kreatyna w najpopularniejszych formach

Producenci suplementów i odżywek sprzedają kreatynę w różnych formach chemicznych, różniących się polecanym zastosowaniem oraz ceną.
  • Monohydrat kreatyny – jest to podstawowa forma kreatyny, która jest dostępna w sklepach. Produkt jest polecany początkującym sportowcom i odznacza się dużą skutecznością. Powstaje on na skutek połączenia cząstek wody z kreatyną. Cechą monohydratu jest wiązanie wody w mięśniach, co sprzyja hipertrofii.
  • Jabłczan kreatyny – kreatyna połączona z kwasem jabłkowym. Pod względem popularności suplement znajduje się tuż za monohydratem. Zaletą związku jest jego lepsze przyswajalność przez organizm, co według niektórych ekspertów gwarantuje mniejszą retencję wody, brak problemów jelitowych oraz skuteczniejszy przyrost masy mięśniowej.
  • Cytrynian kreatyny – kreatyna połączona z kwasem cytrynowym. Środek odznacza się również świetnym stopniem przyswajalności oraz ma gwarantować skuteczny wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej.
  • Azotan kreatyny – kreatyna wzbogacona o azotany, która ma dodatkowo sprzyjać rozszerzeniu się naczyń krwionośnych i poprawie dostarczania tlenu oraz składników odżywczych do komórek mięśni.
  • Stak kreatynowy – jest to mieszanka różnych chemicznych form kreatyny, informacja na temat tego, w jakich konkretnie proporcjach zostały one połączone, znajdziemy na opakowaniu produktu.
  • Dawkowanie kreatyny

    Przed rozpoczęciem stosowania kreatyny koniecznie należy poprosić o poradę specjalistę, który pomoże ustalić częstotliwość i ilość jej spożywania. Wiele zależy tutaj od naszych indywidualnych celów oraz metod treningowych. Ekspert doradzi też, jakie jeszcze inne suplementy zażywać, które wzmacniają oczekiwane efekty. 

    Skutki uboczne kreatyny

    Kreatyna jest całkowicie naturalnym środkiem, a jej przyjmowanie ma neutralny wpływ na działanie wątroby czy nerek, w większości przypadków nie niesie ze sobą także żadnych widocznych i odczuwalnych skutków ubocznych. Zdarza się, że może wywoływać dyskomfort trawienny, a w bardzo ekstremalnych sytuacjach także biegunkę lub wymioty. Jest to jednak najczęściej wyłącznie efekt nieostrożnego przyjmowania zbyt dużych porcji suplementu.

    Kreatyna – ranking polecanych produktów

    Olimp Creatine Xplode

    Popularny stak kreatynowy sprzedawany w formie proszku, dostępny w półkilogramowych opakowaniach. W składzie znajduje się mieszanka sześciu wysokiej jakości form kreatyny, o trzech różnych smakach (pomarańcza, grejpfrut, ananas).

    Universal Creatine Powder

    Klasyczny monohydrat kreatyny sprzedawany w sproszkowanej formie. W jednym opakowaniu znajdziemy 500 g produktu. Suplement jest pozbawiony środków smakowych. 

    Olimp Creatine 1250 Mc 

    Wysokomikronizowany monohydrat kreatyny, który według producenta jest znacznie lepiej przyswajalny przez organizm od klasycznego monohydratu. Produkt dostępny jest w opakowaniu zawierającym 30, 120, 150 lub 400 pozbawionych smaku kapsułek. 

    Trec Cm3 

    Jabłczan kreatyny dostępny w formie sproszkowanej, w opakowaniu o masie 250 g lub 500 g. Produkt ma kilka smaków – ananas, grejpfrut, pomarańcza i cola. Substancją słodzącą jest tutaj sukraloza.

    Ostrovit Creatine Monohydrate 

    Sproszkowany monohydrat kreatyny dostępny w opakowaniu 500 g. Suplement dostępny jest w bogatym wachlarzu smaków – cytryna, czereśnia, wiśnia, mango, cola i nie jest słodzony aspartamem, ale sukralozą.
    Zdjęcie: Envato Elements