Data publikacji:

Maślan sodu – jaki wybrać? Właściwości i zastosowanie maślanu

Chcesz zregenerować swoje jelita po chorobie, a może borykasz się z zaparciami lub IBS? W każdym z tych przypadków odpowiednim rozwiązaniem okaże się suplementacja maślanu sodu. Ta niezbędna dla zdrowia organizmu substancja może zdziałać cuda w przebiegu wielu schorzeń układu pokarmowego – i nie tylko. Sprawdź, jak działa maślan sodu i jaki suplement diety wybrać!
Maślan sodu – jaki wybrać

Co to jest maślan sodu?

Maślan sodu jest solą sodową kwasu masłowego – krótkołańcuchowego kwasu tłuszczowego. Substancja ta jest niezbędna do poprawnego przeprowadzania wielu procesów w organizmie. Maślan sodu produkowany jest w jelicie grubym na drodze fermentacji węglowodanów oraz prebiotyków.
Występowanie maślanu stwierdzono w niektórych produktach spożywczych, takich jak przetwory mleczne, kiszonki. Zauważono, że produkcję maślanu w organizmie wspomaga spożywanie produktów bogatych w skrobię, takich jak banany, ziemniaki, warzywa strączkowe. Maślan sodu można przyjmować także w postaci suplementów diety.
Maślan sodu jest również podstawową substancją odżywczą komórek jelit, zapewniającą im poprawne funkcjonowanie. To właśnie w kwestii zdrowia układu pokarmowego maślan odgrywa najważniejszą rolę. Warto jednak wiedzieć, że ma on znacznie szersze zastosowanie.

Maślan sodu – właściwości

Jakie działanie ma maślan sodu? Do najważniejszych efektów stosowania maślanu zaliczamy:
  • odbudowę komórek nabłonka jelitowego,
  • działanie przeciwzapalne,
  • utrzymywanie prawidłowego pH jelit,
  • hamowanie rozrostu komórek nowotworowych w jelitach,
  • wspomaganie wchłaniania innych substancji odżywczych z żywności,
  • poprawianie konsystencji stolca,
  • regulowanie rytmu wypróżnień.
  • Na co stosować maślan sodu?

    W jakich sytuacjach szczególnie warto stosować maślan sodu?

    Maślan sodu na jelita

    Maślan sodu to najpopularniejszy składnik suplementów diety zalecanych w różnych dolegliwościach jelitowych. Sprawdza się w zaburzeniach floty jelitowej, chorobie IBS, a także biegunkach. Substancja ta odżywia jelita i wspomaga ich regenerację.

    Maślan sodu na zaparcia

    Borykasz się z zaparciami? Wypróbuj maślan sodu, który poprzez regenerację jelit wspomaga prawidłowy rytm wypróżnień.

    Maślan sodu na choroby żołądka

    Warto wiedzieć, że maślan sodu może być stosowany także w schorzeniach żołądka, takich jak wrzody. Wielu specjalistów zaleca także maślan sodu na refluks, ponieważ ma on działanie przeciwzapalne.

    Maślan sodu a tycie

    Dowiedziono, że suplementacja maślanu sodu może mieć korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Kwas masłowy reguluje syntezę kwasów tłuszczowych w organizmie, co sprzyja utracie nadmiernej tkanki tłuszczowej.

    Maślan sodu a tarczyca

    Czy warto stosować maślan sodu w chorobach tarczycy? Jak najbardziej – jako substancja działająca przeciwzapalnie, maślan świetnie sprawdza się chociażby w chorobie Hashimoto, łagodząc dokuczliwe dolegliwości.

    Maślan sodu po antybioykoterapii

    Po przebytym leczeniu antybiotykiem warto stosować maślan sodu w ramach odbudowy nadwyrężonej flory jelitowej.

    Przeciwwskazania do stosowania

    Czy stosowanie maślanu ma skutki uboczne? Przedawkowanie substancji może objawiać się głównie kłopotami gastrycznymi, takimi jak biegunki, nudności i wzdęcia. Trzeba jednak zaznaczyć, że maślan sodu jest składnikiem bezpiecznym i dobrze tolerowanym przez większość osób. Nie istnieją szczególne przeciwwskazania do jego stosowania. Kobiety w ciąży powinny jednak skonsultować pomysł suplementacji maślanu ze swoim lekarzem prowadzącym.

    Maślan sodu – przed czy po jedzeniu? Jak stosować?

    Maślan sodu należy stosować zawsze po posiłku, popijając dużą ilością wody. Dla uzyskania optymalnych efektów suplementacja maślanu powinna trwać co najmniej 3 miesiące.
    Pamiętaj, że rekomendowana dzienna dawka maślanu dla osoby dorosłej to 300 mg. Stosuj się ściśle do zaleceń producenta suplementu!

    Jaki maślan sodu wybrać?

    Poszukując suplementu z maślanem sodu, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże dopasować rodzaj oraz dawkę preparatu stosownie do twojego aktualnego stanu zdrowia. Poziom kwasu masłowego w organizmie możesz sprawdzić, wykonując proste badanie laboratoryjne kału.
    Niektóre suplementy posiadają maślan sodu w czystej postaci, natomiast w innych stanowi on jeden ze składników preparatu. Który maślan sodu wybrać? Sprawdź suplementy diety, które uzyskują najwięcej pozytywnych opinii użytkowników Ceneo.pl. Tutaj znajdziesz maślan sodu dla siebie!
    1. Aliness, Maślan sodu 550 mg + kwas masłowy 170 mg – 100 kapsułek
    2. SFD Nutrition, maślan sodu – 120 kapsułek
    3. Yango, maślan sodu – 90 kapsułek
    4. Protego, maślan sodu 150 mg – 60 kapsułek
    5. Bioton Intensa, maślan sodu – 60 kapsułek
    6. Gastrobutin IBS – 30 tabletek
    7. HealthLabs, maślan sodu forte 600 mg – 60 kapsułek
    8. Butiner 500 – 30 tabletek
    Maślan sodu to substancja niezbędna dla zdrowego funkcjonowania jelit. W przypadku problemów trawiennych warto rozważyć jego suplementację, która wspomoże odbudowę mikroflory jelitowej. Jeśli szukasz dobrego suplementu z maślanem, rozważ zakup jednej z naszych propozycji!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech