Okazuje się, że nie każdy probiotyk probiotykowi jest równy. Jedynie część z nich ma udowodnione badaniami działanie.
Sprawdź, czym się różni probiotyk od prebiotyku oraz dlaczego warto wybrać probiotyk lek zamiast probiotyku suplementu. Przeczytaj.
Probiotykiem nazywa się produkt z żywymi kulturami bakterii, które podane w odpowiedniej ilości, wykazują korzystny wpływ na organizm człowieka.
Prebiotykiem nazywa się produkt, który jest pożywką dla probiotyków.
Pamiętaj, że nie każdy synbiotyk jest lepszy od probiotyku. Zwróć szczególną uwagę na rodzaj i ilość szczepów bakterii w produkcie.
Nazwa powinna być kompletna (zawierać oznaczenie na końcu). Zamiast synbiotyku, możesz kupić dobry probiotyk i równolegle stosować dietę prebiotyczną.
Unikaj przyjmowania różnych probiotyków jednocześnie. Szczepy mogą wówczas ze sobą konkurować, nawet hamując nawzajem swój rozwój, dlatego trzymaj się zasady, by brać jeden dobry probiotyk zalecony przez lekarza lub farmaceutę.
Probiotyk lek ma skuteczność potwierdzoną badaniami. Kupując go, masz pewność, że będą to kultury żywych bakterii w odpowiedniej dawce. Decydując się na zakup probiotyku suplementu, musisz jedynie wierzyć na słowo producenta.
Warto dodać, że zarówno leki i suplementy tego typu dostaniesz bez recepty w aptekach stacjonarnych i tych internetowych.
W świetle prawa działanie suplementów nie musi być w żaden sposób udowodnione, by móc je zarejestrować.
Wiele z nich faktycznie działa i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, ale w trosce o bezpieczeństwo swoje i rodziny, lepiej sięgać po probiotyki leki.
Wielu producentów nie podaje oznaczenia na końcu nazwy, dlatego zwróć na to uwagę.
Wybieraj probiotyk lek, a nie suplement diety, który należy przechowywać w lodówce. Większość bakterii probiotycznych żyje dłużej, jeśli produkt jest przechowywany w temperaturze chłodniczej.
Probiotyk należy stosować tak długo, jak długo przyjmujesz antybiotyk, a najlepiej przynajmniej kilka dni dłużej.
Nie ma tutaj uniwersalnej zasady, każdy przypadek jest inny i wszystko zależy od kondycji mikroflory jelitowej, rodzaju przyjmowanego antybiotyku, jego dawki oraz czasu trwania antybiotykoterapii.
Bakterie mlekowe zawarte w produkcie mogą wyrządzić u takich osób więcej szkody, niż pożytku – zamiast chronić jelita przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, same mogą wywołać infekcję i zaatakować organizm.
W wyniku częstych infekcji lub osłabienia naturalnej odporności organizmu, może dojść do zaburzenia równowagi między bakteriami chorobotwórczymi i niechorobotwórczymi.
W takim sytuacjach ginekolodzy mogą zalecić stosowanie probiotyków dopochwowych. Najlepsze będą probiotyki dopochwowe leki.
Produkty mają zazwyczaj postać czopków, które należy zaaplikować dopochwowo. Istnieje ryzyko zabrudzenia bielizny czy pościeli w nocy, dlatego warto jednocześnie stosować podpaskę, najlepiej wielorazową, która jest wykonana w stu procentach z bawełny.
Przeczytaj także: