Data publikacji:

Dieta antycellulitowa: propozycja menu. Co jeść, a co wykluczyć z jadłospisu?

Skóra pomarańczowa, nazywana również cellulitem, to zmora wielu kobiet. Już teraz warto podkreślić, że taki wygląd skóry jest czymś całkowicie normalnym i występującym częściej, niż może ci się wydawać. Za charakterystyczne zgrubienia odpowiadają czynniki genetyczne, problemy z gospodarką hormonalną czy nawet noszenie za ciasnych ubrań. W niektórych przypadkach winowajcą jest niewłaściwy sposób odżywiania, który bierzemy pod lupę w tym artykule. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta antycellulitowa!
dieta antycellulitowa

Czy dieta antycellulitowa jest dla ciebie?

Dieta antycellulitowa jest tak naprawdę dla każdej kobiety, która zmaga się ze skórą pomarańczową i chce zwrócić większą uwagę na to, co codziennie ląduje na jej talerzu. Nie ma żadnych przeciwwskazań do zmiany nawyków żywieniowych, ponieważ dieta antycellulitowa to jadłospis bazujący na pożywnych, odpowiednio zbilansowanych daniach.

Dieta antycellulitowa – te produkty powinny znaleźć się w twoim menu

Jeśli do tej pory zdrowo się odżywiałaś, to przejście na dietę antycellulitową nie powinno być dla ciebie problemem. Jeżeli jednak wcześniej bazowałaś na gotowych produktach i często zamawiałaś fast foody – zmiana nawyków żywieniowych może okazać się prawdziwą rewolucją. Warto zrezygnować ze smażenia na rzecz duszenia, pieczenia i gotowania.
Co należy jeść na diecie antycellulitowej? W twoim jadłospisie powinny znaleźć się:
  • nienasycone kwasy tłuszczowe – znajdziesz je w olejach roślinnych i oliwie z oliwek, rybach, orzechach, a nawet w drobiu. To must have w każdej zdrowej diecie;
  • fitoestrogeny – zdrowy i smaczny sposób na wsparcie gospodarki hormonalnej, zwłaszcza jeśli masz problemy natury hormonalnej. Szukasz ich w produktach sojowych – napojach, jogurtach czy tofu, a także w truskawkach i roślinach strączkowych;
  • witaminy i minerały – znajdziesz je razem z błonnikiem w świeżych warzywach i owocach. Warto sięgać w szczególności po te działające moczopędnie i przeciwzapalnie, na przykład szparagi, pomidory czy seler. Dobrym wyborem są też produkty wpływające na syntezę kolagenu, czyli natka pietruszki, kiwi czy papryka;
  • produkty pełnoziarniste – pyszne połączenie błonnika i węglowodanów zbożowych. To między innymi pieczywo żytnie, brązowy ryż czy makaron pełnoziarnisty.
  • W diecie antycellulitowej nie może zabraknąć również jaj, chudego mięsa i nabiału, owoców zawierających polifenole – aronii, wiśni i jagód, a także smacznych źródeł magnezu, jodu, cynku i wapnia. To na przykład koper, przetwory mleczne, orzechy i nasiona.

    Co pić na diecie antycellulitowej?

    Nie zapomnij również o płynach. Podstawą jest woda, której należy pić przynajmniej 1,5–2 l dziennie. Wbrew pozorom nadmierne odwodnienie prowadzi do zwiększenia problemu z zatrzymywaniem wody w organizmie, a co za tym idzie – do powstawania cellulitu.
    Możesz sięgać również po zieloną herbatę, która świetnie podkręca metabolizm i zawiera polifenole. To cenne związki o właściwościach antyoksydacyjnych, które chronią twoje ciało przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
    Dobrym pomysłem jest także spożywanie od czasu do czasu ziołowych naparów. Na diecie antycellulitowej warto uwzględnić w menu koper włoski, ostropest, jałowiec czy mniszek lekarski.

    Masz cellulit? W diecie antycellulitowej nie ma miejsca na te produkty

    A jakie produkty warto wykluczyć z diety antycellulitowej? Najlepszym przykładem jest fast food, który zawiera mnóstwo kalorii i tłuszczu, a mało błonnika. Podobnie jest w przypadku cukru prostego czy słonych przekąsek – w końcu nadmiar soli jest jednym z winowajców problemów z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli chcesz przejść na dietę antycellulitową, to wyklucz z menu słodzone napoje, słodycze i wyroby cukiernicze, a także produkty wysokoprzetworzone – gotowe dania, zupki chińskie czy nawet wędliny.
    Pamiętaj, że niekorzystny wpływ na wygląd skóry mają także napoje gazowane i alkohol, zwłaszcza pite w nadmiernych ilościach.

    Dieta antycellulitowa – menu. Przykładowe przepisy

    W internecie znajdziesz mnóstwo propozycji diety antycellulitowej, w tym z gotowym jadłospisem na tydzień. To świetne rozwiązanie, jeśli nie masz czasu i pomysłu na samodzielne skomponowanie zdrowych, pożywnych i wspomagających walkę ze skórką pomarańczową posiłków.
    Dla ułatwienia przygotowaliśmy propozycje dań, które warto wykorzystać na diecie antycellulitowej w twoim menu na tydzień. Przepisy są proste i szybkie, a gotowe potrawy przepyszne.

    Dorsz z warzywami gotowanymi na parze

    To smaczny pomysł na obiad, który idealnie sprawdzi się na diecie antycellulitowej. Przepis jest banalnie prosty – wystarczy skroplić dorsza odrobiną oliwy z oliwek, dodać czosnek, ulubione przyprawy, na przykład świeże zioła, oraz cytrynę. Tak przygotowaną rybę piecz w piekarniku przez około 10 minut na każde 100 g dorsza. Optymalna temperatura to 200 stopni.
    Do dorsza podaj warzywa gotowane na parze. Szczególnie dobrym wyborem są brokuły i szparagi, które możesz dodatkowo posypać ulubionymi kiełkami. Gotowe danie podawaj z kaszą gryczaną.

    Omlet z warzywami na śniadanie

    Szukasz pomysłu na szybkie i zdrowe śniadanie? Na diecie antycellulitowej warto dodać do menu omlet z warzywami. Dodaj do niego pomidory, cebulę, paprykę i natkę pietruszki. 

    Sałatka z wędzonym tofu i grzankami 

    Co powiesz na pyszną sałatkę wegańską, która pomoże ci rozprawić się z cellulitem? Dziewczynom na diecie antycellulitowej polecamy mieszankę z sałatą, rukolą i szpinakiem, do której wystarczy dodać kiełki, karczochy, ogórki, pomidory i wędzone tofu. Możesz posypać całość ulubionymi orzechami i nasionami oraz dopełnić dobrej jakości oliwą z oliwek. Sałatkę podawaj z pieczoną grzanką z chleba na zakwasie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.