Data publikacji:

Motywacja do ćwiczeń i treningu w domu i na siłowni

Odpowiednia motywacja do treningu to kluczowy element jego powodzenia. Dobre nastawienie, określenie celu czy stworzenie planu działania pomogą ci uzyskać wymarzony efekt. Jak zmotywować się do ćwiczeń? Sprawdź nasze skuteczne sposoby!

sprzęt do ćwiczeń

Motywacja do ćwiczeń – dlaczego warto zacząć trenować?

Jak znaleźć motywację do ćwiczeń? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet i mężczyzn. Nieważne, czy chcesz trenować dla zdrowia, czy poprawić wygląd sylwetki, bez odpowiedniego nastawienia trudno ci będzie utrzymać się w postanowieniu. Brak motywacji do ćwiczeń to najczęstszy powód przerywania treningu – i nie ma w tym nic dziwnego.

Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje motywacji – zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja zewnętrzna tak naprawdę nie wywodzi się z nas, tylko ze świata zewnętrznego. Na przykład, gdy chcesz schudnąć, by zacząć podobać się innym lub chcesz zacząć trenować, bo zalecił ci to lekarz. Ten rodzaj motywacji zazwyczaj jest krótkotrwały i szybko przemija. Zmiana musi wynikać z twoich własnych potrzeb, a nie z potrzeb innych ludzi. Ćwicz, aby spodobać się sobie, lepiej się czuć i zachować zdrowie. To właśnie jest motywacja wewnętrzna.

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Skuteczne porady

Aby pozostać przy swoim postanowieniu, warto poznać kilka metod, dzięki którym nie zniechęcisz się tak szybko. Jak się zmotywować do treningu? Poniżej znajdziesz 12 skutecznych porad!

Motywacja do treningu – określ swój cel!

Najważniejszym elementem motywacji do ćwiczeń jest określenie własnego celu. Dlaczego właściwie chcesz zacząć trenować i co chcesz osiągnąć? Odpowiedz sobie na te pytania i zapisz je na kartce. Najpierw określ cel ogólny, np. „chcę schudnąć” lub „chcę poprawić kondycję”. Następnie musisz go uszczegółowić, np. określając, ile kilogramów chcesz schudnąć i w jakim czasie.

Podczas formułowania celu warto skorzystać z metody SMART, która określa, jaki powinien być dobrze sformułowany cel. SMART to akronim opisujący pięć cech dobrego celu – powinien być Skonkretyzowany, Mierzalny, Atrakcyjny, Realistyczny (możliwy do zrealizowania), Terminowy (określony w czasie). Spróbuj w ten sposób określić swój cel i zapisz wszystko w notesie.

Motywacja do ćwiczeń – stwórz plan działania!

Aby zmotywować się do treningu, musisz stworzyć dobry plan działania. Zastanów się, w które dni masz czas na treningi oraz ile mogą one trwać. Pomyśl, o której godzinie masz najwięcej energii. Wbrew pozorom wcale nie musisz ćwiczyć o świcie. Jeśli lepiej czujesz się wieczorem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie wtedy trenować. Pamiętaj jedynie, aby skończyć ćwiczenia nie później niż 3 godziny przed pójściem spać.

Niesłychanie ważnym elementem motywacji do ćwiczeń jest to, aby trening sprawiał ci przyjemność. Nie lubisz biegać? Wybierz ćwiczenia przy muzyce! Nie przepadasz za zatłoczonymi miejscami? Zamiast chodzić na siłownię, trenuj po prostu w domu. Zastanów się dobrze, a pewno znajdziesz aktywność, którą polubisz! Przygotuj również fajny strój i dobre buty do ćwiczeń. Rzeczy te dodadzą ci pewności siebie i motywacji!

Motywacja do ćwiczeń – dobierz fajną muzykę

Energetyczna, dobra muzyka może być wspaniałym motywatorem do ćwiczeń. Jeśli planujesz trenować w domu, włącz swoją ulubioną playlistę, która zachęci cię do działania. Natomiast gdy chcesz zacząć biegać, zabierz ze sobą telefon z muzyką i dobre słuchawki. W internecie znajdziesz mnóstwo słuchawek przeznaczonych konkretnie dla sportowców. Takie modele zdecydowanie lepiej trzymają się w uszach, a ich designerski wygląd na pewno przypadnie ci do gustu.

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Wysypiaj się!

Wysypianie się to klucz do udanego treningu. Zmęczenie nie tylko odbiera chęci do działania, lecz także sprawia, że ćwiczenia idą znacznie gorzej. Wysypiaj się na co dzień, nie tylko w te dni, kiedy planujesz treningi. Będziesz lepiej się czuć i mieć więcej energii, a to przecież niezwykle ważne elementy motywacji do ćwiczeń.

Motywacja do treningu – regularność to podstawa!

Jak się zmotywować do ćwiczeń? Pamiętaj, że regularność to podstawa. Nie pomijaj treningów. Gdy odpuścisz sobie jeden, bardzo łatwo będzie potem ominąć kolejny i kolejny. Jeśli nie będziesz ćwiczyć regularnie, trudno ci będzie osiągnąć zamierzony efekt, co jeszcze bardziej będzie cię zniechęcać do działania.

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu? Znajdź bezpieczne miejsce!

Aby zmotywować się do ćwiczeń w domu, znajdź bezpieczne miejsce, w którym będziesz w spokoju mógł potrenować. Wybierz godzinę, w której reszty domowników nie ma w mieszkaniu lub zamknij się w pokoju. Rozłóż matę, przygotuj butelkę z wodą i zadbaj o to, żeby nikt ci nie przeszkadzał.

Możesz także kupić specjalne sprzęty, które ułatwią ci domowy trening. Hantle, stepper czy guma umożliwią ci wykonanie skomplikowanych ćwiczeń w domowym zaciszu.

Motywacja do ćwiczeń – zadbaj o dietę

Odpowiednia dieta jest niezbędnym elementem udanego treningu. Jeśli nie będziesz prawidłowo się odżywiać, ćwiczenia na pewno nie przyniosą zamierzonego efektu. Zadbaj, aby w twoim jadłospisie znalazły się świeże warzywa, zdrowe węglowodany oraz, oczywiście, odpowiednio dużo białka. Możesz także sięgnąć po specjalne suplementy lub odżywki dla sportowców, aby poprawić wyniki. Zadbaj o odpowiedni plan i urozmaicony jadłospis, a twoja motywacja do ćwiczeń i diety utrzyma się na dłużej!

Przyjaciółka Twoją motywacją

Szukasz motywacji do ćwiczeń na siłowni? Umów się z przyjaciółką na wspólny trening! Osoba towarzysząca poprawia humor i dodaje otuchy. Poza tym, jeśli zgadasz się z kimś na konkretną godzinę, głupio ci będzie odpuścić trening i na pewno zjawisz się na miejscu!

Motywacja do ćwiczeń – urozmaicaj trening

Kolejnym sposobem na motywację do ćwiczeń jest urozmaicanie treningów. Jeśli będziesz za każdym razem wykonywać te same ćwiczenia, szybko mogą ci się znudzić. Gdy poczujesz znużenie, zmień nieco swoją rutynę. Zamiast biegać, idź na rower lub zapisz się na aerobik. To naprawdę działa!

Motywacja do treningu – waż się i mierz, ale nie za często

Jeśli chcesz schudnąć lub nabrać masy mięśniowej, musisz odpowiednio często monitorować efekty. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego codziennie – łatwo wtedy o uzyskanie błędnego pomiaru. Na przykład, jeśli w twoim organizmie zatrzyma się woda, waga może pokazywać wyższą liczbę, mimo że tak naprawdę nie przytyłeś. Najlepiej ważyć się i mierzyć raz w tygodniu, za każdym razem o tej samej porze. W ten sposób wyniki będą jak najbardziej miarodajne.

Motywacja do ćwiczeń – nie przesadzaj

Jeśli dopiero zaczynasz regularne ćwiczenia, pamiętaj, żeby nie przesadzić. Codzienne, wyczerpujące treningi mogą sprawić, że nabawisz się kontuzji i nie będziesz w stanie ćwiczyć w ogóle. Zachowaj umiar i daj sobie czas na odpoczynek. Na pytanie, jak często należy ćwiczyć, nie ma prostej odpowiedzi. Możesz skonsultować się z profesjonalnym trenerem lub samodzielnie wyczuć, jak często będzie dla ciebie optymalnie.

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Zapisuj efekty!

Ostatnim punktem na naszej liście dotyczącej motywacji do treningu jest porada, aby zapisywać efekty ćwiczeń. Zaznaczaj w notatniku, ile udało ci się schudnąć lub przybrać mięśni, ile powtórzeń udało ci się wykonać lub jakie ćwiczenia zrobić. Analizuj dane co jakiś czas i oceniaj swoje postępy. Z pewnością doda ci to energii do działania!

Autor: Olga Wacholc