Ból piersi. Kiedy bolące piersi są powodem do niepokoju?

Ból piersi jest najczęściej związany ze zmianami fizjologicznymi, które nie powinny cię niepokoić. Może też wynikać z tak banalnych powodów, jak źle dobrany biustonosz czy nadwyrężenie mięśni w okolicy splotu barkowego podczas ćwiczeń na siłowni.

Należy jednak wiedzieć, jak go odróżnić od tego bólu, który ma sygnalizować organizmowi, że dzieje się coś złego. Sprawdź, co robić, gdy bolą piersi, jakie są przyczyny bólu piersi i jakie są domowe sposoby na bolące piersi. Przeczytaj.

kobieta w biustonoszu

Ból piersi związany z miesiączką

Dyskomfort związany z wystąpieniem miesiączki dotyka wiele kobiet. Co więcej, intensywność objawów zależy w dużej mierze od danego cyklu i trudno go przewidzieć. Wiadomo, że wahania hormonalne u kobiet między 18 a 45 rokiem życia, są najczęstszą przyczyną bólu piersi.

Dzieje się tak na skutek spadku stężenia estrogenów we krwi i wzrostu poziomu progesteronu. Piersi stają się wówczas obrzęknięte, twarde i bolesne w dotyku.

Bolesność pojawia się najczęściej kilka dni przed wystąpieniem krwawienia i ustępuje w dniu dostania miesiączki. Ból w okolicy piersi jest jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Ulgę mogą przynieść chłodne okłady na piersi, leki przeciwbólowe (np. ibuprofen), picie herbatek moczopędnych, które choć w pewnym stopniu usuną nadmiar wody gromadzącej się także w obrębie piersi i stosowanie kropli doustnych z apteki.

Inną metodą, która może pomóc, jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Porozmawiaj o możliwościach ze swoim ginekologiem. Dowiedz się także czy chodzenie bez stanika jest zdrowe.

Mastopatia

Mastopatia to inaczej zwłóknienie włóknisto-torbielowate. Zmiany dotyczą przewodów mlecznych oraz tkanki łącznej.

Dolegliwości bólowe pojawiają się najczęściej między 30 a 40 rokiem życia kobiety. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem lekarza.

Ból piersi w ciąży

To jeden z pierwszych objawów ciąży. Pojawia się już już w 4-5 tygodniu ciąży. Wraz z kolejnym tygodniem trwania ciąży, oprócz brzuszka ciążowego, rosną też twoje piersi. Jest to związane z przygotowaniami organizmu do laktacji, która rozpocznie się zaraz po porodzie.

Ból piersi podczas karmienia

Przyczyną bólu mogą być procesy zapalne, mechaniczne podrażnienie brodawek przez ssące dziecko lub nawał pokarmu. Niezależnie od przyczyny, ból piersi jest złym objawem i powinien zostać skonsultowany z lekarzem rodzinnym i certyfikowanym doradcą laktacyjnym.

Specjalista ustali źródło bólu i zaproponuje skuteczne leczenie, mając na uwadze zarówno twoje dobro, jak i dobro twojego maleństwa.

Cysty i torbiele

Torbiele i cysty to niezłośliwe guzki, które powstają w piersi niesymetrycznie. Może to być pojedynczy guzek lub kilka mniejszych. Dotyczą zazwyczaj tylko jednej piersi, ale mogą też się tworzyć w obu.

Pojawiają się najczęściej u kobiet między 25 a 40 rokiem życia. Ból zazwyczaj jest silny, a dyskomfort może być odczuwalny także w okolicy ramienia, co uniemożliwia podnoszenie ciężkich przedmiotów, np. zakupów.

Tego typu zmiany w piersiach wymagają potwierdzenia za pomocą aparatu USG oraz biopsji cienkoigłowej, która potwierdzi nienowotworowy charakter cyst.

Rak piersi

Rak, czyli nowotwór złośliwy, to jeden z najczęściej diagnozowanych raków u kobiet w Polsce i na całym świecie. Rośnie szybko i niestety, może dawać przerzuty do innych narządów.

Wymaga agresywnego leczenia, które często jest związane z chemio lub radioterapią, a nawet interwencją chirurgiczną. Aby móc skutecznie go wyleczyć, ważne jest, by wykryć go na czas.

Ból i dyskomfort pojawiają się najczęściej, gdy guz osiągnie średnicę powyżej 1-5 cm. Niestety, często jest to zbyt późno i rak zdążył już dać przerzuty. Dlatego tak ważne jest samobadanie piersi.

Badaj regularnie swoje piersi. Raka nie widać, ale możesz go wyczuć podczas samobadania piersi raz w miesiącu. 

Ból piersi a menopauza

Przekwitanie wiąże się z redukcją tkanki gruczołowej na rzecz tkanki tłuszczowej. To prawidłowy i nieunikniony proces, który jest związany ze spadkiem stężenia estrogenów i progesteronu. Skutkiem tego może być bolesność odczuwana w okolicy piersi.

Pamiętaj jednak, że wraz z wiekiem, wzrasta ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych – łagodnych i złośliwych w okolicy piersi. Dlatego, jeśli jesteś w okresie klimakterium i odczuwasz bolesność w obrębie piersi, nie czekaj i od razu umów się do lekarza rodzinnego.

Ten pokieruje cię na USG piersi lub mammografię (w zależności od proporcji tkanki gruczołowej, tłuszczowej i twojego wieku).

Ból piersi – kiedy do lekarza?

Od razu! Nie ma na co czekać. Jeśli czujesz bolesność lub jedynie dyskomfort w okolicy obu piersi, jednej z nich lub pomiędzy nimi, udaj się do swojego lekarza rodzinnego i opowiedz o niepokojących objawach. W Polsce nie ma specjalisty, który zajmowałby się tylko i wyłącznie schorzeniami piersi.

Badanie piersi za pomocą dłoni przeprowadzają zarówno lekarze rodzinni, jak i ginekolodzy. Poproś swojego lekarza podczas wizyty kontrolnej o zbadanie piersi. Możesz poprosić o wskazówki, jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi w domu.

Badanie USG jest natomiast wykonywane przez radiologów. Warto o tym wiedzieć, by móc się zapisać do odpowiedniego specjalisty.