Data modyfikacji:

Chodzenie bez stanika – czy jest zdrowe?

30 maja to Międzynarodowy Dzień Bez Stanika. Trudno oprzeć się wrażeniu, że tym „świętem” stoją mężczyźni, którzy chcieliby podziwiać kobiece wdzięki bez bieliźnianej oprawy. Jak się okazuje, nie brakuje kobiet, które nie używają biustonosza przez cały rok! Czy chodzenie bez stanika jest zdrowe? Zapoznaj się z garścią medycznych faktów.

Czy bez stanika da się przeżyć?

Historia biustonosza jest długa – za jego pierwowzór można uznać chusty, którymi kobiety obwiązywały piersi; później pojawiły się gorsety. Stanik, jaki znasz dzisiaj, przyjmuje różne formy – możesz przebierać wśród różnorakich fasonów, które dopasowują się do rozmaitych biustów, czy garderoby.

Niegdyś popularnym było twierdzenie, że stanik jest absolutną koniecznością. Wiele osób wciąż sądzi, że dziewczynki powinny zakładać go już wtedy, gdy zauważą, że ich biust się powiększa. Miałoby to zapobiec utracie jędrności oraz deformacjom. Ile w tym prawdy?

Obalamy mity o stanikach

Profesor Jean-Denis Rouillon, specjalista medycyny sportowej, przez 15 lat prowadził badania nad kobiecymi piersiami. Zadziwiające jest to, że lekarz udowodnił, że chodzenie bez stanika… jest bardzo zdrowe. Mało tego – w wielu przypadkach, biustonosz może odpowiadać za poważne problemy zdrowotne.

Rouillon przeprowadził badanie na grupie 330 kobiet w wieku od 18 do 35 lat. Wykazał, że u kobiet nienoszących stanika, piersi ulegają podniesieniu o nawet 7 milimetrów w roku. U kobiet noszących biustonosze, nie zauważono takiej zależności. Dodatkowo, Rouillon udowodnił, że chodzenie bez stanika usprawnia krążenie krwi w piersiach, co wpływa na polepszenie syntezy kolagenu, a tym samym – lepszą jędrność. Zdziwiona?

Powody, dla których warto chodzić bez stanika

Zebraliśmy wszystkie, udowodnione zalety rezygnacji ze staników.

1. Lepsza jędrność piersi

To, że chodzenie bez stanika sprawia, że piersi są obwisłe, nie jest do końca prawdą. Jest odwrotnie: stałe, wieloletnie podparcie w postaci stanika sprawia, że mięśnie klatki piersiowej są osłabione, a biust staje się mniej jędrny.

2. Lepsze krążenie krwi

Zbyt ciasny biustonosz blokuje swobodny przepływ krwi w obrębie klatki piersiowej. Utrzymując ten stan przez lata, możesz nabawić się problemów sercowo-naczyniowych. Biust bez stanika równa się polepszonemu przepływowi krwi.

3. Czujesz się swobodniej

Przypomnij sobie to uczucie, gdy po powrocie do domu, po ciężkim dniu, radośnie wyskakujesz z biustonosza. To miłe, prawda? Rezygnacja ze stanika na co dzień to ogromna wygoda.

4. Oszczędność

To proste - dobry stanik kosztuje swoje. Ograniczając częstotliwość noszenia stanika, możesz zaoszczędzić na drogiej bieliźnie.

Czy wypada chodzić bez stanika?

Wiele kobiet może odczuwać obawę przed chodzeniem bez stanika – nie można ukrywać, że to rzuca się w oczy. Jeśli obawiasz się, że brodawki sutkowe będą widoczne spod cienkiej lub jasnej bluzki,  możesz wykorzystać sprytny patent – silikonowe naklejki na sutki, które skutecznie je zakryją.

Uwaga: sport to wyjątek od reguły!

Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze stanika, pamiętaj, że nadal powinnaś po niego sięgać, jeśli uprawiasz sport. Podczas aktywności fizycznej, piersi mogą być sporym obciążeniem dla kręgosłupa. Poza tym, chyba przyznasz, że sport bez stanika nie jest najwygodniejszy. Zainwestuj w dobry stanik sportowy, który trzyma biust w ryzach i stabilizuje go tam, gdzie trzeba.
Chodzenie bez stanika to wciąż nieco kontrowersyjny temat. Zdecydujesz się spróbować odstawić biustonosz choć na kilka dni?