Data modyfikacji:

Szkła progresywne - wady i zalety. Dla kogo okulary progresywne?

Gdy wzrok się pogarsza, jednym z nielicznych sposobów na poprawę komfortu życia jest dobór odpowiedniej korekcji okularowej. W przypadku dalekowzroczności z jednoczesną krótkowzrocznością, często polecanym rozwiązaniem są okulary progresywne. Jak działają i dla kogo są przeznaczone? Zapoznaj się z cechami szkieł progresywnych – wadami i zaletami tego rodzaju korekcji.
szkła progresywne

Szkła progresywne. Co to znaczy?

Gdy wada wzroku polega tylko na jednym schorzeniu, dobór szkieł do okularów jest oczywisty. Dalekowzroczność, zwana także starczowzrocznością, pojawia się wraz z wiekiem wskutek utraty zdolności akomodacji przez oko.

Aby móc komfortowo czytać i przyglądać się przedmiotom z bliska, dalekowidz powinien wybrać okulary z plusowymi szkłami i stosować je tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Krótkowzroczność z kolei to kłopot, który może pojawić się w każdym wieku – w tym przypadku obraz przetwarzany przez oko pojawia się nie na siatkówce, a za nią. Komfort wzroku poprawią wówczas okulary „minusy”. Zastanawiasz się co wybrać? Okulary czy soczewki? Sprawdź!

Co jednak, gdy oba zaburzenia wzroku występują jednocześnie? Ten problem, choć brzmi nieco paradoksalnie, dotyczy ogromnej ilości osób po 40 roku życia.

U osób z daleko- i krótkowzrocznością komfort widzenia jest pogorszony stale; niemożliwe jest wyraźne obserwowanie ekranu telefonu z bliska, a także telewizora z daleka.

Niektórzy decydują się na kupno dwóch par okularów – jednych do czytania, innych do patrzenia w dal. Trzeba jednak przyznać, że to rozwiązanie nie należy do najwygodniejszych. O wiele lepszą opcją są tzw. okulary wielofunkcyjne, zawierające szkła progresywne.

Co to są szkła progresywne?

Szkła progresywne skupiają w sobie różne moce optyczne, dzięki czemu za pomocą jednej pary okularów możesz widzieć wyraźne zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości.

Ich konstrukcja sprawia, że unosząc wzrok w górę możesz widzieć ostro w dalekich zakresach, a patrząc w dół – w odległości do kilkudziesięciu centymetrów przed sobą. Do „obsługi” okularów progresywnych wystarczą jedynie płynne ruchy gałki ocznej.

Wiele osób obawia się noszenia szkieł progresywnych dlatego, że początkowo wywołują one dyskomfort i trzeba się do nich przyzwyczaić. Warto jednak pamiętać, że oko dopasuje się do nowego typu korekcji okularowej już po kilku dniach.

Okulary progresywne warto przetestować przez przynajmniej dwa tygodnie – po tym czasie kłopoty z przyzwyczajeniem się do nowych okularów przeważnie mijają.

Szkła progresywne – wady i zalety

Szkła progresywne uważane są za jeden z przełomowych wynalazków współczesnej optyki. Jak inne rodzaje korekcji okularowej, mają zarówno swoje wady, jak i zalety.
  • Największą zaletą szkieł progresywnych jest ich wielofunkcyjność. Zamiast posiadać dwie pary okularów „do czytania” i „do chodzenia”, możesz zdecydować się tylko na jedną, która zagwarantuje ci ostre widzenie w każdej sytuacji.
  • Jeśli chodzi o wady progresywnej korekcji wzroku, trzeba wspomnieć o konieczności dostosowania się do „nowego” widzenia. Jako, że jedna część szkieł zbliża, a druga oddala obraz, z początku noszenie tego typu okularów może nie być komfortowe. Przyzwyczajenie do szkieł progresywnych zajmuje zwykle kilka dni.
  • Dla wielu osób wadą okularów progresywnych będzie również ich cena. Ile kosztują szkła progresywne? To zależy od ich rodzaju oraz oprawki okularów. Z reguły okulary ze szkłami progresywnymi to koszt około 1000 złotych.

Rodzaje szkieł progresywnych

W obrębie grupy szkieł progresywnych można wyróżnić kilka rodzajów. Niektóre występują wraz z powłoką antyrefleksyjną, inne mogą pełnić jednoczesną funkcję okularów dla kierowcy – mowa wówczas o soczewkach progresywnych polaryzacyjnych.

Soczewki do dali i bliży różnią się między sobą także poziomem zniekształceń w obszarach bocznych. Tę kwestię powinny sprawdzić przede wszystkim osoby, którym zależy na szerokim kącie patrzenia – a więc np. zawodowi kierowcy.

Szkła progresywne - jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jakie szkła progresywne wybrać? Aby dobrać najlepsze szkła progresywne, warto skonsultować się z okulistą, który podpowie ci, jakie cechy powinny spełniać twoje soczewki, aby jak najlepiej minimalizować dyskomfort widzenia.

Innego rodzaju okulary progresywne polecane będą osobom pracującym biurowo, innego kierowcom, a jeszcze innego osobom spędzającym sporo czasu na czytaniu.

Szkła progresywne - ile kosztują?

Decydując się na okulary z progresją trzeba być przygotowanym na większy wydatek. Pamiętaj, że soczewki progresywne łączą w sobie podwójne działanie – ich konstrukcja jest zatem bardziej skomplikowana i wymaga od optometrysty większego nakładu pracy.

Niektórzy, chcąc zaoszczędzić, wybierają okulary dwuogniskowe zamiast progresywnych. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie – choć podobne – jest dość prymitywne i nie zapewnia tak dużego komfortu widzenia, jak szkła progresywne.

Kontaktowe szkła progresywne dla aktywnych

Nie lubisz nosić okularów? A może po prostu przeszkadzają ci w uprawianiu sportu? Idealnym rozwiązaniem okażą się jednodniowe soczewki kontaktowe z progresją. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się aktywnością, której nie mógłbyś uprawiać w okularach.

Mowa m.in. o sportach zimowych. Ponadto soczewki kontaktowe to świetne rozwiązanie dla kobiet, które podczas ważnych okazji, takich jak bal czy wesele, chcą pokazać się bez okularów, nie rezygnując przy tym z wysokiego komfortu widzenia.

Podsumowując, szkła progresywne śmiało można określić genialnym wynalazkiem dzisiejszej optyki.

Dzięki nim możesz zapomnieć o noszeniu dwóch par okularów stale przy sobie – progresywne soczewki zapewnią ci doskonały komfort widzenia w każdej sytuacji.

Autorka: Joanna Stanuch