Data modyfikacji:

Okulary czy soczewki? Co lepsze, co zdrowsze?

Większość osób, które dowiadują się o tym, że mają wadę wzroku,  zaczynają jej korygowanie stosując okulary. Po pewnym czasie pojawia się jednak myśl: „a może by tak przerzucić się na soczewki”? To, jaką formę korekcji wzroku warto zastosować, zależy od indywidualnych potrzeb. Radzimy, co wybrać – okulary czy soczewki – aby cieszyć się nie tylko sokolim widzeniem, ale i maksymalnym komfortem.
okulary czy soczewki?

Soczewki czy okulary? Dylemat w salonie optycznym

Wady wzroku to prawdziwa plaga naszych czasów. Częste wpatrywanie się w ekrany powoduje, że występują o wiele częściej niż kiedyś. Co gorsza, trudno ich uniknąć, biorąc pod uwagę choćby to, że pracy przy komputerze wymaga lwia część współczesnych zawodów.
Gdy po badaniu okulistycznym pada diagnoza mówiąca, że konieczna będzie korekcja wzroku, większość osób instynktownie sięga po okulary. Powód jest prosty: to popularna i łatwa w użycia postać korekcji, z której stosowaniem poradzi sobie każdy. Wcale nierzadko zdarza się, że okularnicy po pewnym czasie zastanawiają się nad zamianą okularów na szkła kontaktowe. W takim razie, co lepsze: soczewki czy okulary?

Soczewki  a okulary

Soczewki czy okulary - co zdrowsze i wygodniejsze? Niestety, na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Metodę korekcji wzroku należy dopasować do swoich własnych potrzeb, biorąc pod uwagę wady i zalety zarówno jednego, jak i drugiego sposobu.

Zalety soczewek kontaktowych

  • Nie „podskakują” na nosie i nie zsuwają się z niego, dlatego są dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych. Nadają się do uprawiania sportów.
  • Nie parują po wejściu do ogrzewanych pomieszczeń.
  • Nie kolidują z elementami garderoby czy makijażem oka – są niewidoczne gołym okiem.

Wady soczewek kontaktowych

Do najczęściej wymienianych wad soczewek należy zaliczyć konieczność nauki ich zakładania. Warto pamiętać, że nawet najdelikatniejsze soczewki są dla oka ciałem obcym, dlatego u osób wrażliwych mogą działać podrażniająco. Jeśli zdecydujesz się na noszenie soczewek, od czasu do czasu warto zrobić sobie od nich przerwę, aby oczy „odpoczęły”.

Czytaj również: Jak dbać o wzrok?

Astygmatyzm - soczewki czy okulary?

Jeden z popularnych mitów mówi, że osoby chorujące na astygmatyzm są skazane na okulary. Na całe szczęście, dynamiczny rozwój okulistyki zaowocował wynalazkiem, jakim są soczewki toryczne. To innowacyjny typ szkieł kontaktowych, które eliminują objawy astygmatyzmu i zapewniają stabilność widzenia.

Zalety noszenia okularów

  • Okulary po prostu zakładasz na nos… i tyle. Z tym poradzi sobie każdy.
  • Raz kupione okulary służą przez wiele lat, w odróżnieniu od soczewek, których działanie jest czasowe.
  • Mogą stanowić ciekawy element codziennego wizerunku.
  • Okulary nie mają styczności z gałką oczną, dlatego nie niosą za  sobą ryzyka podrażnień.

Wady noszenia okularów

Jakie są największe wady okularów? Przede wszystkim, nie możesz w nich robić wszystkiego. Trzeba zdejmować je przed uprawianiem sportu, a także często czyścić. Dla niektórych osób noszenie okularów może wiązać się z dyskomfortem.

Soczewki czy okulary - co lepsze?

W pojedynku soczewki vs okulary ogłaszamy remis – obydwie formy korekcji widzenia mają zarówno wady, jak i zalety. Najlepszym sposobem na dokonanie trafnego wyboru będzie przeanalizowanie, czego oczekujesz od korekty widzenia, pamiętając o swoich codziennych zajęciach.

Warto pomyśleć o konsensusie – okulary i szkła kontaktowe można stosować zamiennie. Podczas codziennych zajęć najlepiej sięgaj po okulary, zaś w trakcie aktywności sportowej zamień je na soczewki. Szkła kontaktowe przydadzą się również wtedy, gdy oprawki okularów okażą się nie pasować do kreacji podczas ważnej uroczystości.

Jeśli wahasz się pomiędzy soczewkami  a okularami, podczas dokonywania wyboru weź pod uwagę swój codzienny tryb życia i potrzeby. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się posiadanie obydwu form korekty wzroku na różne okoliczności.

Polecamy: