Data modyfikacji:

Jak dbać o wzrok? Zasady dla zdrowych oczu

Jak dbać o wzrok, aby jak najdłużej żyć bez soczewek i okularów? W jaki sposób zadbać o prawidłowe warunki w pracy? Na co zwrócić uwagę, nosząc popularne kontakty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w przygotowanym artykule!
jak dbać o wzrok
Czytaj również: Tabletki positivum. Opinie

Jak należy dbać o wzrok, czyli kilka porad dla zdrowych oczu

Jak dbać o wzrok? Wystarczy kierować się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Regularne wizyty u okulisty, zadbanie o prawidłową higienę pracy czy odpowiednio dobrane okulary do pracy mogą znacząco zwiększyć twoje szanse na uniknięcie poważnych problemów ze wzrokiem w przyszłości.

Aby pomóc swoim oczom w codziennej pracy, postaw na zdrową, bogatą w cenne składniki odżywcze dietę – na twoim talerzu nie może zabraknąć kwasów omega-3, cynku oraz witamin A, C i E.

Przed każdym wyjściem z domu zadbaj nie tylko o ochronę przed słońcem swojej skóry, ale także swoich oczu, nosząc okulary przeciwsłoneczne. Jednak nie byle jakie – jeśli zależy ci na dbaniu o wzrok, to najlepszym wyborem będą modele, które blokują przenikanie szkodliwych promieni UVA i UVB.

Zwróć także uwagę na przyznane im atesty, które potwierdzają wysoką jakość i skuteczne działanie.

Jak dbać o wzrok podczas pracy z komputerem?

Należysz do grona osób, które spędzają codziennie wiele godzin przed komputerem i chcesz wiedzieć, jak dbać o wzrok, aby praca nie odbiła się na twoim zdrowiu? Przede wszystkim nie bój się robić przerw, np. co 20-30 minut, a w przypadku podrażnienia oczu zastosuj krople nawilżające.

Zadbaj również o prawidłową pozycję podczas wykonywania zawodowych obowiązków – wybierz monitor o przekątnej minimum 14 cali, upewnij się, że oświetlenie w pomieszczeniu jest naturalne i odpowiednio intensywne, a także utrzymuj głowę przynajmniej 50 centymetrów od komputera.

Jak dbać o oczy, nosząc soczewki lub okulary?

Noszenie soczewek kontaktowych lub okularów wcale nie zwalnia ich właścicieli z dbania o oczy. Jak to robić? Podstawą jest higiena i odpowiednia pielęgnacja tzw. kontaktów.

Niewłaściwe użytkowanie, np. nieprawidłowe przygotowanie do aplikacji czy przechowywanie, może skończyć się nawet stanem zapalnym.

Warto także zadbać o nawilżenie śluzówki – noszone na co dzień soczewki znacząco obniżają poziom nawodnienia oczu, który jest niezbędny nie tylko do zachowania komfortu, ale także dobrego wzroku.
Jak dbać o wzrok, stosując preparaty nawilżające? Przede wszystkim zrezygnuj ze specyfików z długą listą składników – w przypadku ich stosowania ryzyko wystąpienia podrażnienia jest dość wysokie.

O wiele lepiej sprawdzą się naturalne produkty, które są łagodne dla oka. Nie zapomnij również o regularnej wymianie płynu do soczewek czy myciu rąk przed ich aplikacją.

Kobiecym okiem, czyli jak dbać o wzrok, nie rezygnując z makijażu

Jeśli zastanawiasz się, czy sposób, w jaki należy dbać o wzrok, zmienia się w przypadku kobiet, to zgodnie odpowiadamy – oczywiście, że tak. Dlaczego?

Ponieważ wiele kobiet na co dzień nosi makijaż, a tym samym ich oczy są podatne na kontakt z barwnikami czy substancjami mogącymi powodować ich podrażnienie.

Na szczęście samo noszenie soczewek czy okularów nie sprawia, że musisz rezygnować z make-upu – wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek.

Przeczytaj także: 4 domowe metody na sińce pod oczami

Pierwsza z nich to aplikacja makijażu już po założeniu soczewek. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego uczucia łzawiącego oka, a do tego nie narazisz swojego make-upu na przypadkowe rozmazanie.

Druga i najważniejsza zasada dotyczy demakijażu, który wymaga szczególnej dokładności – pozostawiając kosmetyki na oczach przez całą noc i narażając je na kontakt z zanieczyszczeniami, dodatkowo je podrażniasz, co w przyszłości może odbić się negatywnie na ich kondycji.