Data publikacji:

Spalanie kalorii podczas różnych czynności. Możesz być zaskoczona!

Planując odchudzanie, bierzesz pod uwagę przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych. Wiele osób dokładnie kontroluje ilość spożywanych kalorii tak, by odpowiadała ona poziomowi aktywności fizycznej. A jak wygląda spalanie kalorii podczas uprawiania różnych dziedzin sportu i podczas codziennych obowiązków? Sprawdź i ustal, jak powinien wyglądać twój indywidualny wysiłek energetyczny.

spalanie kalorii

Spalanie kalorii to jeden aspektów, który najbardziej interesuje osoby walczące o zgubienie zbędnych kilogramów. Nie jest tajemnicą, że więcej spalonych kalorii równa się szybszej utracie tkanki tłuszczowej. Nie każdy jednak wie, że szybkie spalanie kalorii zachodzi nie tylko podczas aktywności fizycznej takiej, jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. Tracisz je również wtedy, gdy wykonujesz codzienne, z pozoru mało męczące czynności. Czy wiesz na przykład, że jest możliwe… spalanie kalorii podczas snu?

Spalanie kalorii: od czego zależy?

Spalanie kalorii u każdego człowieka przebiega inaczej. Czynniki, które mają na nie wpływ to m.in. wiek, płeć, waga i ogólny stan zdrowia. Wielkie znaczenie ma rzecz jasna i to, w jakim tempie wykonywana jest dana czynność. Przygotowaliśmy tabelę spalania kalorii, dzięki której dowiesz się, jak dużo tracisz ich zarówno podczas uprawiania sportu, jak i wykonywania wielu niepozornych codziennych czynności.

Spalanie kalorii na rowerze

Zacznijmy od lubianej i popularnej aktywności, jaką jest jazda na rowerze. Jej zaletą jest to, że może wykonywać ją niemal każdy, a także w każdych warunkach (rower tradycyjny można zamienić na stacjonarny). Jak się okazuje, godzinna jazda na rowerze to spalanie kalorii na poziomie 500 jednostek. I to bez większego wysiłku! To powinno przekonać cię, aby porzucić zwykłe środki transportu na rzecz jednośladu.

Spalanie kalorii – bieganie

Jak wygląda spalanie kalorii podczas joggingu? Również i ta dyscyplina przyniesie świetne rezultaty. Godzina biegu równa się bowiem utracie około 600 kalorii. A jak wygląda to podczas zwykłej przechadzki? Osoby, które lubią spokojną aktywność fizyczną, również mają szansę na spalanie kalorii – spacer pozwoli pozbyć się nawet 200 kcal w ciągu godziny. Wariacją spaceru, która pozwoli na jeszcze lepsze spalanie kalorii jest nordic walking – przechadzki z kijkami w średnim tempie pozwolą ci na utratę nawet 390 kalorii.

Pływanie a spalanie kalorii

Kochasz pływanie? Jeśli tak, mamy świetne wieści: szybkie pływanie kraulem przez 30 minut pozwoli ci spalić do 350 kalorii. Spokojne pływanie „żabką” spali ich natomiast około 250. Jak widać, regularne i rekreacyjne wizyty na basenie mogą znacznie przybliżyć cię do wymarzonej sylwetki.

Spalanie kalorii – rolki

Rolki to jeden z najlepszych i zarazem najprostszych sposobów na gubienie kalorii. Dlaczego? Otóż w ciągu jednej godziny jazdy możesz zgubić ich nawet 600-700! To co najmniej tyle samo, co podczas dobrego joggingu z tą różnicą, że jazda na rolkach jest o wiele mniej męcząca. Jest również mniej obciążająca dla stawów, dlatego może uprawiać ją praktycznie każdy.

Spalanie kalorii – orbitrek

Orbitrek to urządzenie, które spotkasz na niemal każdej siłowni. Coraz więcej osób decyduje się także na zakup modelu do użytku domowego. Spokojne i miarowe ćwiczenia na orbitreku pozwalają zgubić nawet 350 kalorii w ciągu godziny.

Spalanie kalorii: tabela czynności, które robisz na co dzień

Wiele osób ucieszy to, że na spalenie większej ilości mają szansę nie tylko ciężko ćwicząc. Wiele codziennych czynności pozwala na równie szybką utratę kalorii, co porządny trening!

Spalanie kalorii w trakcie snu

Spalanie kalorii podczas snu? Tak, to możliwe! Okazuje się, że osoby ważące około 60 kg śpiąc mogą spalić nawet 600 kalorii. Na ostateczny wynik wpływ ma oczywiście jakość i długość snu. Aby odpoczynek sprzyjał utracie kalorii, warto zadbać, by trwał nie krócej niż 8 godzin. Zdrowy sen wymaga także odpowiednich warunków – najlepszej jakości drzemkę odbędziesz w dobrze wywietrzonym, zaciemnionym pomieszczeniu.

Chodzenie a spalanie kalorii

Kalorii ubywa również w trakcie zwykłego chodzenia. Udając się na miasto, nieświadomie gubisz ich około 200 w ciągu jednej godziny. To argument, który powinien przekonać cię do jak najczęstszego wykorzystywania własnych nóg jako „środka lokomocji”.

Ile kalorii gubisz stojąc lub siedząc?

Pamiętaj, że kalorie gubisz praktycznie nieustannie (z wyłączeniem czasu, w którym spożywasz posiłki). Organizm „zużywa” je do bardzo różnych procesów, dlatego znikają nawet wtedy, gdy się nie poruszasz. Gdy stoisz, spalasz 60 kalorii więcej w ciągu godziny niż wtedy, gdy siedzisz. Jeśli masz pracę biurową, postaraj się o regularne przerwy, w których rozprostujesz kości, a przede wszystkim – raz na jakiś czas wstaniesz.

Licznik spalania kalorii – przydatny gadżet na diecie

Jeśli lubisz widzieć swoje postępy w odchudzaniu, warto zainwestować w urządzenie, które na bieżąco będzie informowało cię o tym, ile kalorii udało ci się pozbyć. Najwygodniejszym rozwiązaniem okaże się smartwatch lub smartband, który będzie mierzył twoją dzienną aktywność i ilość spalonych kalorii na podstawie indywidualnych parametrów.

Spalanie kalorii – rób to z głową!

Spalanie kalorii jest niezbędne do tego, by pozbyć się uporczywej tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak, że kaloryczność przyjmowanych posiłków powinna być dopasowana do twojego wysiłku energetycznego. Upewnij się, że dostarczasz sobie odpowiednią ilość kalorii z dobrych źródeł, zachowując aktywność fizyczną. To najprostszy przepis na zdrowe i bezpieczne odchudzanie.

Autorka: Joanna Stanuch