Data publikacji:

Ostropest plamisty – sposób użycia i właściwości

Wyglądem przypomina popularny oset i podobnie jak on, występuje na większości łąk. Ostropest, mimo niepozornej prezencji, skrywa całą gamę prozdrowotnych właściwości. W ostatnim czasie roślina ta zyskała ogromną popularność wśród osób stosujących diety oczyszczające. Przyjrzeliśmy się, jak działa ostropest plamisty - sposób użycia i właściwości wyjątkowej rośliny znajdziesz w naszym poradniku.
ostropest plamisty

Ostropest plamisty - działanie

  1. Ostropest plamisty – właściwości
  2. Ostropest plamisty – sposób użycia
  3. Ostropest przed czy po posiłku?

Ostropest plamisty to bardzo popularna, dziko rosnąca roślina. Z pewnością każdy choć raz spotkał ją na łące, w parku lub w lesie. Wyróżnia się lekko kłującymi liśćmi i fioletowymi kwiatami.
Ostropest od 2000 lat jest uważany za skuteczny środek oczyszczający i odtruwający. Jego skuteczność w tym zakresie potwierdzają nowoczesne badania kliniczne; pozytywne działanie ostropestu zauważają przede wszystkim hepatolodzy.

  • Ostropest plamisty – działanie detoksykujące

Ostropest wykazuje działanie antyhepatotoksyczne; zapobiega uszkodzeniom wątroby, powodowanych przez alkohol i inne toksyny dostarczane z zewnątrz. Ważnym składnikiem ostropestu jest sylimaryna, która wspomaga zdolności regeneracyjne komórek wątroby.

Bardzo ciekawą właściwością ostropestu jest przyspieszanie usuwania różnych trucizn z organizmu. Mowa nie tylko o alkoholu, ale i śmiertelnie groźnych związkach, takich jak mykotoksyny pochodzące z grzybów trujących. Szybkie zażycie ostropestu przez osobę, która zjadła muchomora sromotnikowego, zwiększa szansę na powrót do zdrowia.

  • Przeciwzapalne właściwości ostropestu

Zauważono, że ostropest plamisty zmniejsza ryzyko występowania stanów zapalnych w organizmie. Szczególnie dobre rezultaty przynosi stosowanie ostropestu jako wsparcia w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.

  • Ostropest plamisty zapobiega miażdżycy

Czy wiesz, że ostropest plamisty obniża poziom złego cholesterolu? Dodatkowo spowalnia wytrącanie się blaszek miażdżycowych, zapobiegając groźnej chorobie. Stosując ostropest, dbasz o swój układ krwionośny.

  • Ostropest plamisty – odchudzanie

Po ostropest warto sięgnąć również wtedy, gdy chcesz pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Ostropest wspomaga spalanie tłuszczu, a dzięki zdolności usuwania toksyn, ułatwia pozbycie się kłopotliwych złogów, w tym również cellulitu. A wszystko to przy doskonałej ochronie wątroby.

Cudotwórczy ostropest można stosować na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest przygotowywanie herbat, z gotowego lub własnoręcznie stworzonego suszu. Decydując się na napar z ostropestu, sięgaj po 2 g suszu dziennie, przygotowując jedną filiżankę.
Wygodnym sposobem na skorzystanie z zalet ostropestu są suplementy diety. Sięgając po tabletki z ostropestem, zawsze sprawdzaj zalecenia producenta związane z jego dawkowaniem. Uśredniona, bezpieczna dawka, to 15-150 mg skoncentrowanego wyciągu z ostropestu na dobę.
Z ostropestu przygotowuje się również olej, który możesz przyjmować solo (3 łyżeczki dziennie), bądź dodawać go do potraw, takich jak warzywne sałatki. W podobny sposób możesz używać ostropestu mielonego.
Aby zmaksymalizować działanie ostropestu, sięgaj po niego nie później, niż 2 godziny przed posiłkiem. Sylimaryna potrzebuje czasu, by dotrzeć do komórek wątroby i przygotować ją na proces trawienia.

Ostropest plamisty był doceniany już nawet w starożytności; wypróbuj go i przekonaj się sama, dlaczego i dziś bije rekordy popularności.