To z kolei zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę naczyń krwionośnych. Wyżej wspominaliśmy, że czystek wspomaga układ odpornościowy. Jak dokładnie działa? Hamuje powstawanie stanów zapalnych w organizmie i walczy z drobnoustrojami oraz grzybami.
Napary z niego powinny więc pić osoby, które borykają się z drożdżycą czy pasożytami układu pokarmowego. Ziele czystka niszczy także wszelkie wirusy, np. popularny wirus opryszczki. Ponadto czystek może hamować rozwój gronkowca złocistego czy coraz bardziej znanej bakterii Helicobacter Pyroli.
Czystek oczyszcza organizm z toksyn. Polecamy, aby napar z niego pili palacze lub osoby żyjące w dużych miastach, które na co dzień są narażone na szkodliwe działanie smogu. Co więcej, czystek wzmacnia i dodaje energii. A co z jego działaniem odchudzającym?
W internecie można znaleźć masę opinii internautów, którzy twierdzą, że po regularnym piciu naparu z czystka zrzucili zbędne kilogramy. Niestety to MIT. Czystek wspomaga jedynie przemianę materii, ale bez odpowiedniej diety i ćwiczeń nie da efektów odchudzających.
Borykasz się z przerostem prostaty? Farmakologię może wspomóc napar z ziela czystka – złagodzi on objawy, ale także może zahamować rozwój choroby. Czystek to także świetne remedium na problemy z nerkami.
Jego działanie oczyszczające wspomaga usuwanie toksyn z układu moczowego, co zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych czy zapaleniom nerek.
Czy czystek wspomaga walkę z boreliozą? Do tej pory zostały przeprowadzone wyłącznie jedne badania, które mogą potwierdzać tę tezę. Nie dają one jednak 100% gwarancji, że ziele czystka hamuje rozwój bakterii boreliozy. Jeśli więc zmagasz się z nią, to regularne picie czystka z pewnością ci nie zaszkodzi, a może nawet i pomóc.
Należy przy tym pamiętać, że czystek to jedynie suplement. Nie zastąpi on więc odpowiedniej farmakologii, jeśli twoje problemy zdrowotne są nieco bardziej skomplikowane.
A czy wiedzieliście, że czystek coraz częściej stosuje się w kosmetyce? Z kwiatów z drzewa czystka pozyskuje się m.in. hydrolat. Ten dodawany jest do wszelkiego rodzaju kremów, toników, żeli czy maści i wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwtrądzikowe oraz regeneracyjne – wspomaga chociażby walkę z bliznami oraz przebarwieniami.
Jeśli nie chce ci się szukać kosmetyków z hydrolatem z czystka w składzie, to jego napar, który przygotowujesz samodzielnie w domowym zaciszu, również może stać się przydatny do walki z wyżej wymienionymi problemami.
Wystarczy, że przygotowaną herbatką z czystka przemyjesz skórę twarzy lub stworzysz z jej dodatkiem maseczki. Borykasz się z łupieżem? Raz w tygodniu zrób płukankę skóry głowy z naparu z ziela czystka. A może chorujesz na grzybicę? Kąpiele w czystku wspomogą jej leczenie.
Inne zewnętrzne zastosowanie czystka to walka z kleszczami, komarami czy mszycami. Wystarczy, że ostudzoną herbatką z czystka spryskasz ciało. To świetna profilaktyka przed ugryzieniem wspomnianych już owadów i robaków.
Czystek może wchodzić w reakcję z niektórymi substancjami czy ziołowymi naparami. Mitem natomiast jest to, że czystka nie można pić/łykać podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Czystek nie wywołuje żadnych skutków ubocznych pod warunkiem, że jest odpowiednio spożywany – nie popijaj herbatką z czystka posiłków. W ten sposób zahamujesz przyswajanie żelaza, co przy dłuższej kuracji może skutkować nawet anemią.
Nie wyrzucaj zaparzonych liści czystka – możesz zaparzać je nawet do 3 razy. Herbatkę z czystka warto pić nawet kilka razy dziennie. Pamiętaj tylko, aby nie łączyć jej z posiłkami, o czym zresztą pisaliśmy już wyżej.
Na co dzień warto docenić dobroczynne właściwości ziela czystka, ponieważ pomaga ono zwalczać, wspomagać leczenie i zapobiegać rozwojowi wielu różnych chorób. A ty znasz czystek? A może masz już za sobą kurację tym coraz popularniejszym zielem?