Data publikacji:

Najlepsze szczoteczki soniczne do zębów: ranking polecanych produktów

O tym, jak ważne jest prawidłowe mycie zębów dla zachowania zdrowia i higieny jamy ustnej oraz dziąseł, wie każdy. Niestety większość z nas robi to zbyt krótko i niepoprawnie. Jednym ze sposobów na dokładniejszą higienę jamy ustnej są szczoteczki soniczne. Dzięki ruchom wymiatającym oraz emitowaniu fal jest w stanie znacznie lepiej poradzić sobie z zanieczyszczeniami zębów i dotrzeć do wielu niedostępnych miejsc. Czym powinny charakteryzować się najlepsze szczoteczki soniczne? Poniżej przedstawiamy ranking szczoteczek sonicznych, który pomoże w decyzji o zakupie tego urządzenia.

Polecamy: Jak usunąć kamień nazębny?

szczoteczki soniczne do zębów

Jak działają najlepsze szczoteczki do zębów soniczne? 

Szczoteczka soniczna to rodzaj szczoteczki elektrycznej, która dzięki użyciu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości wykonuje wiele tysięcy ruchów na minutę. Włosie zostaje wprawione w drgania, które są w stanie poradzić sobie nie tylko z prawidłowym oczyszczeniem płytki nazębnej, ale także przestrzeni między zębami. Ponadto szczoteczki soniczne wykorzystują do działania tzw. ruchy wymiatające, które przypominają nieco sposób funkcjonowania miotły. Dzięki temu usuwanie bakterii z trudno dostępnych miejsc jest o wiele prostsze i dokładniejsze.

Warto podkreślić, że szczoteczki soniczne są bezpieczne nawet dla osób posiadających bardzo wrażliwe zęby i dziąsła. Ponadto nie powodują nadmiernego ścierania się szkliwa nazębnego. Dzięki swojej dokładności, skuteczności i delikatności są doskonałym wyborem dla osób noszących implanty lub aparaty ortodontyczne.

Najlepsze szczoteczki do zębów soniczne nie tylko służą do dokładnego oczyszczania jamy ustnej. Topowe modele posiadają także bardziej zaawansowane tryby, takie jak masowanie dziąseł czy wybielanie szkliwa.

Funkcje najlepszych szczoteczek sonicznych do zębów

Wybierając swoją szczoteczkę soniczną, zwróć uwagę na kilka najważniejszych cech. Pamiętaj, że większość szczoteczek sonicznych dostępnych obecnie na rynku posiada takie cechy jak: ponad 30 000 drgań na minutę, timer, różne tryby pracy i akumulator zapewniający długi czas działania szczoteczek sonicznych. Najlepsze urządzenia posiadają bardziej rozbudowane funkcjonalności.

Zapamiętaj również, że liczba drgań ma największe znaczenie. Im jest ich więcej, tym lepiej. Równie ważne są tryby szczoteczki sonicznej. Dobrze, jeśli obok standardowego trybu jest tryb do wyjątkowo łagodnego oczyszczania zębów (ukryty np. pod nazwą sensivite), tryb do porządnego szczotkowania (np. hard), wybielanie czy masowanie dziąseł.

Jeśli nie zamierzasz ciągle trzymać szczoteczki na ładowarce, zwróć również uwagę na czas jej pracy bez ładowania. Najlepsze szczoteczki soniczne są w stanie wytrzymać nawet kilkadziesiąt dni na jednym ładowaniu!

Ciekawą funkcją jest również czujnik nacisku. W momencie, kiedy szczoteczka będzie za mocno dociskana do zębów, urządzenie poinformuje w specjalny sposób (np. dodatkową lampką), że należy czyścić jamę ustną z większym wyczuciem. Podobną możliwością dostępną w najlepszych szczoteczkach sonicznych jest wskaźnik zużycia końcówek. Bardzo przydatna funkcja szczególnie dla zapominalskich, bowiem sprzęt sam przypomni o potrzebnie zmiany główki szczoteczki.

Warto także zwrócić uwagę na możliwość połączenia szczoteczki z aplikacją. To świetne ułatwienie nie tylko dla gadżeciarzy, ale wszystkich tych, którzy na bieżąco chcą być z poziomem higieny w jamie ustnej. Aplikacja pokaże bowiem, czy na pewno poprawnie myjemy zęby, a jeśli nie, to gdzie należy przyłożyć do tego większą wagę.

Najlepsze soniczne szczoteczki posiadają również dodatkowe wyposażenie, np. w postaci etui podróżnego czy różnych dostępnych końcówek. Pozwalają one na czerpanie dodatkowej satysfakcji z efektów szczotkowania, a także zapewniają wygodę przy transporcie urządzenia, np. podczas wakacji.

Najlepsze szczoteczki soniczne - ranking

Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/09

Jedna z najbardziej znanych szczoteczek sonicznych i w naszym rankingu zajmuje pierwsze miejsce. Potrafi pracować do 62 000 drgań na minutę. Posiada pięć trybów pracy (w tym wybielający i sensitive), mocny akumulator (do trzech tygodni na jednym ładowaniu). W zestawie jest również ładowarka indukcyjna w kształcie szklanki i ładujące etui podróżne. Urządzeniem można sterować za pomocą aplikacji.

Foreo Issa Mini 2 Sensitive

Foreo jest znane z produkcji najlepszych sonicznych szczoteczek do twarzy, mało osób jednak wie, że mają również swoje linie szczoteczek sonicznych, w tym dla najmłodszych. Issa Mini 2 Sensitive to urządzenie idealne dla dzieci z wrażliwymi ząbkami. Ze względu na ciekawy design zamieni ono nudną konieczność w ciekawą zabawę. Szczoteczka została wyprodukowana z ultramiękkiego silikonu klasy medycznej.

Można do niej dokupić dwie różne główki – jedną standardową (Issa Mini) i do czyszczenia zębów i dziąseł (Issa Mini Hybrid). Urządzenie posiada także ciekawą funkcję Smiley’s: uśmiechniętą buźkę kontrolną, jeśli szczotkowanie trwało minimum dwie minuty i nie upłynęło więcej niż 12 godzin. Na uznanie zasługuje także bardzo wytrzymały akumulator: producent zapewnia 265 dni działania szczoteczki na jednym ładowaniu. 

Seysso Carbon Basic Black

Szczoteczka soniczna zapewniająca do 82 00 drgań na minutę. Bez ładowania może wytrzymać do sześciu tygodni. Posiada trzy programy. Można do niej dokupić trzy różne rodzaje końcówek (w tym antybakteryjną). Doskonały stosunek jakości do ceny.

Oral-B Pulsonic Slim Clean 2000

Szczoteczka soniczna o dwóch trybach: codzienne czyszczenie i wybielanie o liczbie ruchów 78 000 na minutę. Posiada wskaźnik ładowania i timer. Może działać na jednym ładowaniu do dwóch tygodni. Dostępna w trzech wersjach kolorystycznych: białej, szarej i różowej.

Philips Sonicare CleanCare HX3212/01

Tania i doskonała na początek przygody ze szczoteczkami sonicznymi. Jeden tryb, 31 000 drgań na minutę, 10 dni na jednym ładowaniu i automatyczny timer to wszystkie niezbędne cechy, by przekonać się do tego urządzenia bez nadwyrężania domowego budżetu. Zdecydowanie najtańsza szczoteczka soniczna w naszym zestawieniu.

Autorka: Agnieszka Ragus