Data publikacji:

Jak usunąć kamień nazębny?

Osadzający się kamień nazębny to problemy, który dotyka wielu z nas. Nie tylko nieestetycznie się prezentuje, lecz także sprzyja powstawaniu stanów zapalnych i próchnicy. Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami, a jak w gabinecie stomatologicznym? Sprawdź w artykule!

jak usunąc kamień nazębny

Kamień nazębny – skąd się bierze, jak go usunąć?

Kamień nazębny to tak naprawdę zwapniała płytka nazębna. Powstaje z osadów pochodzących z jedzenia, kawy oraz papierosów, a także ze związków mineralnych, bakterii oraz substancji znajdujących się w ślinie. Może przybierać żółtawy, szary lub nawet czarny kolor. Oprócz tego, że nieestetycznie wygląda, może również sprzyjać powstawaniu próchnicy. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby, jak usunąć kamień nazębny.

Osadzanie się kamienia nazębnego to bardzo powszechny problem. Szczególnie dotyka on osoby, które palą papierosy, często piją kawę oraz niedokładnie myją zęby. Ponadto sprawia trudność zwłaszcza tym ludziom, którzy mają bardzo ciasno ułożone, nachodzące na siebie zęby. Choć całkowicie można go usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym, istnieje wiele sposobów na to, jak usunąć kamień nazębny w domu. Przedstawiamy je w artykule.

Jak usunąć kamień nazębny sodą i olejem kokosowym?

Jak usunąć kamień nazębny samemu w domu? Pierwszym sposobem jest użycie sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Aby zrobić pastę domowej roboty, wymieszaj ze sobą 1 łyżeczkę sody oraz 1 czubatą łyżkę oleju kokosowego. Tak przygotowaną mieszankę nałóż na szczoteczkę i regularnie myj nią zęby. Taka mikstura skutecznie usuwa płytkę nazębną i zapobiega gromadzeniu się kamienia.

Jak usunąć kamień nazębny w domu? Węgiel aktywny

Kolejnym domowym sposobem na usunięcie kamienia nazębnego jest użycie węgla aktywnego. Możesz kupić pastę do zębów zawierającą ten składnik lub zaopatrzyć się w węgiel aktywny w proszku lub w kapsułkach. Niewielką ilość produktu nałóż na szczoteczkę, zwilż wodą i umyj dokładnie zęby. Czynność powtarzaj regularnie kilka razy w tygodniu. Możesz wypróbować ten sposób również wtedy, gdy chcesz usunąć kamień nazębny z protezy.

Jak usunąć kamień nazębny domowym sposobem? Szałwia

Jak usunąć kamień nazębny bez dentysty? Pomóc może również napar z szałwii. Zaparz jej liście we wrzątku, a gdy mikstura nieco przestygnie, płucz nią zęby przez kilka minut. Stosuj tę metodę regularnie. Szałwia odświeża oddech i zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej.

Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami? Ocet jabłkowy

Płukanie ust octem jabłkowym to kolejny domowy sposób na to, jak usunąć kamień nazębny bez dentysty. Wykonuj tę czynność regularnie, np. 2 razy w tygodniu. Jeśli jednak zauważysz, że twoje dziąsła stały się bardziej wrażliwe lub zęby zaczęły cię boleć, zaprzestań stosowania octu.

Jak usunąć kamień nazębny w domu? Dobra pasta i szczoteczka

Zamiast zastanawiać się, jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami, możesz po prostu zacząć zapobiegać jego osadzaniu się. Myj dokładnie zęby po każdym posiłku, używając dobrej szczoteczki i porządnej pasty. Możesz także zainwestować w szczoteczkę elektryczną lub soniczną, która znacznie skuteczniej usuwa płytkę nazębną.

Jak usunąć kamień nazębny u stomatologa?

Jeśli na twoich zębach zgromadziło się bardzo dużo kamienia, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji koniecznie umów się na zabieg u stomatologa. Usuwanie kamienia w gabinecie składa się z dwóch etapów. Najpierw dentysta wykonuje skaling – mechaniczne usuwanie osadu. Następnie zaś przeprowadza piaskowanie, czyli polerowanie powierzchni zębów specjalnym piaskiem zmieszanym z wodą. Zabiegi te nie są może zbyt przyjemne, ale na pewno bezbolesne i bardzo skuteczne.