Data publikacji:

Wrażliwe zęby – jak leczyć? Wybieramy pastę na wrażliwe zęby

Wrażliwe zęby to problem wielu z nas. Reagują bólem na ciepło i zimno, wiatr czy kwaśny smak. Na szczęście odpowiednia płukanka czy pasta na wrażliwe zęby pomogą ci uporać się z tą dolegliwością. Jakie są domowe sposoby na wrażliwe zęby? Którą pastę wybrać? Sprawdź w artykule!

kobieta myjąca zęby

Wrażliwe zęby – przyczyny i objawy

Wrażliwe zęby reagują bólem i dyskomfortem na wiele czynników, które u zdrowej osoby nie wywołałyby żadnych dolegliwości. Należą do nich zimno i ciepło, podmuchy powietrza, kwaśne i ostre potrawy czy wnikanie resztek jedzenia do kanalików zębowych.

Przeczytaj również: Ranking wybielających past do zębów

Skąd się bierze nadwrażliwość zębów? Bezpośrednią przyczyną jest uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie kanalików zębinowych. Natomiast do uszkodzenia szkliwa prowadzić mogą:

  • choroby dziąseł,
  • zgrzytanie zębami,
  • nerwowe zaciskanie zębów,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • częste wymioty,
  • próchnica,
  • nagromadzenie się kamienia,
  • niedobory witamin.

Jak poradzić sobie z zębami wrażliwymi na ciepło i zimno? Podpowiadamy poniżej.

Wrażliwe zęby – skuteczne sposoby

Aby poradzić sobie z wrażliwymi zębami, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nigdy nie obgryzaj paznokci, nie gryź ołówka czy długopisu. Unikaj kwaśnych potraw oraz słodyczy. Gdy jednak zdarzy ci się zjeść coś drażniącego, po posiłku natychmiast przepłucz usta wodą.

Zrezygnuj również z bardzo ciepłych lub zimnych potraw, gdyż powoli niszczą one szkliwo. Unikaj papierosów oraz alkoholu. Wbrew pozorom do ścierania szkliwa może prowadzić również zbyt intensywne mycie zębów. Nie używaj twardej szczoteczki i nie przyciskaj jej zbyt mocno, aby nie uszkodzić dziąseł oraz zębów.

Najważniejszym elementem leczenia wrażliwych zębów musi być stosowanie odpowiedniej pasty oraz płukanki. Produkty powinny zawierać substancje uszczelniające kanaliki, zmiękczające osad oraz wzmacniające szkliwo.

Pasta na wrażliwe zęby

Którą pastę na wrażliwe zęby wybrać? Jakie jeszcze specyfiki pomogą w złagodzeniu dolegliwości? Sprawdź nasze zestawienie najpopularniejszych produktów.

Sensodyne – skuteczne pasty na wrażliwe zęby

Pasty i płyny do płukania ust Sensodyne to chyba najpopularniejsze specyfiki na wrażliwe zęby. W ofercie marki znajdziesz zarówno uniwersalne produkty, jak i te o bardziej wyspecjalizowanym działaniu – Pro Szkliwo, Rapid Relief, Multi Care czy nawet delikatnie wybielającą pastę Whitening. Zdecydowanie polecamy produkty Sensodyne na wrażliwe zęby!

Elmex – pasta i płyn na wrażliwe zęby

Elmex to kolejny znany producent płynów i past do wrażliwych zębów. W ofercie marki znajdziesz klasyczne kosmetyki, pastę Sensitive Whitening czy też Professional.

Blanx Anty Osad – pasta na wrażliwe zęby likwidująca osad

Blanx Anty Osad to pasta wybielająca, która usuwa ze szkliwa kamień oraz zapobiega powstawaniu płytki bakteryjnej. To z kolei chroni zęby przed próchnicą i nadwrażliwością.

Dabul Herbal Clove – naturalna pasta na wrażliwe zęby

Jesteś fanką naturalnych leków i kosmetyków? Sięgnij po pastę na wrażliwe zęby Dabul Herbal Clove. Zawiera ona ekstrakt z goździków, naturalne glinki oraz wyciągi z Mimusops elengi, Eugenia jambolana czy też akacji. Chroni zęby oraz dziąsła, działa odświeżająco i przeciwbólowo.

BioRepair – ochronna pasta do wrażliwych zębów

BioRepair Plus to innowacyjna pasta do wrażliwych zębów, która zawiera bioaktywne mikrocząsteczki wnikające w uszkodzenia szkliwa. Pasta skutecznie eliminuje kamień oraz płytkę nazębną, a także regeneruje szkliwo.

Ziaja Mintperfect Sensitiv – niedroga pasta i płyn na wrażliwe zęby

Produkty z serii Ziaja Mintperfect Sensitive skutecznie zmniejszają dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów. Zawierają fluor, krzemionkę, betainę oraz azotan potasu. Składniki te chronią szkliwo, czyszczą zęby oraz łagodzą ból wynikający z wrażliwości.

Wrażliwe zęby – domowe sposoby

Szukasz domowych sposobów na wrażliwe zęby? Aby złagodzić dolegliwości, warto regularnie stosować naturalne płukanki. Najprostszą metodą jest przyrządzenie mikstury z przegotowanej wody oraz sody oczyszczonej. Do szklanki wody wsyp łyżeczkę sody i dobrze wymieszaj. Płucz usta takim płynem dwa razy dziennie.
Kolejnym domowym sposobem na wrażliwe zęby jest ziołowa płukanka z dziurawca lub szałwii. Zaparz porządnie wybrane zioła, a po ostygnięciu płucz miksturą usta trzy razy dziennie. Stosuj opisane powyżej sposoby regularnie, a z pewnością szybko poczujesz ulgę.


Autor: Olga Wacholc