Data modyfikacji:

Żelatyna na stawy, włosy i paznokcie. Właściwości i działanie

Żelatyna to popularna substancja odzwierzęca o właściwościach żelujących i prozdrowotnych. Pozytywnie wpływa na kondycję stawów oraz wygląd włosów i paznokci. Jakie jest zastosowanie lecznicze żelatyny? Czy można ją pić? Sprawdź w artykule!
żelatyna

Żelatyna – właściwości. Czy żelatyna jest zdrowa?

Żelatyna to naturalne białko pochodzenia zwierzęcego, składające się z proliny, hydroksypoliny, glicyny oraz innych aminokwasów. Z czego zrobiona jest żelatyna? Produkuje się ją z kolagenu zwierzęcego, najczęściej wołowego lub wieprzowego.

Żelatyna ma wiele zastosowań. Szczególnie chętnie wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym oraz w kuchni dzięki właściwościom żelującym. To dzięki niej tężeją galaretki, musy oraz kremy. Oczywiście fakt, że żelatyna jest produktem odzwierzęcym sprawia, że nie spożywają jej weganie oraz wegetarianie.

Czy żelatyna jest zdrowa? Tak, ale oczywiście spożywana z umiarem. Zawiera wiele cennych aminokwasów, dzięki którym pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Oczywiście nie zastąpi ona zbilansowanej, zdrowej diety, jednak może spokojnie być jej składnikiem. Właściwości lecznicze żelatyny znały już nasze babki. Produkt pozytywnie wpływa na stawy, włosy czy paznokcie.

Choć uważa się, że żelatyna może wspomagać syntezę kolagenu i tym samym pozytywnie wpływać na zdrowie stawów i kości, do tego procesu potrzebne są również inne substancje. Należą do nich witaminy C, D czy B6. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość tych składników w codziennej diecie.

Poniżej opisujemy zastosowanie żelatyny w medycynie naturalnej oraz kosmetyce.

Żelatyna na stawy

Czy żelatyna spożywcza pomaga na stawy? I tak, i nie. Jak wspominaliśmy powyżej, z pewnością nie zastąpi ona zdrowej, zbilansowanej diety. Sam produkt nie zregeneruje w magiczny sposób stawów oraz nie zastąpi leków w przypadku poważniejszych dolegliwości. Żelatyna może jednak wspomóc kurację, spożywana razem ze zdrowymi artykułami spożywczymi zawierającymi białko oraz witaminy.

Żelatyna wytwarzana jest z kolagenu, substancji niezbędnej dla zachowania zdrowia i elastyczności stawów. Wiele osób twierdzi, że picie żelatyny pomaga uzupełniać niedobory tego składnika, tym samym wzmacniając tkankę łączną. Jej stosowanie z umiarem z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc złagodzić uporczywy ból kolan oraz innych stawów.

Picie żelatyny na stawy ma wielu zwolenników. Jak przyrządzić taką miksturę? Do 1/4 szklanki chłodnej wody wsyp 2 łyżeczki żelatyny spożywczej i dokładnie wymieszaj. Zostaw na całą noc do stężenia. Następnego dnia rano wypij roztwór na czczo. Aby poprawić jego smak, możesz dodać do szklanki nieco miodu lub syropu klonowego i jogurtu. Tak przygotowaną miksturę pij codziennie przez kilka tygodni.

Regularne spożywanie żelatyny powinno pomóc na kolana oraz inne stawy.

Żelatyna na włosy

Żelatynę spożywcza pozytywnie wpływa również na kondycję włosów, przywracając im blask i piękny wygląd. Można wykorzystać ją do przeprowadzenia popularnego zabiegu laminacji pasm w domowych warunkach.

Jak wykonać maskę z żelatyny na włosy? Przygotuj:

  • 2 płaskie łyżki żelatyny spożywczej,
  • 4 łyżki gorącej wody,
  • 1 łyżkę odżywki do włosów.
Uwaga! Jeśli masz krótkie włosy, zmniejsz ilość wszystkich składników dwukrotnie.

Żelatynę rozpuść w gorącej wodzie, a następnie wymieszaj z odżywką. Miksturę nałóż na umyte, lekko wilgotne włosy. Spłucz mieszankę po 30-40 minutach. Regularne stosowanie domowego zabiegu laminacji z żelatyny sprawi, że włosy będą lśniące, gładkie i odporne na uszkodzenia.

Zamiast maski domowej roboty, możesz także zainwestować w kosmetyki do włosów zawierające kolagen.

Żelatyna na paznokcie

Regularne stosowanie żelatyny na paznokcie wzmacnia płytkę, niweluje łamliwość i rozdwajanie się. Warto jednak pamiętać, że na zdrowie i wygląd paznokci ma wpływ również odpowiednia dieta.

Włącz do codziennego jadłospisu produkty zawierające cynk, krzem oraz witaminy. Maska na paznokcie z żelatyny jeszcze bardziej wzmocni płytkę. Jak wykonać ją domowym sposobem?

Rozpuść lekko czubatą łyżkę żelatyny w szklance gorącej wody. Gdy mikstura lekko przestygnie, mocz w niej paznokcie przez 15 minut. Powtarzaj kurację 2 razy w tygodniu przez 2-3 tygodnie. Gwarantujemy, że szybko zobaczysz efekty.

Picie żelatyny – skutki uboczne

Czy żelatyna jest szkodliwa? Prawidłowe jej stosowanie nie powinno nikomu zaszkodzić. Warto jednak zwracać uwagę, jak picie żelatyny wpływa na stan twojego organizmu. W razie wystąpienia skutków ubocznych, bólu brzucha lub wysypki, natychmiast zakończ kurację.

Wiele osób pamięta również epidemię gąbczastej encefalopatii bydła, zwanej chorobą szalonych krów, która wystąpiła w Europie na przełomie XX i XXI wieku. Mówiono wówczas, że w żelatynie spożywczej mogą znajdować się priony powodujące tę chorobę, które nie giną pod wpływem wysokiej temperatury.

Obecnie jednak choroba ta raczej nie występuje w Europie. Ponadto wszelkie produkty odzwierzęce są w dzisiejszych czasach dokładnie badane, zanim trafią do sprzedaży.

Jeśli obawiasz się żelatyny lub z jakiegoś innego powodu nie chcesz jej spożywać, możesz sięgnąć po inne przebadane preparaty na stawy.

Na rynku znajdziesz mnóstwo skutecznych środków zawierających kolagen i inne substancje, które wspomagają zdrowie stawów, niwelując ból kolan i innych części ciała.

Jeżeli natomiast nie chcesz spożywać żelatyny ze względów etycznych (np. jesteś weganinem lub wegetarianinem), sięgnij po agar-agar. To naturalny zamiennik tej substancji o właściwościach żelujących.

Choć nie ma on, niestety, tak korzystnego działania na stawy, jak żelatyna, z powodzeniem można wykorzystywać go w kuchni do przyrządzania pysznych musów i galaretek.

Zdjęcie: Envato Elements

Autorka: Olga Wacholc