Data modyfikacji:

Witaminy dla sportowców: ranking najlepszych produktów

Niezależnie od tego jaką formę aktywności fizycznej uprawia się na co dzień, należy pamiętać o uzupełnianiu płynów oraz niezbędnych witamin, bowiem zdrowy organizm to nie tylko wysportowana sylwetka. Jakie witaminy powinni przyjmować sportowcy? Poznaj ranking najlepszych produktów. 
Witaminy dla sportowców: ranking najlepszych produktów
Długotrwałe, systematyczne treningi znacznie przyspieszają tempo przemian metabolicznych w organizmach sportowców, w porównaniu z osobami, które prowadzą mniej aktywny tryb życia. Ten fakt przyczynia się do większego zapotrzebowania na witaminy oraz minerały. Warto wiedzieć jak nie dopuścić do niedoborów, które niekorzystnie wpływają na stan zdrowia. 

Witamina C dla sportowców 

Przyjmowanie witaminy C niesie za sobą wiele korzyści, zwłaszcza w przypadku osób o dużej aktywności fizycznej. Kwas askorbinowy jest niezbędny do wzrostu mięśni oraz bierze udział w produkcji kolagenu, co oznacza, że prawidłowy poziom tej witaminy gwarantuje wzmocnienie chrząstek i stawów, co pośrednio minimalizuje ryzyko kontuzji. Ponadto witamina C chroni organizm przed wolnymi rodnikami dzięki czemu zwalcza zmęczenie, wspomaga procesy regeneracyjne mięśni oraz zabezpiecza przed nawracającymi infekcjami. Warto podkreślić, że organizm człowieka nie wytwarza samodzielnie kwasu askorbinowego, zatem należy dostarczyć go z pożywieniem, a jego nadmiar jest usuwany wraz z moczem. 

Witamina A dla sportowców 

Witamina A podobnie jak kwas askorbinowy odpowiada za zwalczanie wolnych rodników (jest przeciwutleniaczem), ponadto bierze udział w licznych procesach metabolicznych, które są związane z produkcją hormonów steroidowych oraz białek. Witamina A pośrednio poprawia także funkcjonowanie mięśni. 

Kompleks witamin z grupy B dla sportowców

Witaminy z grupy B dla sportowców to jeden z najistotniejszych czynników warunkujących dobre samopoczucie, prawidłowo funkcjonujący organizm oraz widoczne rezultaty treningów. B complex bierze udział w najistotniejszych przemianach metabolicznych ustroju człowieka, warunkując prawidłową gospodarkę energetyczną, odpowiedni poziom homocysteiny, tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Na szczególną uwagę zasługują witaminy B6 oraz B12, które wspomagają rozrost tkanek mięśni i ich prawidłowe funkcjonowanie. 

Witamina D dla sportowców 

Położenie geograficzne Polski niemalże gwarantuje niedobór witaminy D, dlatego warto ją suplementować niezależnie od aktywności fizycznej, jednak dla sportowców ma ona jeszcze większe znaczenie bowiem oprócz gwarancji prawidłowo funkcjonującego układu immunologicznego, witamina D zapewnia także wytrzymałość kości oraz zabezpiecza przed spadkiem nastroju oraz depresją. 

Czy witamina E jest ważna dla sportowców? 

Witamina E kojarzy się głównie z dobrą kondycją paznokci oraz włosów. jednak nie można zapomnieć o jej silnie antyoksydacyjnym działaniu, który zwalcza zmęczenie. Dodatkowo witamina E ma wpływ na poziom testosteronu w organizmie oraz wspomaga regeneracje mięśni po treningach. 

Połączenie witamin i minerałów dla sportowców

Warto nadmienić, że dla osób aktywnych fizycznie ogromne znaczenie odgrywają nie tylko witaminy, ale także minerały. Należy zwrócić na nie uwagę podczas wybierania suplementów dla siebie, bowiem wiele produktów dostępnych na rynku dla sportowców zawiera zarówno witaminy, jak i minerały. Dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krwiotwórczego, przebiegu licznych przemian metabolicznych, silnych kości oraz mięśni, i co równie ważne, dobrej kondycji fizycznej, istotną rolę odgrywa równowaga pomiędzy chlorem, sodem, potasem, magnezem, żelazem oraz wapniem. Według zaleceń specjalistów sportowcy powinni kontrolować laboratoryjnie poziomy zarówno witamin, jak i minerałów aby nie dopuścić do niedoborów, ale także ich nadmiaru w organizmie. 

Witaminy dla sportowców - ranking najlepszych produktów

Odpowiednio zbilansowana dieta zwykle pokrywa większość dziennego zapotrzebowania na powyższe witaminy oraz składniki mineralne, jednak nie jest tak w każdym przypadku. Niska przyswajalność niektórych witamin, pęd życia, który utrudnia przygotowanie odpowiednich posiłków, zbyt niska świadomość sportowców oraz intensywne, wycieńczające treningi często przyczyniają się do skrajnych niedoborów oraz negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Z odsieczą przychodzą suplementy diety oraz leki OTC dla osób aktywnych fizycznie, których zadaniem jest wspomaganie diety w utrzymaniu odpowiedniego poziomu witamin i minerałów. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych produktów z witaminami dla sportowców.

Jakie witaminy dla sportowców kupić? Podczas wyboru produktu należy zwrócić uwagę na: 
  • postać chemiczną witamin i minerałów (warto stawiać na formy aktywne, łatwo przyswajalne)
  • wysokość dawki (powinny być wyższe w porównaniu do suplementów dla przeciętnej osoby)
  • źródło, z jakiego pochodzą witaminy 
  • substancje dodatkowe i wypełniacze (im mniej, tym zdrowiej)

Biotech USA Vitamin C

Suplement diety z nieco niższej półki cenowej, w postaci tabletek dla sportowców zawierający witaminę C, pokrywający 1250% referencyjnej wartości spożycia. Produkt idealny dla osób aktywnych fizycznie, które pragną między innymi wspomóc syntezę kolagenu, bądź wchłanianie żelaza.

Biotech USA Multiwitamina dla kobiet

Popularny preparat multiwitaminowy dla kobiet uprawiających sport, przez wiele z nich uznawany za najlepszy. Produkt zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, B7, C, E, D, a także minerały: żelazo, wapń, cynk, magnez, miedź, selen, mangan, jod oraz inne substancje takie jak luteina czy inozytol. Dawki poszczególnych witamin oraz minerałów są uzależnione od przyswajalności i zapotrzebowania przez osoby aktywne fizycznie, warto zapoznać się z nimi przed zakupem suplementu. Produkt występuje w formie tabletek. 

6Pak Nutrition B-complex

Suplement diety dla sportowców zawierający B-complex (witaminy: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12)  pokrywający 100% dziennego zapotrzebowania. Produkt jest dodatkowo wzbogacony o witaminę C oraz E. Jest to dobry suplement diety dla sportowców, którzy chcą wzmocnić odżywczość stosowanej na co dzień zbilansowanej diety. 

Now Foods witamina D3

Suplement dla sportowców zawierający witaminę D3 w postaci tabletek. Produkt zapewnia 5000% referencyjnej wartości spożycia, co pozwala na szybkie zwalczenie niedoboru tej witaminy, z którym zmaga się nawet 75% Polaków. Warto zwrócić uwagę, że w celu zwiększenia przyswajalności witaminy D, w składzie znajduje się także oliwa z oliwek. 

OLIMP Vita-Min Multiple Sport 

Popularny produkt multiwitaminowy dla sportowców, charakteryzujący się wysokimi dawkami oraz wysoką przyswajalnością. W składzie suplementu znaleźć można witaminy: A, D, E, C, B - complex oraz ekstrakty z roślin, które dodatkowo poprawiają wchłanialność składników odżywczych. Dodatkowo ten suplement diety dla sportowców wzbogacony jest minerałami takimi jak: magnez, wapń, potas, cynk, żelazo, mangan, miedź, chrom, selen oraz jod. Przez swój bogaty skład produkt Vita-Min Multiple Sport zaleca się osobom o bardzo dużej aktywności fizycznej, w tym zawodowym sportowcom. 

Olimp Chela-Mag B6 Forte Shot 25ml

Chyba każdy sportowiec wie, jak niekomfortowy i dokuczliwy bywa problem z nawracającymi skurczami. Odpowiedzią na to są suplementy zawierające magnez oraz witaminę B6. Olimp Chela-Mag B6 Forte oferuje właśnie te składniki, pokrywające 100% dziennego zapotrzebowania. Dodatkowym atutem tego suplementu dla sportowców jest jego płynna, smakowa forma, która idealnie sprawdzi się dla osób, które nie przepadają za połykaniem tabletek.