Data modyfikacji:

Pas neoprenowy na brzuch. Czy działa? Czy warto? Opinie

W celu zrzucenia zbędnych kilogramów i wymodelowania mięśni brzucha potrzebna jest wytrwałość i samodyscyplina w treningach i diecie. Niektórzy stosują dodatkowe przyrządy wspomagające dany proces, czyli między innymi pas neoprenowy. Czy dany „gadżet” działa? Czy pas neoprenowy wspomaga rzeźbienie mięśni brzucha? Sprawdźmy, czy warto zaopatrzyć się w pas neoprenowy.
Close up of fit woman's torso. Female with perfect abdomen muscles

Co to jest pas neoprenowy?

Pas neoprenowy to – jak sama nazwa wskazuje, pas wykonany z pianki neoprenowej. Zazwyczaj stosowany jest na brzuch, choć niektórzy używają go także do poprawy wyglądu ramion czy ud. Podstawowym zadaniem tego gadżetu jest przyspieszenie procesu odchudzania i kształtowania mięśni.

Co daje pas neoprenowy?

Osoby, które pragną zrzucić kilka kilogramów, często zastanawiają się, jak właściwie działa pas neoprenowy. Nie ma on przecież żadnych dodatkowych funkcji – po prostu ma być umieszczony w strategicznych miejscach ciała.
Pas neoprenowy popularny jest również wśród kobiet po porodzie, które stosują go, aby nadmiar skóry szybciej się wchłoną. Jednak, czy rzeczywiście dany przyrząd ma tak świetne właściwości rzeźbienia brzucha? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Czym charakteryzuje się pas neoprenowy?

Do głównych zadań danego pasa należy wspomaganie procesu odchudzania brzucha, jednak używany jest także na inne problematyczne miejsca, takie jak uda bądź ramiona. Wiele osób stosuje go na co dzień podczas podejmowania aktywności fizycznej, np. do biegania, jazdy na rowerze czy treningu na siłowni oraz do wykonywania podstawowych czynności domowych, takich jak sprzątanie.
Działanie pasa neopranowego opiera się odizolowaniu miejsca, w którym pojawia się nadmiar tłuszczu. Dzięki takiej izolacji ciepło nie zostaje oddane do powietrza, ale wraca na skórę – obrazując, pas neoprenowy działa trochę jako opakowanie termoizolacyjne. Oczywiście konsekwencją podwyższenia temperatury na wybranych częściach ciała jest ich intensywne pocenie.
Mało które akcesoria dla odchudzających się wzbudzają tyle kontrowersji, co właśnie pas neoprenowy. Działanie gadżetu bywa podstawą do intensywnych dyskusji między specjalistami – trudno więc stwierdzić, czy rzeczywiście przyspiesza on redukcję tłuszczu. Zwolennicy pasa podkreślają, że tak jest – a co więcej, że pas neoprenowy może przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej o od 5% do 15%.
Dodatkową korzyścią z jego używania ma być przyspieszenie przemiany materii. Oczywiście wszystko to można osiągnąć tylko w przypadku, gdy łączymy działanie pasa neoprenowego z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą.

Jakie działanie ma pas neoprenowy?

Pas neoprenowy ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Dlaczego więc wśród ludzi krążą aż tak różne opinie na temat pasa neoprenowego? Przede wszystkim dlatego, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje zarówno na ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową, jak i na przyrządy stosowane podczas treningu. Uogólniając, pasy neoprenowe, mimo iż są jedynie kawałkiem materiału, mają wiele funkcji. Między innymi:
  • wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej poprzez zwiększoną potliwość,
  • poprawiają jędrność i elastyczność skóry,
  • oczyszczają skórę z toksycznych substancji,
  • przyspieszają procesy metaboliczne,
  • poprawiają ukrwienie i dotlenienie skóry oraz tkanek podskórnych,
  • podtrzymują odcinek lędźwiowy, chroniąc przed jego przeciążeniem,
  • ogrzewają skórę, dzięki czemu zapobiegają oziębieniu lędźwi i nerek.
  • Pas neoprenowy mylony jest czasami z pasem treningowym, który wykorzystywany jest zwłaszcza podczas treningów siłowych, a konkretniej podczas podnoszenia ciężarów. Pas treningowy w przypadku ćwiczeń z dużym obciążeniem jest rzeczywiście potrzebny, w przeciwieństwie do pasu neoprenowego, gdyż wspomaga on pracę jamy brzusznej oraz zmniejsza obciążenie wywierane głównie na kręgosłup.

    Pas neoprenowy – hit czy kit?

    Mimo iż zapewnienia producentów wskazują na powyższe właściwości pasów neoprenowych, nie do końca spełniają one takie funkcje. Przede wszystkim należy wspomnieć, że pas neoprenowy, poprzez blokowanie dopływu powietrza do danego odcinka ciała oraz wyraźne zwiększenie temperatury, wpływa na znaczną potliwość. Po zdjęciu pasa po odbytym treningu zauważy się zatem strużki spływającego potu z brzucha. Czy to jest jednoznaczne ze spalaniem tkanki tłuszczowej? Oczywiście, że nie. Pocenie się nie jest jednoznaczne ze zgubieniem zbędnych kilogramów. Z tego głównie względu podaje się w wątpliwość właściwości odchudzające pasu neoprenowego. Dlatego mówi się, że dany pas nie wpływa na odchudzanie, a może jedynie wspomagać cały rozbudowany proces odchudzania wraz z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą.
    Jednak oprócz powyższych wątpliwości związanych z pasem odchudzającym, prawdą jest, że posiada on resztę wymienionych właściwości. Między innymi, poprzez zwiększoną potliwość oczyszcza się organizm z substancji toksycznych, odpowiednio założony wpływa na poprawienie ukrwienia oraz oczywiście ochrania odcinek lędźwiowy i nerki przed ochłodzeniem. Stosowany jest zatem chętnie przez sportowców sportów zewnętrznych, np. rowerzystów czy narciarzy, oraz przez zawodników fitness sportów sylwetkowych, którzy zakładają go przed zawodami, aby odwodnić ciało w celu lepszego wyglądu przed wejściem na scenę.
    Biorąc pod uwagę jego rzeczywiste właściwości, jest on przydatnym elementem dla osób, które znają jego zalety i używają go w odpowiednim celu. Dla osób uprawiających odpowiednie sporty i pragnących jedynie w niewielki sposób wspomóc aktywność fizyczną i dietę, czyli proces odchudzania, pasy neoprenowe są jak najbardziej hitem. Z kolei dla osób zakładających pas i myślących, że tylko dzięki niemu schudną, niestety okaże się on kitem.

    Pas neoprenowy – czy warto?

    To, czy pas neoprenowy rzeczywiście pomaga w odchudzaniu lub rzeźbieniu sylwetki, warto sprawdzić na własną rękę. Jednocześnie należy pamiętać, że gadżet ten ma wiele innych, już potwierdzonych korzyści. Wśród nich wymienia się: poprawę stanu skóry (przede wszystkim zwiększenie jej gładkości), oczyszczenie skóry z toksyn, przyspieszenie gojenia się niektórych ran oraz zapewnienie ochrony przed zimnem. To ostatnie dotyczy przede wszystkim osób, które późną jesienią i zimą trenują w pochylonej pozycji – czyli na przykład miłośników jazdy na rowerze. Pas neoprenowy na brzuch osłoni przed chłodem między innymi nerki.

    Pas neoprenowy – jak nosić?

    Jak właściwie nosić pas neoprenowy i jak zwiększyć jego działanie? To proste – pamiętaj o tych kilku zasadach:

    Kup pas neoprenowy wysokiej jakości

    Na rynku można kupić pasy za 10 złotych i za 70 złotych. Te najtańsze są zazwyczaj wykonane z pianki najgorszej jakości.

    Pamiętaj o odpowiednim zaciśnięciu pasa

    Przez „odpowiednie” rozumie się ani nie za mocne, ani niezbyt silne. Ściśnij pas tak, aby czuć, że przylega, ale też nie tak, aby noszenie było źródłem dyskomfortu.

    Zakładaj pas wtedy, gdy planujesz trening albo aktywność fizyczną

    Założenie pasa i ułożenie się na kanapie z pilotem w dłoni zda się na niewiele. Jeśli chcesz zobaczyć efekty, zakładaj go, gdy planujesz aktywność. Może być to zarówno trening, jak i sprzątanie mieszkania. Noś pas przez minimum godzinę.

    Pamiętaj o higienie

    Zawsze po zakończeniu treningu weź prysznic i umyj sam pas – w przeciwnym razie nie tylko szybko zacznie nieciekawie pachnieć, ale stanie się również siedliskiem dla bakterii i grzybów.

    Jak nie używać pasa neoprenowego?

    Pas neoprenowy, będąc tylko kawałkiem materiału, może mieć również niekorzystny wpływ na zdrowie. Zwiększenie temperatury ciała i nadmierna ilość produkowanego potu mogą okazać się szkodliwe, a nie pomocne, jak było założone. Dodatkowo utrata znacznej ilości płynów wpływa również na odwodnienie, utratę nadmiaru składników mineralnych bądź przegrzanie organizmu. Dlatego podczas korzystania z pasa neoprenowego należy używać go z głową, czyli przede wszystkim nie nosić go zbyt długo.
    Pas odchudzający neoprenowy zapięty zbyt ciasno na brzuchu może znacznie uciskać żebra, powodując ich deformację lub miażdżenie i przemieszczanie narządów wewnętrznych. Ponadto noszony przez długi czas nie wpłynie w żadnym stopniu na zwiększenie efektów, a jedynie na rozleniwienie mięśni głębokich, które pełnią ważne role w organizmie, między innymi utrzymują odpowiednią postawę ciała oraz podtrzymują narządy wewnętrzne na swoim miejscu. Pas neoprenowy przejmie zatem ich funkcje, a dane mięśnie nie będą musiały spełniać swojej roli, co po zdjęciu pasa będzie niekorzystne w skutkach. Dodatkowo noszenie pasa neoprenowego przez długi czas od razu po porodzie będzie wpływało na zaburzenie procesów zachodzących podczas połogu, czyli np. procesu obkurczania się macicy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka