Data modyfikacji:

Krostki na ramionach: jakie mogą być przyczyny? Jak się pozbyć krostek z ramion?

Krostki na ramionach i plecach, a czasem nawet i na udach, to częsty problem zarówno u nastolatków, jak i osób po 30. czy 40. roku życia. Oczywiście takie zmiany wyglądają bardzo nieestetycznie, bywają też źródłem bólu – dlatego warto zrobić wszystko, by się ich pozbyć. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.
krostki na ramionach

Przeczytaj również: Senność po jedzeniu – przyczyny, jak zapobiec

Krostki na ramionach – przyczyny

Aby zlikwidować krostki na ramionach, najpierw musisz odkryć przyczynę ich powstawania. To w zasadzie największe wyzwanie, ponieważ powodów pojawiania się brzydkich zmian na plecach i ramionach jest – niestety – dość sporo.
  • Zmiany hormonalne
Czerwone krostki na ramionach to bardzo często efekt nieprawidłowości hormonalnych. Hormony mogą zacząć „szaleć” zarówno w wieku dojrzewania, jak i o wiele później – nawet koło 40. roku życia. Z nieprawidłową pracą układu hormonalnego wiążą się też inne symptomy: nasilone wypadanie włosów, intensywne przetłuszczanie się ich, przesuszenie skóry, nieregularność miesiączek, ciągłe poczucie zimna.

Aby upewnić się, czy to jest właśnie przyczyna zmian na skórze, należy odwiedzić endokrynologa i poprosić go o skierowanie na kilka badań. Warto skontrolować między innymi poziom hormonów tarczycy.
  • Niedobory witamin
Zarówno czerwone, jak i białe krostki na ramionach mogą pojawiać się na skórze na skutek niedoboru witamin i składników mineralnych. Przeanalizuj swoją dietę pod kątem zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, selenu i cynku, a także witamin A oraz C. Jeżeli sądzisz, że jest ich w diecie niewystarczająco, to najwyższy czas zmienić jadłospis albo rozpocząć suplementację.
  • Alergie
Czerwone krostki na ramionach, tzw. „pokrzywka”, to nierzadko efekt alergii. Uczulać może wiele produktów: nowy proszek do prania, kosmetyk do mycia ciała albo balsam do nawilżania skóry. Przeanalizuj wszystkie takie ostatnie „nowości” w twoim życiu i na jakiś czas zaprzestań ich używania.
  • Rogowacenie mieszkowe
Jeśli twoim problemem są krostki na ramionach i udach, to być może ich przyczyną jest rogowacenie mieszkowe. Choroba ta powoduje nie tylko powstawanie drobnych, zazwyczaj swędzących zmian, ale również chropowatość skóry.

Z rogowaceniem mieszkowym możesz spróbować poradzić sobie samodzielnie (metody znajdziesz poniżej). Jeśli jednak starania nie przyniosą spodziewanych rezultatów, koniecznie odwiedź lekarza. Dermatolog zapisze doraźne leki – np. kortykosteroidy.
  • Nawyk dotykania skóry
Kolejna przyczyna powstawania czerwonych i białych krostek na ramionach to ciągłe, nawykowe dotykanie i drapanie skóry. Postępując w ten sposób, przenosisz na ramiona i plecy całą masę bakterii, które powodują powstawanie szpecących zmian.
  • Krostki na ramionach – gluten
Jeśli krostek na twoim ciele jest naprawdę sporo, a skóra staje się grudkowata i nierówna, to być może za problem odpowiada nietolerancja glutenu. W takiej sytuacji jelita nie radzą sobie z trawieniem składnika i tworzą się przeciwciała, które odpowiadają za taki, a nie inny wygląd ramion. Rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości glutenu w diecie albo zupełne z niego zrezygnowanie.

Krostki na ramionach – jak się ich pozbyć?

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się krostek na plecach czy udach. Decydując się na ich wprowadzenie w życie, musisz jednak pamiętać, że na efekty trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni. Co dokładnie może ci pomóc?
  • Regularne oczyszczanie skóry przy pomocy peelingów
Sprzymierzeńcami pięknej, gładkiej skóry są peelingi, dzięki którym stary naskórek ulega złuszczeniu. Możesz stosować zarówno kosmetyki naturalne (np. z miodu, kawy, cytryny, płatków owsianych lub orkiszowych, cukru), jak i te drogeryjne. Nakładaj je na skórę co najmniej raz w tygodniu.

Uwaga! Peelingów nie należy stosować na skórze z wypryskami wypełnionymi ropą. Zabieg może doprowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii na kolejne partie ciała.
  • Zabiegi z glinką
Krostki na ramionach oraz udach zaczną znikać szybciej, jeżeli oprócz regularnego złuszczania skóry zaczniesz stosować zabiegi z użyciem zielonej lub różowej glinki. Produkty te znakomicie oczyszczają pory i zmiękczają skórę, co znacznie poprawia jej wygląd. Glinkę możesz kupić w formie proszku (wówczas przed zabiegiem należy wymieszać ją z wodą) albo w formie gotowej pasty.
  • Uzupełnienie niedoborów
Jeśli podejrzewasz, że krostki na ramionach mogą być skutkiem niedoborów witaminowych, wzbogać swoją dietę o warzywa, owoce, ziarna, ryby morskie oraz orzechy. Możesz też zacząć stosować suplementy diety – wybierz te z dużą zawartości witamin A i C.
  • Nawilżanie skóry
Jako że częstą przyczyną wyprysków jest przesuszenie skóry, ważnym elementem walki z niedoskonałościami jest jej nawilżenie. Pamiętaj o codziennym nakładaniu balsamów i kremów, raz na jakiś czas stosuj również skoncentrowane serum.

Krostki na ramionach - najczęściej zadawane pytania

Czym są krostki na ramionach?
Krostki na ramionach to zmiany skórne, które mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak trądzik, łuszczyca, alergie, dieta czy infekcje skóry.

Co powoduje pojawienie się krostek na ramionach?
Krostki na ramionach mogą pojawiać się z różnych powodów, takich jak: nadmierne pocenie się, zatkane pory skóry, stres, używanie kosmetyków zawierających alkohol, nieodpowiednie mycie skóry.

Czy krostki na ramionach są związane z dietą?
Krostki na ramionach mogą być związane z dietą, ponieważ dieta bogata w tłuszcze i cukry proste może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które mogą powodować trądzik.
Autor: R. Wojtaś