Kolejna przyczyna powstawania czerwonych i
białych krostek na ramionach to ciągłe, nawykowe dotykanie i drapanie skóry. Postępując w ten sposób, przenosisz na ramiona i plecy całą masę bakterii, które powodują powstawanie szpecących zmian.
- Krostki na ramionach – gluten
Jeśli krostek na twoim ciele jest naprawdę sporo, a skóra staje się grudkowata i nierówna, to być może za problem odpowiada nietolerancja glutenu. W takiej sytuacji jelita nie radzą sobie z trawieniem składnika i tworzą się przeciwciała, które odpowiadają za taki, a nie inny wygląd ramion. Rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości glutenu w diecie albo zupełne z niego zrezygnowanie.
Krostki na ramionach – jak się ich pozbyć?
Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się krostek na plecach czy udach. Decydując się na ich wprowadzenie w życie, musisz jednak pamiętać, że na efekty trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni. Co dokładnie może ci pomóc?
- Regularne oczyszczanie skóry przy pomocy peelingów
Sprzymierzeńcami pięknej, gładkiej skóry są peelingi, dzięki którym stary naskórek ulega złuszczeniu. Możesz stosować zarówno
kosmetyki naturalne (np. z miodu, kawy, cytryny, płatków owsianych lub orkiszowych, cukru), jak i te drogeryjne. Nakładaj je na skórę co najmniej raz w tygodniu.
Uwaga! Peelingów nie należy stosować na skórze z wypryskami wypełnionymi ropą. Zabieg może doprowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii na kolejne partie ciała.