Data modyfikacji:

Krostki na ramionach: jakie mogą być przyczyny? Jak się pozbyć krostek z ramion?

Krostki na ramionach i plecach, a czasem nawet i na udach, to częsty problem zarówno u nastolatków, jak i osób po 30. czy 40. roku życia. Oczywiście takie zmiany wyglądają bardzo nieestetycznie, bywają też źródłem bólu – dlatego warto zrobić wszystko, by się ich pozbyć. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.
krostki na ramionach

Przeczytaj również: Senność po jedzeniu – przyczyny, jak zapobiec

Krostki na ramionach – przyczyny

Aby zlikwidować krostki na ramionach, najpierw musisz odkryć przyczynę ich powstawania. To w zasadzie największe wyzwanie, ponieważ powodów pojawiania się brzydkich zmian na plecach i ramionach jest – niestety – dość sporo.
  • Zmiany hormonalne
Czerwone krostki na ramionach to bardzo często efekt nieprawidłowości hormonalnych. Hormony mogą zacząć „szaleć” zarówno w wieku dojrzewania, jak i o wiele później – nawet koło 40. roku życia. Z nieprawidłową pracą układu hormonalnego wiążą się też inne symptomy: nasilone wypadanie włosów, intensywne przetłuszczanie się ich, przesuszenie skóry, nieregularność miesiączek, ciągłe poczucie zimna.

Aby upewnić się, czy to jest właśnie przyczyna zmian na skórze, należy odwiedzić endokrynologa i poprosić go o skierowanie na kilka badań. Warto skontrolować między innymi poziom hormonów tarczycy.
  • Niedobory witamin
Zarówno czerwone, jak i białe krostki na ramionach mogą pojawiać się na skórze na skutek niedoboru witamin i składników mineralnych. Przeanalizuj swoją dietę pod kątem zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, selenu i cynku, a także witamin A oraz C. Jeżeli sądzisz, że jest ich w diecie niewystarczająco, to najwyższy czas zmienić jadłospis albo rozpocząć suplementację.
  • Alergie
Czerwone krostki na ramionach, tzw. „pokrzywka”, to nierzadko efekt alergii. Uczulać może wiele produktów: nowy proszek do prania, kosmetyk do mycia ciała albo balsam do nawilżania skóry. Przeanalizuj wszystkie takie ostatnie „nowości” w twoim życiu i na jakiś czas zaprzestań ich używania.
  • Rogowacenie mieszkowe
Jeśli twoim problemem są krostki na ramionach i udach, to być może ich przyczyną jest rogowacenie mieszkowe. Choroba ta powoduje nie tylko powstawanie drobnych, zazwyczaj swędzących zmian, ale również chropowatość skóry.

Z rogowaceniem mieszkowym możesz spróbować poradzić sobie samodzielnie (metody znajdziesz poniżej). Jeśli jednak starania nie przyniosą spodziewanych rezultatów, koniecznie odwiedź lekarza. Dermatolog zapisze doraźne leki – np. kortykosteroidy.
  • Nawyk dotykania skóry
Kolejna przyczyna powstawania czerwonych i białych krostek na ramionach to ciągłe, nawykowe dotykanie i drapanie skóry. Postępując w ten sposób, przenosisz na ramiona i plecy całą masę bakterii, które powodują powstawanie szpecących zmian.
  • Krostki na ramionach – gluten
Jeśli krostek na twoim ciele jest naprawdę sporo, a skóra staje się grudkowata i nierówna, to być może za problem odpowiada nietolerancja glutenu. W takiej sytuacji jelita nie radzą sobie z trawieniem składnika i tworzą się przeciwciała, które odpowiadają za taki, a nie inny wygląd ramion. Rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości glutenu w diecie albo zupełne z niego zrezygnowanie.

Krostki na ramionach – jak się ich pozbyć?

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się krostek na plecach czy udach. Decydując się na ich wprowadzenie w życie, musisz jednak pamiętać, że na efekty trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni. Co dokładnie może ci pomóc?
  • Regularne oczyszczanie skóry przy pomocy peelingów
Sprzymierzeńcami pięknej, gładkiej skóry są peelingi, dzięki którym stary naskórek ulega złuszczeniu. Możesz stosować zarówno kosmetyki naturalne (np. z miodu, kawy, cytryny, płatków owsianych lub orkiszowych, cukru), jak i te drogeryjne. Nakładaj je na skórę co najmniej raz w tygodniu.

Uwaga! Peelingów nie należy stosować na skórze z wypryskami wypełnionymi ropą. Zabieg może doprowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii na kolejne partie ciała.
  • Zabiegi z glinką
Krostki na ramionach oraz udach zaczną znikać szybciej, jeżeli oprócz regularnego złuszczania skóry zaczniesz stosować zabiegi z użyciem zielonej lub różowej glinki. Produkty te znakomicie oczyszczają pory i zmiękczają skórę, co znacznie poprawia jej wygląd. Glinkę możesz kupić w formie proszku (wówczas przed zabiegiem należy wymieszać ją z wodą) albo w formie gotowej pasty.
  • Uzupełnienie niedoborów
Jeśli podejrzewasz, że krostki na ramionach mogą być skutkiem niedoborów witaminowych, wzbogać swoją dietę o warzywa, owoce, ziarna, ryby morskie oraz orzechy. Możesz też zacząć stosować suplementy diety – wybierz te z dużą zawartości witamin A i C.
  • Nawilżanie skóry
Jako że częstą przyczyną wyprysków jest przesuszenie skóry, ważnym elementem walki z niedoskonałościami jest jej nawilżenie. Pamiętaj o codziennym nakładaniu balsamów i kremów, raz na jakiś czas stosuj również skoncentrowane serum.
Autor: R. Wojtaś